1082
Prikaza
0
Komentara
MALINO - Udruga Arteco Pavletić organizacija je civilnog društva koja već svojim nazivom otkriva spoj umjetnosti i ekologije koji je odlikuje ovu organizaciju civilnog društva (Art+Eko). Pola sata vožnje od Slavonskoga Broda, u mjestu Malino u Općini Oriovac, trude se ponuditi brojne sadržaja i starima i mladima.
Posjetili smo ih kako bi nas upoznali sa svojim radom i možemo reći kako su nas uistinu impresionirali. Razgovarali smo s predsjednikom Udruge Zoranom Pavletićem koji nam je otkrio kako je Udruga osnovana 2017. godine, a razlozi osnivanja bili su brojni.
- Razloga za osnivanje je bilo puno i ta je ideja postojala dugo. Ja sam oduvijek bio član različitih organizacija civilnog društva još od školskih dana, a kasnije sam kao odrasla osoba često volontirao u različitim udrugama diljem Hrvatske. - kazao nam je Zoran.
Navodi kako je prikupljena znanja i iskustva želio implementirati u svoju novu udrugu. U prilog im od samog početka ide geografski položaj koji garantira podjednaku udaljenost između tri grada (Slavonski Brod, Požega i Nova Gradiška) te odličnu prometnu povezanost koja im uvelike olakšava funkcioniranje Udruge iako se nalaze u ruralnom području.
- Budući da sam ja umjetnik (slikar-kipar), želio sam osnovati umjetničku udrugu kako bih kroz nju mogao pružiti priliku i sebi i drugima, a posebno mladim, talentiranim osobama da rade, stvaraju, izlažu i općenito se uspiju predstaviti javnosti, ne čekajući da ih netko poziva na izložbe, nego da svoje prilike stvaraju sami preko udruge. - kazuje on.
Brojni projekti i izuzetna postignuća - nešto su što se niže iz dana u dan.
-Danas smo prvo društveno (socijalno) poduzetništvo na području Brodsko-posavske županije i šire. U međuvremenu smo koncept landart-a ili u našem slučaju reciklirane umjetnosti promovirali širom Hrvatske izrađujući skulpture od vinove loze i izlažući ih na različitim destinacijama. - navodi Zoran.
I sami se možete uvjeriti u postojanost predivnih skulptura koje krase njihov tematski park.
- Tematski park je, osim turističke atrakcije, također mjesto okupljanja mladih, prostor za održavanje različitih edukacija i manifestacija. Taj prostor nam služi i za smještaj međunarodnih volontera i sudionika s razmjena mladih unutar Erasmus+ projekata. - kaže predsjednik Udruge.
Osim što prostor služi za njihove međunarodne projekte volontera, svojih petnaestak kreveta, uređenih robinzonskim stilom, iznajmljuju i drugim udrugama koje se bave Erasmus+ projektima, što doprinosi njihovom društvenom poduzetništvo jer cijena njihova smještaja nešto je niža u odnosu na druge.
Rad s mladima osnovna im je djelatnost, a umjetničko-ekološka aktivnost poseban alat za socijalno uključivanje i mlađih i starijih, ali i osoba s posebnim potrebama, neet skupina i marginaliziranih ljudi općenito. Svi provedeni projekti, bilo domaći ili strani, imali su jedan cilj i usmjerenje, a to su mladi i rješavanje problema mladih osoba.
Aktivnost Udruge nije stala ni za vrijeme koronavirusa.
- Bili smo aktivni i za vrijeme korone te smo tada provodili projekt iz kulture u koji smo uključili oko 250 mladih u dobi između 15 i 25 godina. Učili smo ih vještinama starih zanata poput izrade licitarskih srca, lončarstva i izrade tradicijskih drvenih igračaka. Našle su se tu i različite umjetničke vještine od plesa i crtanja, sve do eko kiparstva, digitalne fotografije i promocije čitanja knjiga. - za PlusPortal otkriva Zoran Pavletić.
Posebnost njihovog rada dokazuje i mlada Brazilka, koja se zaljubila u Slavoniju te odlučila ovdje zasnovati svoju obitelj i nastaviti svoj rad u Udruzi kao njihova zaposlenica te kasnije voditeljica Kluba mladih.
Na pitanje o uključenosti mladih, predsjednik Udruge nam odgovara kako je zadovoljan odazivom te njihovim aktivnim i marljivim sudjelovanjem. Posebno ističe Srednju školu Matije Antuna Reljkovića te Ekonomsko-birotehničku školu iz Slavonskog Broda koje su ih predstavljale kao primjere dobre prakse u svojim Erasmus+ projektima. Osim što su ih pozitivno prikazivali drugima, potaknule su i uključivanje mladih u njihove projekte i osnivanje Kluba mladih, a kako kaže - upravo je to najljepši rezultat rada Udruge.
- Bili smo odmah, od starta svjesni da udruge teško mogu funkcionirati bez priljeva sredstava i da se na Općinu ili Županiju ne možemo osloniti pa smo osmislili program izrade uporabno-umjetničkih predmeta od odbačenog drveta te smo iste plasirali na tržište i osigurali novac za razvoj udruge. - kaže Zoran.
Na naše pitanje o barem nekakvoj pomoći Županije i/ili Općine, otkriva nam kako su samo jedno kratko vrijeme primali simboličnu pomoć Općine Oriovac. Ipak, smatraju kako bi pomoć zaista bila zaslužena s obzirom na važnost i količinu njihova rada, ali i radi promocije njihova kraja. Usto, nije zanemarivo to što danas imaju desetak zaposlenika.
Na kraju našega druženja Zoran nam je otkrio kako bi volio promijeniti postojeći odnos jedinica lokalne i regionalne samouprave prema organizacijama civilnog društva jer ih se, kako kaže, gleda kao teret proračuna, a ne pokretače društva.