Saznali smo kako je Tomislav Navijalić, predsjednik Lovačke Udruge „Petnja“ iz Sibinja, nakon vijećničkih pitanja Martina Milolože na županijskoj sjednici održanoj 14. listopada, podnio zahtjev za pokretanje stegovnog postupka protiv Zlatka Barića iz Sibinja.
SLAVONSKI BROD, SIBINJ – Na 25. sjednici Županijske skupštine Brodsko-posavske županije, održanoj 14. listopada 2024., vijećnik
Martin Miloloža postavio je dva pitanja županijskom pročelniku vezano za lovce na području Općine Sibinj, o čemu smo ranije
pisali. Naime, vijećnika Miloložu zanimalo je stanje na lovnom području u općini Sibinj, odnosno mogu li lovci koji njime upravljaju davati ga u podzakup te tko smije loviti na tom području. Konkretne odgovore mu je dao
Željko Burazović, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo i poljoprivredu.
Nakon što je vijećnik Miloloža postavio pitanja i na njih dobio odgovor pročelnika činilo se kako je time priča završena. Međutim, saznajemo da priča o lovstvu u Sibinju niti je počela vijećničkim pitanjima, niti je završena odgovorom resornog pročelnika.
Naime, naknadno smo saznali kako je Tomislav Navijalić, predsjednik Lovačke Udruge „Petnja“ iz Sibinja, nakon viječničkih pitanja Martina Milolože na sjednici održanoj 14. listopada, podnio zahtjev za pokretanje stegovnog postupka protiv Zlatka Barića iz Sibinja, člana udruge. Zlatko Barić je ujedno predsjednik Lovne jedinice „Šljuka“ iz Sibinja koja je jedna od četiri ustrojstvene jedinice Lovačkog društva „Petnja“ Sibinj. Sastavni dio udruge su još i LJ „Kuna“ Odvorci“, LJ „Sokolovac“ Brodski Varoš i LJ „Srna“ Slobodnica. Taj je zahtjev zaprimio predsjednik Stegovnog suda Đuro Baričević te je pozvao "optuženog" člana Barića na usmenu javnu raspravu koja će biti održana u subotu 7. prosinca 2024. pred tročlanim sudom kojeg, uz predsjednika Baričevića, čine još i Mladen Pavlik te Krunoslav Abramović.
U navedenom zahtjevu predsjednik društva Navijalić iznio je više „optužbi" na račun Barića. Najzanimljiviji "krimen" koji se stavlja na teret Bariću je njegovo „neovlašteno i neodgovorno pokretanje viječnićkog pitanja gosp. Milolože na Županijskoj skupštini gdje se sporazum pod mentorstvom Izvršnog odbora proglašava podzakupom, a samo je interni dogovor Lovačkih jedinica sa dogovorenim uvjetima koje nije želio ispoštovati do kraja kako je naloženo“.
Također kao razlog za pokretanje stegovnog postupka protiv Barića navodi se i „neovlašteno kontaktiranje ureda za poljoprivredu u Županiji Brodsko-posavskoj da prethodno nije iskoristio Statutom dopuštene akcije članova“.
Lovačko društvo „Petnja“ Sibinj broji danas oko 120 člana, od kojih 47 članova pripada Lovnoj jedinici „Šljuka“. Predsjednik Lovačkog društva "Petnja" Sibinj Tomislav Navijalić je član Lovne jedinice „Odvorci“ koja broji 49 članova. Udruga ima Izvršni odbor koji se sastoji od 13 članova i čine ga po tri člana iz svake lovne jedinice, plus predsjednik društva. Stegovni sud ima četiri člana, ali uvijek sude samo trojica jer član suda ne može biti iz iste lovne jedinice kao i član protiv kojeg je pokrenut stegovni postupak.
Kako bi imali cjelovitiju sliku i probali doznati ima li "na prvu" nešto sporno u pitanjima napravili smo uvid u zapisnik sa 25. sjednice Županijske skupštine BPŽ od 14. listopada 2024. i iz njega donosimo cjelovita pitanja vijećnika Milolože i odgovor Burazovića.
