/ 10
1324
Prikaza
0
Komentara
KAPTOL - Već 21. godinu zaredom, tradicionalno, savjetnici hortikulture, zaštite bilja i mehanizacije Uprave za stručnu podršku poljoprivredi, organiziraju besplatnu „Zimsku školu rezidbe voćaka - Kaptol“ za sve uzgajivače i hobiste.
Naime, riječ je o četverodnevnoj edukaciji koja traje od 7. do 10. veljače, a uz predavanja postoji i praktični dio - odlazak na teren i primjena teorijskog dijela na voćkama.
Kako je riječ, prema dosadašnjim saznanjima, o jedinoj školi rezidbe voćaka u Hrvatskoj, odlučili smo provjeriti kakav je odaziv te u kojem smjeru će 'teći' idući dani ove jedinstvene zimske škole. Sa svim prethodno navedenim, upoznao nas je viši stručni savjetnik u Područnom uredu Požega pri Ministarstvu poljoprivrede, Tomislav Božičević, koji je ujedno i idejni začetnik te voditelj škole rezidbe.
Ono što ih narednih dana očekuje su obilasci i rezidba ostalih voćnih vrsta poput: šljiva, breskvi, nektarina i marelica, lijeske, oraha, višanja i trešanja
Ovaj četverodnevni edukacijski trening-tečaj, itekako, privlači veliki broj zainteresiranih i to iz gotovo cijelog dijela Kontinentalne Hrvatske. Svatko od polaznika, dakako, pri dolasku mora imati i određeni pribor s kojim će raditi - olovku i bilježnicu te alat za rezidbu s pripadajućim priborom - oštre i ispravne voćarske škare, voćarska pila, brus, jedan decilitar 70-postotnog alkohola, rukavice te toplu obuću i odjeću.
- Generalno za sva četiri dana imamo 46 prijavljenih, no ne idu svi svakim danom, Nekog od njih ne zanima sve, zanima ga možda samo šljiva te ide taj dan na predavanja i u rezidbu. To nas zapravo dovodi do 30-ak polaznika u svakom danu koji su došli iz cijele Hrvatske - Varaždin, Zagreb, Daruvar, Zbjegovača, Đakovo, Osijek i naši 'lokalci'. - kazao nam je začetnik Zimske škole rezidbe.
Što o dosadašnjem programu misle polaznici, doznali smo u razgovoru s 42-godišnjim Nikolom Vuntakom iz Zagreba koji se sada odlučio baciti u 'voćarske vode'.
- Kada sam vidio da postoji škola rezidbe, dakako da sam se zainteresirao i odlučio prijaviti. Zapravo, interes za obrezivanjem voćaka imam jer želim imati svoje voćke koje će biti kvalitetne, a mislim da upravo učenjem mogu steći tu kvalitetu. Imam nešto manje posađenih voćaka, ali prije nego posadim veći broj želio sam se informirati i doznati kakvo tlo mora biti, koja je idealna pozicija za sadnju i slično.
Sve je vrlo stručno i drago mi je što su grupe male te svi sve možemo čuti i vidjeti, ali i postaviti pitanje. Puno kvalitetnije možemo usvojiti sav sadržaj kada nas je manje. - zaključio je gospodin Vuntak te dodao kako je ova škola pun pogodak za sve one koji žele raditi s voćkama.