/ 15
682
Prikaza
0
Komentara
LIPIK - Povodom 15. obljetnice otkako su se lipicanci vratili iz Srbije u svoje matične staje, Plusportal obišao je Državnu ergelu Lipik te doznao nešto o povijesti osnutka i ponovnog uzdizanja lipičke ergele.
Ova državna ergela broji 84 grla visokokvalitetnih konja - lipicanaca - od kojih je 13 ždrebad, a jahanje, vožnja fijakerom po stoljetnom lipičkom perivoju i ulicom starih vila, ljepota plemenitih životinja,… - sve je to moguće doživjeti na ergeli čiji je upravitelj Damir Jakšić, mag.ing.agr., koji je za Plusportal otkrio kada je ergela osnovana te što se s njom zbivalo kroz godine.
- Ergela je osnovana 1843. godine kada je grof Izidor plemeniti Janković izgradio štale za konje te započeo s intenzivnim uzgojem lipicanaca u Lipiku. U to doba, većina jedinki dolazila je iz obitelji Janković koja je imala svoje ergele s prostora današnjeg Suhopolja, odnosno, naselja Cabune. U nekoliko navrata, promijenila je više vlasnika, no najvažniji je onaj dio povijesti kada je 1938. godine kupila uprava Savske banovine. Od tog trena kada su oni uselili, počinje priča koja povezuje konje i Lipik. Naime, u ergelu su smjestili dio nezaraženih konja iz ergele Stančić i to je trenutak kada je ona stekla status državne ergele.
Do 1956. godine ergela je ugašena te je dio konja prebačen u Kutjevo i Đakovo, jedan dio odlazi u BiH u ergelu Vučjak, a jedan dio je prodan u Italiju. Tu je jedna legenda koja kaže da su konji stigli do Lipice te da su stajali na graničnom prijelazu prema Trstu. Tadašnji upravitelj ergele Lipica je navodno 'skinuo' dio konja iz kompozicije i zamijenio ih lošim konjima te time, jednim dijelom, spasio dio ergele Lipik.
Iako nema pisanog dokaza o toj priči, ona se jednim dijelom može pratiti kroz rodovnike konja jer za svakog konja ovdje možemo spojiti njegovo rodoslovlje sve do 1700-ih godina. Nakon obnove 1980-ih godina, kupljeni su novi konji u Lipici i izabrani su oni konji koji u svom porijeklu imaju konje koji su bili u Lipiku. Upravo to je najvažnije od svega - da su sa potomcima zapravo obnovili rad ergele. - za Plusportal kazao je upravitelj, Damir Jakšić.
Sve do Domovinskog rata ergela je funkcionirala, no onda je uništena. Naime, kako doznajemo, staja je spaljena, a dio konja je ubijen, dok su ostali otuđeni u studenom 1991. godine te preko BiH prevezeni u Republiku Srbiju.
- Nakon dugih i teških pregovora Ministarstava Republike Hrvatske te Republike Srbije, uspjeli smo - konje koji su preživjeli taj napad - 66 lipicanaca - vratiti u matične staje u Lipiku. Zapravo je do toga došlo 13. listopada 2007. godine. Kamionima su ih prevozili s 12. listopada na 13. listopada kada su došli u dva sata u noći. Putovali su cijeli dan što je bilo traumatično iskustvo, no u jednu ruku bio je to dan ispunjen srećom i ushitom. - zaključio je upravitelj Jakšić.
Povratak, dakako, nije bio lak. Posebno prvih godinu dana jer, kako nam upravitelj otkriva, konji su bili u izrazito lošem stanju - bolesni, izgladnjeli, slabi,… - te je ta godina bila najteža jer su naviše vremena posvetili upravo njihovu oporavku.
- Došli su do tog stanja kada smo mogli krenuti s reprodukcijom te je u ergeli već 2009. godine došla prva ždrebad, odnosno, prvi potomci tih lipicanaca. U tom trenutku je najstarija ergela na svijetu i najvažnije je proizvesti novu generaciju ždrebadi koja će biti temelj budućeg rada i same ergele. I dan danas radimo na uzgoju i selekciji nove generacije ždrebadi od kojih izabiremo najbolja grla koja idu u dalju reprodukciju i predstavljaju budućnost naše ergele. - zaključio je.