- Imam pitanje vezano za lovce na području općine Sibinj, pa bih molio gospodina resornog pročelnika da mi odgovori na isto. Meni osobno se obratio Zlatko Barić i skupina lovaca s područja općine Sibinj koji su se našli u određenim problemima... Evo postavit ću pitanje resornom pročelniku, pa molim da mi on odgovori na to. Da li Lovačko društvo "Petnja" Sibinj temeljem ugovora s Brodsko-posavskom županijom o zakupu lovišta isto smije davati u podzakup? To je jedno pitanje. - rekao je Miloloža.
- Drugo pitanje, da li se ugovorom između Lovačkog društva "Petnja" i županije Brodsko-posavske spominju katastarske općine, npr. katastarska općina Sibinj, katastarska općina Gromačnik, Slobodnica i da li, ako se spominju, lovci koji su članovi Petnje moraju se pridržavati tih granica ili se moraju pridržavati onih granica koje su u ugovoru? Zanima me da li npr. lovac iz Slobodnice, koji je član Petnje, smije loviti u Odvorcima i obrnuto, iz Sibinja da li smije loviti u Bartolovcima, Slobodnici ili se to može nekako drugačije nazvati? Zanima me da li se mora poštivati onaj ugovor između Brodsko-posavske županije i udruga na području općine Sibnj koje su potpisale Ugovor s istim. Evo i zamolio bih resornog pročelnika da mi odgovori, pa onda ću vidjeti što ću. - nastavio je vijećnik Miloloža.
Željko Burazović. Foto: DZ/PLUS
Željko Burazović, pročelnik županijskog Upravnog odjela za gospodarstvo i poljoprivredu odgovorio je na pitanja vijećnika.
- Meni se kao predstavniku stručnog tijela zaduženog za poslove lovstva u ovih osam godina, dakle od dana sklapanja Ugovora o produljenju prava zakupa u zajedničkom otvorenom lovištu "Petnja" Sibinj, nikad nitko nije javio, no to je možda manje važno. Dakle, bitno je da je župan Brodsko-posavski 6. travnja 2016. godine s lovačkom udrugom "Petnja" Sibinj potpisao Ugovor. Dakle to je nastavak 10-godišnjeg gospodarenja iz prethodnog razdoblja kojim je povjerio gospodarenje o zajedničkom otvorenom lovištu lovcima, odnosno lovačkoj udruzi "Petnja" Sibinj. Ovo povjeravanje prava lova, znači, provođenje mjera zaštite, uzgoja i odstrela divljači koje dođe kao šlag, a posljedica je jednog predanog i dobrog rada. Znači, evo potpisali smo i dali smo na gospodarenje 6.225 hektara po cijeni lovo zakupnine od 7.000,00 ili 600,00 kuna, tada te 2016. godine, odnosno danas 1.016,00 eura. - odgovroio je pročelnik Burazović.
- Svake godine u petom mjesecu podnosimo Županijskoj skupštini izvješće o gospodarenju zajedničkim lovištima. Onda tamo zaključimo da lovačke udruge u potpunosti provode lovno gospodarsku osnovu, što znači da je planirani odstrel, u odnosu na lovno gospodarsku osnovu, došao do iznosa 97% kod srne, a recimo kod fazana je to čak i 100%. I ono drugo, dakle, što je za nas, kao davatelja toga lovo zakupa bitno i važno, ona financijska obveza, dakle, koju lovci moraju platiti za gospodarenje, se u potpunosti i pravovremeno izvršava. I evo sada ću zastati. Dakle, od onih relevantnih institucija koje su zadužene da prate to gospodarenje i da ukazuju na moguće odstupanje ili neke devijacije, znači o nekim nepravilnostima u gospodarenju zajedničkog lovišta „Petnja“ Sibinj nikada mi nije arbitrirala lovna inspekcija. Nisam o nekim mogućim problemima ništa načuo niti od policije, Prekršajni sud nikada nije tražio neko naše očitovanje. Na kraju, krovna organizacija svih lovaca, Županijski lovački savez, nikada nije na tu temu postavio pitanje ili tražio očitovanje što se to tamo događa. Bitno je sljedeće, dakle, u samo jednoj rečenici, znači na tome prostoru od 6.225 hektara, a koje je omeđeno prirodnom granicom, znači Zakon o lovu poznaje prirodnu granicu, a ne katastarsku, može loviti svaki od 123 lovca koliko ih broji lovačka udruga "Petnja" Sibinj. Moja zadnja rečenica, te moguće neke peripetije ili neke narušene odnose, dakle, tih 123 lovca, potpisnika Ugovora o pravu zakupa, moraju rješavati na tijelima Udruge, a to je Izvršni odbor, odnosno Skupština, kao najviše tijelo lovne udruge "Petnja" Sibinj. Dakle, nema podzakupa. Lovište dobiveno od Županije se ne može dati u podzakup i to je pravilo koje vrijedi ne samo za "Petnju" Sibinj, nego za svih 25 zajedničkih lovišta i 11 državnih, koliko ih je ustanovljeno na prostoru Brodsko-posavske županije. - zaklljučio je svoj odgovor Burazović.
