198
Prikaza
0
Komentara
PAKRAC - Za Požeško-slavonsku županiju danas je poseban dan. Naime, službeno je postala županija bez mina. Tim povodom, danas je održano svečano obilježavanje u kuriji Janković u Pakracu na kojem je dopredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar Ministarstva unutarnjih poslova, Davor Božinović, uručio županici Požeško-slavonske županije, Antoniji Jozić, certifikat, a gradonačelnici Grada Pakraca, Anamariji Blažević, „posljednju minu“.
Iako je u veljači rečeno kako će županija biti oslobođena u roku od mjesec dana, to se ipak dogodilo tek u listopadu. O samom procesu razminiranja danas je govorio ravnatelj Civilne zaštite Republike Hrvatske, Damir Trut. Pri razminiranju je prikupljena 1741 različita minsko-eksplozivna naprava.
Ove je godine, razminirano posljednjih 680 četvornih metara sumnjivog područja s kojeg je pokupljeno, čak, 16 različitih eksplozivnih naprava.
- Naše područje pretrpjelo je veliku - kako ljudsku, tako i materijalnu - štetu. Minsko sumnjivi prostori na ovdje su detektirani 1996. godine, a još prije svega deset godina Pakrac i okolna naselja imala su 50,5 četvornih kilometara miniranih područja. Danas se nalazimo ovdje s posebnim razlogom - više nemamo mina - Požeško-slavonska županija i grad Pakrac su razminirani. - kazala je tim povodom gradonačelnica Grada Pakraca i saborska zastupnica, Anamarija Blažević.
Dobrodošlicu u Požeško-slavonsku županiju gostima je poželjela županica Jozić koja je podsjetila kako je gotovo trećina stanovništva, nakon rata, živjela okružena minama te je zbog toga današnji dan izuzetno bitan.
- Imati županiju bez mina znači imati slobodu, razvijati se u gospodarskom smislu, razvijati šumarstvo, poljoprivredu, ali i turizam. Sjećamo se kako smo do prije par godina dolazili u Pakrac, vozili smo se kroz šume gdje je bilo jako puno znakova „mina“. Nije ugodno nama koji ovdje živimo, koji smo to viđali, a kojima je na kraju krajeva to postalo normalno. Zamislite tek kako nije ugodno onim ljudima koji dolaze otkrivati Požeško-slavonsku županiju - što u gospodarskom, što u turističkom smislu. - kazala je županica te zahvalila svima koji su sudjelovali i omogućili da Požeško-slavonska županija postane ono što je danas - županija bez mina.
Iako je Požeško-slavonska županija oslobođena, u Hrvatskoj je ostalo još 168 četvornih kilometara minsko sumnjivog područja u šest županija.
- Stanovnicima ove županije danas vraćamo kontaminirane kilometre što je stvaran i trajan doprinos životu ljudi. Svi smo mi ovdje itekako svjesni razornog učinka koji mine i ostala ubojna sredstva mogu imati na pojedinca. Od 1996. godine ovdje je od mina stradalo 16 osoba, od čega četiri smrtno. Minski problemi nadilaze samo i isključivo tjelesne ozljede jer ostavljaju za sobom dugotrajne društvene i ekonomske destrukcije. Dobar i učen čovjek, u stanju je bio omogućiti ljudskoj vrsti da korača mjesecom, no međutim mi smo se ovdje suočili sa zlim ljudima koji su doveli da ljudi ovog kraja žive u strahu i da ne mogu hodati slobodno vlastitim gradovima, općinama i županijama. - pojasnio je ministar Božinović izražavajući sreću što je još jedna županija, nakon zadarske u studenom 2021. godine, oslobođena od minsko-eksplozivnih naprava.
Bitno je naglasiti kako je za razminiranje Požeško-slavonske županije utrošeno 374 milijuna kuna, a ukupno od 1998. godine skoro sedam milijardi kuna.