NOVA GRADIŠKA - Kako javljaju djelatnici Policijske uprave brodsko posavske, u srijedu, 20. travnja oko 14 sati na području općine Stara Gradiška pronađeno je sedam minobacačkih mina M73 kalibra 60 mm. Pronađene su dok je mještanin čistio poljoprivrednu površinu u Gređanima, gdje je samo par dana ranije, na istom mjestu pronađena čak 21 minobacačka mina.
Prema posljednjim podacima minski sumnjivi prostor (MSP) na teritoriju Hrvatske iznosi 480,77 km² , dok je na području Brodsko-posavske županije riječ o 2,5 minski sumnjiva km2.
O svemu je odmah obavještena policija čiji je službenik za protueksplozijsku zaštitu pronađene mine na siguran način uništio na mjestu pronalaska.
Inače, prema posljednjim podacima minski sumnjivi prostor (MSP) na teritoriju Hrvatske iznosi 480,77 km² kao rezultat aktivnosti humanitarnog razminiranja i općih izvida. Riječ je o sumnjivom području koje obuhvaća devet županija, a na području Slavonije i Baranje nerazminirano je u Osječko–baranjskoj županiji 61,4 km², u Brodsko–posavskoj – 2,5 km² (rješavanje minskog problema u cijelosti se očekuje u 2016. godini) te u Požeško–slavonskoj županiji 30,8 km².
Posljednji pronalazak minsko eksplozivnih sredstava srećom prošao je bez posljedica, no valja znati kako je prema podacima Hrvatskog centra za razminiranje, od 1996. do 2016. godine, u nesrećama vezanim uz mine stradalo 586 osoba oda čega njih 200 smrtno.O d 30. lipnja 1996. do 15. travnja 2016. godine smrtno je stradalo 36 pirotehničara, a 122 je teže (amputacije) ili lakše ranjeno.
Opasnost od mina i dalje postoji, čak i kad je u pitanju već razminirani prostor, tvrdi, za Glas Slavonije, dio pirotehničara. Kako kažu rok koji je Hrvatskoj zadan Ottawskom kovencijom za završetak poslova razminiranja svih poznatih minskih polja je 1. ožujka 2019. A upravo taj podatak, dodaju, omča je oko vrata ne samo njima nego i mogućim civilnim žrtvama.
- Zbog tog datuma 'nabili' su nam tempo i pritisak, pa se radi sedam i osam puta više od realnih mogućnosti. Pitajte i ostale pirotehničare pa će vam reći da i sami često ne mogu biti sigurni da je prostor koji su očistili doista očišćen - kazao je Glasovom novinaru jedan od pirotehničara koji je želio ostati anoniman. No njegove riječi potvrdio je i Zdenko Tomić, glavni povjerenik Novog sindikata za razminiranje, koji je bez noge ostao upravo na površini koju su odradile njegove kolege. Ne krivi ih jer kaže pirotehničari rade pod presingom rokova, a u njegovom slučaju pritisak poslodavaca bio je da svaki pirotehničar mora napraviti 400 kvadrata.
Kako god, opreza i pažnje nikada dosta. Pogotovo kod obrade poljoprivrednih površina. I naravno uz ono na što i pirotehničari i policija stalno upozoravaju. U slučaju pronalska zaostalih (ili odbačenih) minsko eksplozivnih sredstava zovite policiju čiji će za protueksplozijsku zaštitu pronađena sredstva adekvatno uništiti.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -