1152
Prikaza
1
Komentar
PLETERNICA - U cijeloj Hrvatskoj posljednjih mjeseci borimo se s inflacijom. Prema najnovijim podatcima koje je objavio N1, potrošačke cijene u Hrvatskoj porasle su u srpnju 12,3 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine, što je najviša stopa inflacije od kada Državni zavod za statistiku (DZS) vodi te podatke, a ponajviše je posljedica rasta cijena goriva i hrane.
Naime, kako navode, na godišnjoj razini najveći porast potrošačkih cijena u prosjeku je ostvaren u skupinama Prijevoz (19,2 posto), Hrana i bezalkoholna pića (18,3 posto), Restorani i hoteli (16,8 posto), Pokućstvo, oprema za kuću i redovito održavanje kućanstva (14,1 posto), Rekreacija i kultura (deset posto) Stanovanje, voda, električna energija, plin i ostala goriva (9,7 posto), Razna dobra i usluge (sedam posto) te Odjeća i obuća (5,5 posto).
Iako će potrošači, ako do toga dođe, teško osjetiti bilo kakvo smanjenje cijena, poljoprivrednici će se naći u 'nemogućoj poziciji' posebno zbog posljednjih tjedana tijekom kojih su se borili sa sušama.
O problemu tržišta koji je zbog prethodno navedene situacije danas još veći, razgovarali smo s voćarom Ivanom Tubićem o kojem je PLUSportal pisao OVDJE.
- Prošle dvije godine za mene su bile teške jer mi je kompletan urod šljiva uništio mraz. Ove godine mi, pak, suša nije naštetila jer sam dobro brinuo o svoj šljiviku. No kada je riječ o cijenama i našem tržištu - stanje nije dobro. - za PLUSportal započeo je s pričom gospodin Tubić.
- Prije četiri godine, cijena šljive je bila tri kune. Ja sam je prodavao Podravci po toj cijeni, a sada mi nude 3,50 kune s tim da mora biti moja dostava, odnosno, u mom trošku. To mi se jednostavno ne isplati i odustao sam od suradnje s njima. Kada je riječ o cijenama sredstava koja koristim kako bih zaštitio šljivik, sada su i do tri puta veća. Primjerice, urea je bila oko 400, a sada je preko tisuću. Interesantno je kako breskva, kao i šljiva, zahtjeva isti sistem zaštite, uzgoja i njege, a po kilogramu se prodaje između 15 i 20 kuna, dok je šljiva porasla - u periodu od četiri godine - samo 50 lipa. - pojašnjava nam dodajući kako smatra da je za to krivo, upravo, neuređeno tržište. Takvim ga smatra jer u Hrvatsku uvoze poljoprivredne gotove proizvode iz drugih zemalja.
- Austrija, primjerice, papriku ne uvozi dok ne proda svoju zadnju. S voćarstvom ionako slabo 'stojimo' u Hrvatskoj, a ovo što rade s cijenama je katastrofalno. Bilo bi šteta da se prestanem baviti šljivikom jer imam volje i volim taj posao, ali ne bih rekao da bi se netko mlađi odlučio imati nekakve nasade. - dodaje.
Na zadnjim južnim padinama Požeške gore nalaze se Katatarski Vrtlaši na kojima postoji mnogo (ne)iskorištenih terena. Upravo ondje je i šljivik gospodina Tubića koji nas je upoznao s još jednim problemom s kojim se suočava svakog dana.
- Ovdje ima jako lijepih terena koji su neiskorišteni, a još jedan od problema su i nerazvrstane ceste - brdske koje vode do ovdje. Svi plaćamo komunalnu naknadu, a one su u lošem stanju. Kada bi se uredilo naše tržište i popravile ceste, vjerujem da bismo imali puno bolju sliku po pitanju poljoprivrede u Slavoniji. - zaključio je za PLUSportal, voćar Ivan Tubić.