1046
Prikaza
0
Komentara
VELIKA - Trinaesti po redu međunarodni simpozij, dijelom stručni, a dijelom edukativni za širu javnost, održava se ovih dana na području Požeštine.
Organizator tradicionalnih „Štamparovih dana" - Udruga narodnog zdravlja „Andrija Štampar" - godinama promovira zdrav stil života, a posebice u vrijeme pandemije koronavirusa.
Tim povodom, jutros je u Velikoj održana javno-zdravstvena akcija, a medicinski su djelatnici žiteljima Požeško-slavonske županije, mjerili krvni tlak i glukozu u krvi te su provodili ankete o životnom stilu i procjene rizika za moždani udar.
- Održavamo tradiciju jer u ovim vremenima koronavirusa i nezarazne bolesti trebaju biti u fokusu. Postoje i druga oboljenja, a ne samo COVID-19. U ovim specifičnim vremenima treba isticati važnost prevencije i zdravog življenja te kontrole rizičnih čimbenika. Ova današnja akcija dio je te promocije zdravog načina života i poticaja na kontrolu. Međunarodni simpozij ove je godine u online formatu. Nikad nismo imali više sudionika; od Kine, Njemačke, Austrije, BiH, Srbije,... S ponosom ističem da su ovo moji posljednji „Štamparovi dani" u funkciji predsjednika Udruge. To će preuzeti mlađa ekipa koja će, nadam se, sve nastaviti uspješno organizirati. - kazao je dr.sc. Ivan Vukoja, dr.med., predsjednik Udruge narodnog zdravlja „Andrija Štampar".
Svi zainteresirani mogli su danas u Velikoj od liječnika i studenata medicine zatražiti koji savjet o zdravlju, ali i dobiti poticaj na daljnje preglede ili uputu o tomu što konkretno trebaju činiti.
- Uspjeli smo organizirati ovu javnozdravstvenu akciju kako bismo naglasili važnost prevencije bolesti. To je bitnije no prije jer je glavni fokus u medicini sada COVID. Nadam se da će ljudi koji danas ovdje mjere tlak i 'šećer' imati dobre rezultate. Nađemo li nešto abnormalno, osvijestit ćemo te ljude da se jave svojim liječnicima te da počnu nešto poduzimati po tom pitanju. - kazao je Ino Kermc, dr.med., budući tajnik Udruge i predsjednik Organizacijskog odbora.
Osim inozemnih snaga, veliku potporu požeškim organizatorima pružaju kolege iz Dalmacije.
- Sljedećih godina produbit ćemo suradnju jer u Šibeniku osnivamo studij sestrinstva. I nastavnici i studenti svake će godine u prosincu dolaziti u Slavoniju. Cilj je jačanje suradnje, ali i svijesti o potrebi brige za javno zdravstvo. - kazao je suorganizator konferencije, dekan šibenskog Veleučilišta, Ljubo Runjić.
Da „Štamparovi dani" uistinu slave ostavštinu onoga čije ime nose te promiču njegov odnos prema pacijentima, pokazuju i sljedeći podatci iz enciklopedije.hr: „Andrija Štampar utemeljio je zdravstvenu službu u tadašnjoj Jugoslaviji, organiziravši 250 higijenskih ustanova (Centralni higijenski zavod u Beogradu, Školu narodnoga zdravlja u Zagrebu, Institut za malariju u Trogiru, niz domova narodnoga zdravlja, bakterioloških stanica, antituberkuloznih, antiveneričnih i antitrahomskih ambulanti,...). Svojim je programom nastojao da liječnik postane socijalni radnik i narodni učitelj, ekonomski neovisan o pacijentu, jednako dostupan svim slojevima pučanstva te je ojačao preventivnu medicinu nasuprot kurativnoj. Njegovo nastojanje da provede socijalizaciju liječničke i ljekarničke službe naišlo je na veliki otpor privatnih liječnika i staleških organizacija.".