POŽEGA - Ministarstvo kulture Njemačke savezne pokrajine Sjeverna Rajna i Vestfalija te Vlada u Münsteru već 67. godinu za redom organiziraju natjecanje „Begegnung mit Osteuropa". Natjecanje se temelji na suradnji njemačkih škola i škola istočne Europe s ciljem promicanja ideje „Europa bez granica". Njime se prevladavanje kulturološke razlike i potiče se razvoj tolerancije, kako među učenicima tako i među svim pratiteljima natjecanja. Cijeli projekt odvija se na njemačkom jeziku.
U ovoj školskoj govini na natjecanju je sudjelovalo 3 530 učenika iz 221 škole. Natjecatelji su bili učenici njemačkih škola i 16 zemalja Istočne i Središnje Europe. Ukupno su prijavljena 1 124 rada, a projekt kreativne učenice požeške Ekonomske škole, Vanese Vasilj iz Kutjeva, proglašen je pobjedničkim. Vanesa se bavila razglednicama Požege, odnosno njihovim izgledom 20-ih godina 20. stoljeća.
- Prijavu na natjecanje mi je predložila moja profesorica njemačkog jezika, mr. Martina Budimir, koja mi je ujedno bila i mentorica. Odlučila sam se prijaviti jer me uistinu zanimalo kakve su bile razglednice moga mjesta u tom periodu. Također, jako volim iskazivati svoju kreativnost i volim vidjeti kada se ta kreativnost cijeni. Pripreme i realizacija cijelog projekta trajalisu oko 2 mjeseca. - Izjavila je za SBplus Vanesa Vasilj.
Izgled razglednica ju je jako zainteresirao te je zaključila kako su razglednice prije bile znatno drugačije. Osim znamenitosti, na njima su se prikazivali i motivi poput automobila, zvjezdarnica te gotovo svega što se tada razvijalo. Ovaj projekt zahtjeva puno vremena, a s obzirom kako Vanesa ne živi u Požegi nije bila u mogućnosti svakodnevno uređivati stol i stolice koje je dekorirala decoupage tehnikom. Njen rad privukao je pažnju profesora, ali i učenika koji su pokazali interes za povijest i stare razglednice. Osim usporedbe razglednica nekada i sada te uređenja stola u hodniku škole, što je stučni žiri posebno cijenio, Vanesa je imala još jedan zadatak.
-Trebala sam izmisliti korespodenciju sa svojim pretkom. Odabrala sam svoga pradjeda, a trebala sam mu pisati o onome što me zanima i motivira. Predjed je fiktivno odgovarao opisujući što njega potiče i zanima. - istaknula je Vanesa.
Iako je Vanesa povremeno zbog ovog projekta morala izostajati s nastave, navodi kako su profesori imali razumijevanja za njen rad. Cijeli projekt potpomogao je i Gradski muzej Požega gdje je dobila uvid u stare razglednice te Hrvatska pošta gdje je mogla vidjeti kako razglednice Požege izgledaju danas.
- Ovim putem se zahvaljujem profesorici Lidiji Španiček te gospođi Jadranki Matijević, a najviše se zahvaljujem svojoj profesorici Martini Budimir koja je cijelo vrijeme bila uz mene i podržavala me u svemu. Još uvijek nisam svjesna da sam osvojila tako nešto, ali jedino što znam je da se trud uvijek isplati. - Poručila je za kraj Vanesa.
Rad na projektu ovoj je učenici Ekonomske škole osim pobjede, donio i dodatno znanje o povijesti Požege i o životu kakav se nekad vodio u ovom slavonskom gradiću.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -