1264
Prikaza
0
Komentara
GORNJA BEBRINA - Problem divljih deponija problem je s kojim se, zbog nesavjesnih pojedinaca, susrećemo svakodnevno. Divljih deponija ima na svakom koraku. Pa čak i one vrećice s otpadom razbacane oko zelenih otoka s kontejnerom spadaju u kategoriju divljih deponija i idu na sramotu svih nas. A sramiti se svoga ponašanja mogu svi oni koji odbacuju otpad tamo gdje nije za to predviđeno mjesto. Nažalost previše je takvih osoba, kako u gradovima tako i u općinama.
"Radovi uređenje zaobalnog pojasa uz nasip su se nadovezali na projekt modernizacije savskih nasipa koja je izvedena zaobalna berma kao ojačanje postojećeg nasipa i servisna tucanička cesta za mogućnost pristupa nasipu. Navedeni radovi uređena zaobalnog područja obuhvatili su radove sječe šiblja i stabala, vađenja i zakapanja panjeva te uređenja dijelova procjednog kanala i lokalnih depresija uz nasip. Naime, pravilno funkcioniranje procjednog kanala savskog nasipa te zatrpavanje lokalnih depresija uz nasip je izrazito važno u smislu aktivne obrane od poplava iz razloga što svako zadržavanje vode uz nasip negativno utječe na njegovu stabilnost. Iz navedenih razloga smo pristupili i uređenju zaobalne depresije na dijelu k.č. 2626 i 2570 k.o. Gornja Bebrina, obje pod upravljanjem Hrvatskih voda, što smo učinili i u prvoj polovici 2019. godine.
Nažalost, nedugo nakon uređenja navedene depresije uočili smo nelegalno odlaganje građevinskog otpada na lokaciji uređene depresije od strane nama nepoznatih osoba. Navedeni ilegalni deponij smo u protekle dvije godine u više navrata sanirali, te smo preko vodočuvarske službe i jedinice lokalne samouprave pokušali riješiti problem nelegalnog odlaganja u čemu do sada nismo uspjeli.
Budući kako je trenutno na navedenoj lokaciji značajna količina otpada kojeg treba odgovarajuće zbrinuti navedeni deponij ne vrijedi više djelomično sanirati, već smo u plan redovnog održavanja voda prvog i drugog reda na branjenom području dva, područje malog sliva Brodska Posavina, za 2022. godinu uvrstili i potpunu sanaciju navedenog deponija otpada. Planirana sanacija će obuhvatiti odgovarajuće zbrinjavanje otpada te odvoz i zatrpavanje depresije zemljanim materijalom, a planirana je u prvom kvartalu ove godine. Sanacija je dogovorena u suradnji s općinom Klakar koja je preuzela obvezu postavljanja odgovarajućih znakova upozorenja i eventualnog video nadzora.", odgovorili su iz Hrvatskih voda koje upravljaju površinom na kojoj si pojedinci uzimaju za pravo odlagati otpad.
Kako god, ostaje se nadati da će, nakon opsežne sanacije, na ovom mjestu Općina postaviti video nadzor o kojem se razmišlja, jer očito malo je onih među nama koji su spremni sami prijaviti osobe koje stvaraju divlje deponije. Pa kad neće čovjek, neka onda barem uređaj bude taj koji će nas dovesti do krivca. A kada je krivac poznat onda je lako utvrditi i na čiji će trošak, eventualna buduća, sanacija ići.