PODCRKAVLJE - Dok se mnogi pitaju kako pojedine, davno napuštene i zubom vremena dobro nagrižene, građevine izgledaju iznutra, Brođanin Kristian Kereta neobičnom aktivnošću neprestano zadovoljava tu tipično ljudsku znatiželju.
Već neko vrijeme, s kamerom na glavi, služeći se parkour tehnikama svladavanja prepreka u prostoru, ‘osvaja’ davno zaboravljene lokacije. Od poprilično opasnog ‘sporta’ i hobija ne odustaje, a svoju strast prema tomu prenosi i svojim pratiteljima.
Tako nam je i ovaj put dostavio video koji je nastao pri jednoj takvoj avanturi. Riječ je o ulasku u tvornički kompleks na području općine Podcrkavlje. Takozvana ‘krečana’ bila je u vlasništvu tvrtke Domin d.o.o. - Poduzeća za izradu kemijskih i kalcitnih proizvoda Slavonski Brod, koja je 2006. otvorila stečajni postupak.
Ni nakon više javnih dražbi, tvornica koja je ‘pod teretom’ nije prodana, a 2012. godine ukupna je vrijednost procijenjena na nešto više od milijun eura.
Kroz Kristianove ‘oči’ njezinu unutrašnjost sada mogu vidjeti svi, a Emil Cipar 2014. je godine o krečani kao ‘sablasti s Dilja’ zapisao ovo:
"Nekada… ne baš tako davno, mještani diljskih sela; Brodskih Zdenaca, Glogovice, Podcrkavlja i drugih, palili su kreč i prodavali ga diljem Slavonije. Kreč je bio lijepa dodatna zarada, a palio se u vrijeme kada nije bilo nekih drugih većih poljoprivrednih poslova. Na zaprežnim kolima, vrijedni krečari putovali su po selima i nudili kreč, uzvikujuči glasno: -Kreeeč, kreeeečaaaa! Mukotrpan, ali unosan posao od kojega su živjeli mnogi seljaci i njihove familije, školovala se djeca, gradile kuće, spremao miraz djevojkama,… I onda je netko, negdje, za nekim pisaćim stolom, u nekom centru moći, došao na ideju modernizirati proizvodnju kreča na Dilju. U Podcrkavlju je izgrađena moderna tvornica. Seljacima u okolnim selima rekoše kako je srednji vijek odslužio svoje te da su vremena građenja primitivnih peći prošla. DOMIN se zvala tvornica kreča u Podcrkavlju. I bilo je to sve OK, ali onda smo konačno postali svoji na svome, a privatizacija se i ovdje pokazala kao narodni neprijatelj broj jedan. Danas na proizvodnju kreča na Dilju podsjeća samo ova sablasna građevina kao jedinstveni spomenik priče o dvije stotine bogatih hrvatskih obitelji koje bi trebale biti motor razvoja. Zbog vjerovanja u ovu i slične priče nekoliko stotina mještana diljskih sela napustilo je svoje domove i sreću potražilo u dalekom svijetu. Ostale su prazne kuće, napuštena imanja i ovaj ružni spomenik na Dilju."
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -