1892
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - U Republici Hrvatskoj, a moglo bi se reći posebice u slavonskim krajevima - lovstvo je tradicija. Trenutno je na području cijele države registrirano gotovo 70 tisuća lovaca s tendencijom pomlađivanja članstva. Usprkos tome, lovstvo i lovci su često označeni negativnim predznakom, a upravo to bila je tema održanog okruglog stola u Požegi pod nazivom „Percepcija lovaca u hrvatskoj javnosti“. - piše Požeško-slavonska županija.
Sudionici okruglog stola bili su ministrica poljoprivrede Marija Vučković, predsjednik Hrvatskog lovačkog saveza Ivica Budor, županica Požeško-slavonske županije Antonija Jozić, članica glavnog uredništva Večernjeg lista Petra Balija i direktor proizvoda Jutarnjeg lista Vladimir Janković, uz moderiranje Mislava Togonala.
Uvod u temu dao je predsjednik Ivica Budor istaknuvši kako percepcija javnosti nije uvijek pozitivna, ali lovci sve više postaju dio društvene zajednice, posebice u situacijama pojave divljači u gradovima kada lovci otklanjanju potencijalne opasnosti za građane. Istaknuo je također kako se pojedinci uvijek nečime bave, a činovi pojedinaca se onda preslikaju na percepciju javnosti o čitavoj skupini.
- Mislim da smo dosad već dosta toga pokrenuli. Pridružili su nam se mladi, od proljeća savez započinje sa školom u prirodi i lovačkim kampovima za djecu. Danas je noć muzeja u kojoj sudjeluje i Lovački muzej što isto govori da se percepcija pomiče na pozitivno – rekao je Budor.
Istaknula je također kako Ministarstvo poljoprivrede brojne pozive usmjerava prema razvoju infrastrukture u ruralnim područjima, a smatra kako mi se mogao iznaći i model za financiranje ulaganja u lovačke domove.
- Kao Ministarstvo poljoprivrede, osim što se bavimo zadaćama koje jesu najizazovnije, a to su zadržavanje interesa za proizvodnju hrane, bavimo se i infrastrukturom. Dosada smo se bavili određenom infrastrukturom kojoj je bio cilj olakšati život u ruralnom prostoru, kao što su društveni domovi, kulturni centri, sportska infrastruktura, vatrogasni domovi, dječji vrtići i nerazvrstane ceste. Poznajući pravnu regulativu fondova, smatram da je u tu infrastrukturu moguće uvrstiti i lovačke domove i mislim da ćemo morati naći neko rješenje što se tiče financijskih sredstava pa ćemo i o tome razgovarati u narednim mjesecima – istaknula je Vučković.
Direktor proizvoda Jutarnjeg lista Vladimir Janković negativne medijske natpise komentirao je kako neznanja uvijek ima i po njegovom mišljenju lovci nemaju izdvojeni problem po pitanju loših medijskih natpisa nego dijele sudbinu svih drugih grupa koje su na neki način zatvorene, u smislu članstva i specifičnosti zanimanja.
Na tragu toga, svoje mišljenje podijelila je i članica glavnog uredništva Večernjeg lista Petra Balija koja je istaknula kako je u medijskom prostoru loša vijest, dobra vijest, jer javnost nažalost u najvećoj mjeri zanimaju takve vijesti. Također je istaknula kako se negativni činovi pojedinaca preslikavaju na percepciju o svim lovcima.
- Složila bih se s tezom da je percepcija lovaca u Požeško-slavonskoj županiji zapravo drugačija nego što se ponekad kroz medije uspije pročitati da je u drugim krajevima. Mi smo mala sredina, lovstvo je ovdje tradicija i prisutno je preko 200 godina, ali lovci i lovačka društva nisu samo oni koji vode računa o šumama, divljači i očuvanju bioraznolikosti, nego su oni i dio zajednice, pokretači društvenih aktivnosti i usudit ću se reći da su oni uistinu vidljivi u svim jedinicama lokalne samouprave Požeško-slavonske županije. Lovci su kod nas često organizatori različitih humanitarnih aktivnosti, oni koji daruju biskupijski Caritas, oni koji se odazivaju na društvene manifestacije, ali i oni koji organiziraju manifestacije – rekla je Jozić.
Isto tako, spomenula je i potencijale lovnog turizam na području Požeško-slavonske županije.
- Potencijal koji imamo tek se treba iskoristiti, ovdje imamo i onih koji u svojim smještajnim kapacitetima ugošćuju lovce iz cijele Hrvatske, a potencijal je vidljiv u velikom broju lovišta koji imamo na području Požeško-slavonske županije. Ovdje ne treba gledati isključivo na lovstvo kao lovstvo i lovni turizam, nego u kombinaciji sa svim drugim prirodnim i kulturnim bogatstvima koje imamo – istaknula je.
Na izazov nedostatka smještaja za grupe o čemu je županica govorila, nadovezali su se Goran Šutalo i Thomas Pandžić, poduzetnici koji će na području Požeško-slavonske županije graditi svoje hotele i time zasigurno pridonijeti razvoju i ove specifične grane turizma.
Veliki potencijal Požeško-slavonske županije je i strelište u Bzenci gdje se održavaju i državna natjecanja, a Požeško-slavonska županije je kandidat za domaćinstvo i europskog natjecanja.
- Naše strelište je u funkciji i jedno je od najsuvremenijih strelišta u Hrvatskoj. Ulažemo u njega i uz pomoć županije idemo u dogradnju te se nadamo da će se tu odvijati i međunarodna natjecanja kao što se već godinama održavaju i državna – dodao je iz publike predsjednik Županijskog lovačkog saveza Branko Bertelović, a s obzirom na interaktivnost okruglog stola, svoja mišljenja dali su i brojni drugi.
Sukus rasprave o percepciji javnosti bio je da je lovstvo potrebno sagledati u cjelini i potpunije ga prezentirati javnosti jer je najveći izvor dezinformacija, nedostatak informacija.
Po završetku okruglog stola, prigodno je održana i promocija knjiga autora Ive Gregurića Zapisi jednog lovca I i Zapisi jednog lovca II – Priručnik za početnike.
Fotogalerija s promocije dostupna je OVDJE.