AP/SBplus
2840
Prikaza
0
Komentara
KLAKAR - Područje Općine Klakar u Brodsko-posavskoj županiji posljednjih je godina poprište ozbiljnih arheoloških istraživanja. Rezultati istih prikazani su javnosti izložbom Arheologija Općine Klakar. Među najznačajnijim arheološkim nalazima prezentiranim na toj izložbi našli su se predmeti izrađeni od keramike, kamena, kosti, stakla, srebra, bakra, bronce i željeza datirani od prapovijesti do srednjeg i novog vijeka.
Novi oglas za radna mjesta otkriva kako će tvrtka Arheolog d.o.o. za arheologiju i geodetska mjerenja, u travnju 2025. godine nastaviti arheološka istraživanja u Ruščici (mjestu kraj Slavonskog Broda, a u sastavu Općine Klakar).
Radovi će se odvijati u prvoj polovici travnja. Spomenutoj je tvrtki potrebno pet pomoćnih radnika na arheološkim istraživanjima zbog povećanog opsega posla, a postoji i mogućnost zapošljavanja umirovljenika. Radno iskustvo nije važno, kao ni razina obrazovanja. Satnica iznosi sedam eura.
Prve vijesti o arheološkim nalazima s ovog područja sežu u 19. stoljeće kada pojedini predmeti (ostava novca iz Gornje Bebrine, ostava brončanih predmeta iz Donje Bebrine te bakrena križna sjekira i rimska vojna kaciga) dospijevaju u tadašnji Narodni muzej u Zagrebu, a danas se čuvaju u fundusu Arheološkog muzeja u Zagrebu.
Obimom iznimno velika arheološka istraživanja na prostoru Općine Klakar uslijedila su od 2009. pa do 2018. na području lučkog područja Luke Slavonski Brod, a provelo ih je više institucija i privatnih arheoloških tvrtki. Istražene su velike površine prapovijesnih naselja sopotske kulture iz mlađeg kamenog doba i eneolitičke badenske kulture kao i naselja iz brončanog i mlađeg željeznog doba te iz razdoblja srednjeg vijeka. Rezultati ovih istraživanja ukazali su iznimnu arheološku baštinu brodskog Posavlja i naselja u sastavu Općine Klakar, a pokretni arheološki nalazi čuvaju se u fundusu Muzeja Brodskog Posavlja.
Prepoznajući veliki potencijal arheološke baštine, Općina Klakar inicirala je te financijski omogućila sustavna arheološka rekognosciranja cjelokupnih područja svih naselja u svom sastavu, a koja slavonskobrodski Muzej provodi od 2022. u cilju potpunijeg uvida i rasprostiranja arheoloških nalazišta.
Vjerujemo kako će i nova i