- Kakav će biti prinos i koliko je suša utjecala na urod teško je reći jer berba tek počinje. Očekuje se prinos od šest do sedam tona po hektaru što je manje za oko 30 posto od uobičajenog. Zbog nepropusnog tla, šteta od suše u ovom dijelu Posavine bit će manja nego u ostalim područjima, ali će ipak biti značajna.
Prinos soje umanjen je za otprilike 40 posto kreće se od dvije do maksimalno 2,5 tona po hektaru, a očekivano je dvije do četiri tone po hektaru. Suncokret je dobar i on je pretrpio najmanje štete od suše. – kaže Josip Čaić, vlasnik Agroprodukta.
U Agroproduktu je sve spremno za jesensku sjetvu, pripremljeni su gnojivo i sjemenska roba. Poljoprivrednici čekaju kišu jer se zbog suše zemlja ne može orati. Ove jeseni Agroprodukt će ugovarati pšenicu i ječam na površini između 500 i 700 hektara. Uvjeti se nisu promijenili, a kamata za sjeme i zaštitu jedan posto je mjesečno. Drugu godinu za redom vjerojatno će izostati sjetva uljane repice.
- Planirali smo ugovarati i sjetvu uljane repice. Po svoj prilici i ove će godine sjetva uljane repice propasti jer su agro rokovi sjetve već na izmaku, a kiše nema. Uljana repica se sije od kraja kolovoza do 10 rujna. U suhu zemlju se ne može sijati, a ako i bude kiše za očekivati je da iza kiše dođu mrazevi, repica se neće dovoljno razviti i stradati će – kaže Čaić.
Agroprodukt, jedini na novogradiškom području, ugovara proizvodnju s individualinim proizvođačima, osim PPK koji ugovara sjetvu pivskog ječma.
Lihvari određuju pravila igre
Na upit SBplusa - Nisu li to lihvarske kamate, koje ne može podnijeti niti jedna proizvodnja, gospodin Čaić nam je kazao: "Mi ne određujemo, nego samo prenosimo uvjete poslovanja, koje nam propisuje naš partner 'Gorup' do.o.o iz Klanjca". A na naše dopunsko pitanje - posluje li ta tvrtka s poljoprivrednicima na isti način kao Agrokor, dobili smo odgovor "Na potpuno isti način posluju obje tvrtke, kad je ugovaranje poljoprivredne proizvodnje u pitanju".
Dakle, sofisticirani šverceri na veliko hrvatskim poljoprivrednim proizvodima, u stvari, određuju dinamiku umiranja hrvatske poljoprivredne proizvodnje u tzv. OPG (obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima) s krajnjim ciljem ponovnog prenošenja hrvatske zemlje u portfelj bivših kolonijalinih gospodara, a sad 'prijatelja' iz EU te nešto domaće novo-feudalne klike.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -