Oprašivačka aktivnost pčela u proljeće značajno doprinosi bogatstvu bioraznolikosti našeg podneblja zato već u kolovozu počinju pripreme za njihovo sigurno buđenje nakon zime.
ZADUBRAVLJE - Započela je pčelarska sezona i priprema košnica za zimu, a vrijedni pčelari na području Brodsko-posavske županije već su u punom pogonu. Ova pripremna faza ključna je za osiguranje zdravlja i opstanka pčelinjih zajednica tijekom hladnih mjeseci, s posebnim naglaskom na suzbijanje nametnika varoe.
Kolovoz označava početak pčelarske godine, vrijeme kada se pčelari intenzivno posvećuju uzimljavanju pčelinjih zajednica. Prije nego što pčelar uzme višak meda, svaka košnica se temeljito pregledava kako bi se osigurale dovoljne zalihe hrane. Idealno, košnice bi trebale sadržavati 15-20 kg meda, što je nužno za preživljavanje i razvoj zajednice do proljeća. Važno je da med bude zreo, poklopljen voštanim poklopcima i biljnog podrijetla, kako bi se izbjegle bolesti poput proljeva, nozemoze ili eventualna smrt pčela.
Ako su vremenske prilike povoljne, pčele će samostalno osigurati dovoljne zalihe. U suprotnom, pčelari moraju intervenirati dohranom šećernim sirupom, pripremljenim od 2 kg šećera na 1 l vode. Dohrana se provodi navečer, a hranilice se uklanjaju ujutro. Do kraja kolovoza, ovaj postupak mora biti završen kako bi pčele mogle pravilno poklopiti hranu. Ovaj mjesec smatra se jednim od najvažnijih u pčelarskoj godini, jer od uspjeha radova u ovom periodu ovisi razvoj zajednica i uspješnost pčelarenja u nadolazećoj sezoni.
Jedan od ključnih aspekata pripreme košnica za zimu je suzbijanje varoe, parazitskog nametnika koji se razvija u pčelinjem leglu i može značajno oštetiti mladu pčelu prije nego se izlegne. Varoa je prenositelj brojnih zaraznih bolesti, poput nozemoze i američke gnjiloće, te može biti fatalna za košnicu ako se ne kontrolira. Od početka kolovoza, u leglo se stavlja jedan od preparata protiv varoe Pčelari koriste razne kemijske preparate na bazi timola, amitraza, oksalne kiseline i drugih tvari.
Mario Vidaković, vlasnik Pčelarstva Vidaković, naglašava važnost edukacije i prirodnih metoda u suzbijanju varoe.
N.K./PLUS
-Pripremamo košnice za zimu tako što radimo rotaciju okvira. Gore prebacujemo okvire s leglom, a dolje ostavljamo med. Nakon vrcanja meda, postavljamo trakice za suzbijanje varoe i pratimo tretmane oksalnom kiselinom. Sve radimo prirodnim metodama, izbjegavajući kemijske tretmane koliko god možemo. Edukacija pčelara je ključna za pravilno suzbijanje varoe jer ona može ozbiljno oštetiti pčelinje zajednice. Pratimo uspješnost tretmana prebrojavanjem varoe na podnici i bilježimo rezultate u skriptama. - ističe Vidaković.
Osim varoe, pčelinje zajednice mogu biti pogođene i drugim nametnicima kao što su ose i stršljenovi, pčelinji mravi, tvrdokrilci, pčelinja vaš, mala košnicina buba, voskov moljac te razni drugi insekti i životinje. Ovi nametnici mogu uzrokovati značajne štete na saću, kontaminirati med ili čak fizički napadati pčele, zbog čega je njihova kontrola također od ključne važnosti za očuvanje zdravlja pčelinjih zajednica.
U mjesecima koji slijede, rujnu, listopadu i studenom, bitno je osigurati mir u pčelinjaku kako bi se spriječila uznemirenost pčela. Pčelari postavljaju češljeve na letima, koji omogućavaju prolaz samo pčelama, dok sprječavaju ulazak štetočina poput miševa i ptica.
Pravilna priprema košnica za zimu, uključujući kontrolu varoe i osiguranje adekvatnih zaliha hrane, ključna je za uspješno pčelarenje. Bez adekvatnih mjera, pčelinje zajednice mogu biti ozbiljno ugrožene, što naglašava važnost stručnog i pravovremenog pristupa svih pčelara.