Svečanom sjednicom Općinskog vijeća danas je obilježen Dan Općine Klakar. Najavljena su i nova ulaganja i projekti, a načelnik Pendić istaknuo je kako kroz godine cilj ostaje isti - stvoriti mjesto ugodno za život i bolje uvjete za sve stanovnike.
KLAKAR - 'Ne dolazim često, u ovoj sam zgradi posljednji put bio prije dvadesetak godina, ali kada dođem vidim da se ulaže i vodi računa o ovom području za koje se vrijedi boriti i raditi.' Riječi su to Stjepana Lakušića, rektora Sveučilišta u Zagrebu koji je bio poseban gost Svečane sjednice Općinskog vijeća Općine Klakar. U svom se govoru prisjetio djetinjstva koje je proveo u Gornjoj Bebrini, a kao razlog zbog kojeg je rado prihvatio poziv istaknuo je kako smatra da se uvijek treba sjetiti gdje ste odrasli, i pomoći zajednici iz koje dolazite.
Franciska Kohon Ratković / PlusPortal
- U četrdesetak godina otkako sam otišao, možda se trebao očekivati malo veći iskorak. Možda je trebalo biti hrabriji u stvaranju strategije, ali posljednjih godina iskorak se vidi. Kad imate kvalitetne i vrijedne ljude, uvijek se sve može nadoknaditi i ubrzati. Upravo zato sam i došao, da ih malo ohrabrim, da prepoznaju prilike, a te prilike će omogućiti da ovaj prostor bude otporan na sve izazove koji dolaze u budućnosti. - poručio je rektor Lakušić.
Da vrijedni ljudi mogu nadoknaditi izgubljeno i ubrzati razvoj, dokazuje i Tomislav Pendić, načelnik Općine Klakar koji je od preuzimanja dužnosti općinskog načelnika ubacio u višu brzinu, i ne staje. Istaknuo je kako pred svaki Dan općine i dalje osjeća tremu, ali i da bez lažne skromnosti danas može reći da Općina Klakar parira puno razvijenijim sredinama.
Franciska Kohon Ratković / PlusPortal
- Nemam što puno govoriti, projekti su vidljivi. Puno truda je uloženo, iza projekata stoji općinski Jedinstveni upravni odjel i brojni partneri. U posljednjih godinu dana završili smo biciklističko-pješačku stazu u Ruščici, ogradu oko osnovne škole, u Školskoj ulici izgradili nogostup kako bismo unaprijedili prometnu sigurnost, u Donjoj Bebrini je odrađena rekonstrukcija fasade i krovišta na zgradi škole, uređen je plato ispred Mjesnog doma, u Ruščici je rekonstruirano kroviše na mrtvačnici, a u ovom trenutku imamo još dvije velike investicije, rekonstrukciju i dogradnju dječjeg vrtića te ulaganja u komunalnu infrastrukturu u Poslovnoj zoni Ruščica, a sljedećeg tjedna u planu je raspisivanje javne nabave za izgradnju vatrogasnog doma. -
Brojne 'male' projekte, teško je i nabrojati, a načelnik je rekao i kako mu je žao što stanovnici ponekad nisu svjesni posla koji iza svakog projekta stoji.
Franciska Kohon Ratković / PlusPortal
U Klakar su danas došli brojni gosti, od kolega načelnika do predstavnika institucija i udruga. Čestitka žiteljima stigla je i od župana Danijela Marušića. - Ono što me izuzetno veseli je to što se stvaraju uvjeti za povratak ljudi koji su se iselili. Kada usporedim prije nekih 10-15 godina i danas, vidi se koliko su općine otišle naprijed, a to je sve zahvaljujući ljudima koji ovdje žive. - poručio je župan Marušić.
Franciska Kohon Ratković / PlusPortal
Da je iseljavanje na području ove općine zaustavljeno, potvrdio je i načelnik te istaknuo kako se stvarno stanje najbolje vidi kada se u obzir uzme interes za upis dječjeg vrtića. - Mi ćemo se nastaviti truditi da Općina Klakar, kako glasi naš moto, ostane mjesto ugodnog življenja. - poručio je Pendić, a s obzirom na to da je gospodarstvo važna karika u lancu, općinska priznanje ovaj su put dodijeljena tvrtkama koje su doprinijele gospodarskom naprektu općine. To su Bebrinka, Spiroflex i Inter-trade.
Franciska Kohon Ratković / PlusPortal
Kako je u svom govoru naglasio i župan Marušić, najveća ulaganja u poslovne zone u Brodsko-posavskoj županiji upravo su u Općini Klakar pa ćemo za kraj podsjetiti da će se najveća ovogodišnja investicija HEP-a vrijedna ukupno 12.5 milijuna eura realizirati upravo u Poslovnoj zoni Ruščica, a ulaganja se nastavljaju pa će i Hrvatske vode upravo na ovom mjestu graditi centralno skladište.
Spomenut ćemo i da su u Ruščici i Gornjoj Bebrini kod spomen obilježja Šimi Đamiću položeni vijenci, a obilježavanje Dana Općine se nastavlja sutra uz tamburaše i grupu Vigor.
Franciska Kohon Ratković / PlusPortal