3834
Prikaza
0
Komentara
RUŠČICA - Branimir Reindl, doktor veterinarske medicine iz Zagreba, kojeg mnogi nazivaju i hrvatskim dr. Dolittleom, bio je junak nedavne priče o odbjegloj servalici, ženki divlje mačke pronađenoj u Gorskom kotaru, točnije u Zelinu Mrzlovodičkom, a koju je pratio i PlusPortal jer je životinja na kraju završila u Centru za zbrinjavanje zaštićenih životinja obitelji Milec u Ruččici.
Glas Istre danas donosi više o hrvatskom dr. Dolittleu i njegovim avanturama.
U nastavku donosimo dio vezan za novu Ruščičanku, a članak je u cijelosti moguće pročitati OVDJE.
Servalica, za koju se kasnije saznalo da ju je uzgajivač iz Švicarske prodao jednoj gospođi u Njemačku, no zbog zavrzlame oko vlasništva nije ju moguće vratiti, ostaje na trajnoj skrbi u privatnom zoološkom vrtu obitelji Milec u Ruščici.
– Priču o odbjegloj servalici pratio sam na društvenim mrežama i spletom okolnosti na kraju su baš mene pozvali jer sam i ranije imao iskustva sa servalom. Nisam niti sekunde dvojio, odmah sam se uputio prema Gorskom kotaru. Čim sam došao, obavijestili su me da je serval uhvaćen, odnosno bio je zatvoren u drvarnicu. Bio sam smiren i krenuo sam u prostoriju gdje se nalazio.
Nisam imao nikakvu zaštitu, a prvi prvom kontaktu zahvaljujući njenom ponašanju zaključio sam da je preplašena, ali da je bila u kontaktu s ljudima te da je zapravo nečiji kućni ljubimac. Nisam imao nimalo dvojbe, lagano sam joj ponudio hranu, isprva je odbijala, a potom je uzela i lagano krenula prema transporteru. Nije bilo nikakve potrebe za uspavljivanjem, ispričao je Reindl.
– Situacija je bila pod kontrolom kada sam stigao i brzo smo je zapravo riješili. Istu sam večer krenuo prema Zagrebu te je idući dan predao u njen novi dom. U jako kratkom periodu dobio sam hrpu poziva i poruka za udomljavanje. Dosta ljudi zapravo ne zna da to zakonski nije moguće jer je ona nečije vlasništvo, ima čip. Bilo je tu uistinu svakakvih ponuda, dobronamjernih, ali i onih malo manje dobronamjernih.
No, naravno da smo poštovali zakon te je smještena u Utočište za divlje životinje koje se nalazi u Ruščici, kraj Slavonskog Broda. Ondje stvarno ima odlične uvjete i sve što joj je potrebno da se oporavi od stresa. Kako sam već rekao ima čip, no do vlasnika se sad pokušava doći. Također, ono što najviše interesira javnost, ali i nas, pitaje je nosi li mlade. Ona je poprilično jaka, sad je li pretila ili nosi mlade tek moramo saznati.
Nismo je htjeli dodatno mučiti te uspavljivati, stoga ćemo počekati još jedan period jer one inače nose oko 60 dana, objasnio je pitanje Reindl.
– Odmalena volim životinje. Zapravo sam odrastao s njima jer se moj otac bavio uzgojem pasa. Zbog te ljubavi bilo je logično upisati srednju školu za veterinara, a zatim i veterinarski fakultet. Kad sam počeo jahati, dobio sam interes i za velike životinje, a na fakultetu sam odlučio specijalizirati se za divlje, kaže Reindl.
Odrastajući uz životinje, nema što nije imao, a svaka životinja bila mu je posebna, no sa psima je nekako bio najviše okružen. Postupno mu je ljubav prema životinjama prerasla u hobi, ali i posao…
– U jednom periodu počeo sam se i ja baviti uzgojem pasa, ali i natjecanjem. Zatim je uslijedilo i sokolarstvo. Privlačio me spoj s divljom pticom, kako raditi s njom, kako joj pristupiti te steći njeno povjerenje. Nekako sam shvatio da su mi životinje životni put te da samo proširujem tu priču.
Tako je došla i priča s lovom. Iako netko ne može shvatiti kako mogu biti i veterinar i uzgajivač, a onda se baviti i lovom, meni je to sve nekako povezano. Meni lov nije samo odstrel, to je i uzgoj i hranjenje. Primjerice, kontroliram uzgoj jelena lopatara, kozoroga, muflona u Austriji i Sloveniji, priča Reindl za Glas Istre.