7552
Prikaza
0
Komentara
VELIKA - Dupini, divovski morski psi, ježinci i školjke - povezati ove životinje sa Slavonijom čini se nemogućim. No, priča o životu na Papuku prije 16 milijuna godina u centru zbivanja ima upravo spomenute morske stanovnike. Prikaz flore i faune Požeške kotline unazad 16 milijuna godina sada je dostupan u Kući Panonskog mora u Velikoj.
Najsuvremenija tehnologija i interaktivnost privlače svu populaciju, a skupina koja bi mogla biti posebno zainteresirana su djeca i mladi kojima bi izlošci mogli poslužiti za učenje i lakše shvaćanje povijesti ove regije.
Ovaj posjetiteljsko-edukacijski centar Parka prirode Papuk uređen je u sklopu projekta „Geopriče UNESCO geoparka" i jedna je od brojnih atrakcija koje se posljednjih godina otvaraju podno Papuka - zelene oaze koju, usprkos blizini - često ignoriraju žitelji Brodsko-posavske i Požeško-slavonske županije.
Spomenuti projektni prijedlog je najveći koji je do sada odobren u ovom dijelu Hrvatske i vrijedan je više od 90 milijuna kuna, a u Kuću Panonskog mora za adaptaciju i opremanje uloženo je pet milijuna. Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU subvencionirat će 85 posto troškova, dok će preostali iznos uložiti Park prirode Papuk.
Velika ulaganja donijela i veliku posjećenost
Park prirode Papuk prošle je godine imao rekordnu posjećenost. Brojne atrakcije i netaknuta priroda, privukli su 52.428 posjetitelja što je gotovo 50 posto više nego godinu ranije. Uz adrenalinski park Duboka, Kuća Panonskog mora zasigurno će biti glavna destinacija posjetitelja Velike.
S obzirom na to da je kontinentalni turizam Republike Hrvatske slabo zastupljen, ovaj projekt mogao bi započeti njegovu ekspanziju i poduprijeti razvoj cijele zajednice.