Nakon odgovora pročelnika Burazovića, vijećnik Miloloža se obratio Peri Ćosiću, predsjedniku Županijske skupštine, sa zamolbom:
- Gospodine predsjedniče, ako je moguće da ovo isto pitanje dam gospodinu pročelniku u pisanom obliku i da mu priložim zapisnik sa zadnje sjednice lovačkog društva Petnja iz kojeg se vidi da bi trebalo plaćati podzakup, pa evo gospodine, Vi ako možete arbitrirajte. Evo ja s ovog mjesta apeliram na lovce na području općine Sibinj da se smire, da se ne svađaju, da love kao što je pročelnik rekao, kao i do sad, u miru i blagostanju, a ja sam tu da postavim pitanje kad me netko zamoli s područja općine Sibinj. Evo gospodine pročelniče, ja ću Vam dati ovo, pa ako možete pismeno mi odgovoriti, pa ću ja to njima dostaviti. – kazao je Miloloža.
Predsjednik skupštine je prihvatio zamolbu vijećnika.
Lovački dom "Šljuka" Sibinj. Foto: Općina Sibinj
S obzirom da mu je ime spomenuto na Županijskoj skupštini te da je potom protiv njega predsjednik Navijalić pokrenuo stegovni postupak, nije nam preostalo ništa drugo nego kontaktirati „optuženog“ Zlatka Barića kako bi čuli njegovu stranu priče.
- Teško mi je govoriti o stanju u Lovačkom društvu „Petnja“ Sibinj i problemima koji su kulminirali pokretanjem stegovnog postupka protiv mene. Često sam na tijelima Udruge raspravljao sa kolegama o nekim stvarima za koje mislim da bi se trebale promijeniti na dobrobit cijelog Lovačkog društva „Petnja“ Sibinj, a ne samo Lovne jedinice „Šljuka“ Sibinj, gdje sam ja predsjednik. Mislim da su ti naši interni problemi lako rješivi uz malo dobre volje i uvažavanja tuđeg mišljenja. Davno je napravljen interni dogovor oko unutarnjih granica lovišta putem revira kako ne bi svi lovci lovili na cijelom lovnom području, jer to nikome od nas nije ni cilj. Međutim taj je dogovor zastario i prostorne okolnosti su se u međuvremenu promijenile. Već duže vrijeme mi iz lovne jedinice „Šljuka“ ukazujemo na naš problem male lovne površine u sklopu lovnog područja „Petnja“ Sibinj, koje obuhvaća 6.225 hektara, jer od 1.000 hektara kojim raspolažemo samo je na 500 ha moguć lov. Ostatak je u naseljenom području ili na neadekvatnim površinama (poljoprivredno zemljište, ceste itd.). Usporedbe radi Lovna jedinica „Kuna“ Odvorci raspolaže s oko 2.600 ha lovnog područja. Predlagali smo da nam se dodijeli 200-ak ha dodatnog lovnog područja jer kod nas ima vrlo malo divljači što demotivirajuće djeluje na naše članove. - rekao nam je Barić.
- Uz veliku podršku mojih kolega iz Lovne jedinice "Šljuka", kao predsjednik te lovne jedinice i član izvršnog odbora Lovačkog društva "Petnja" Sibinj, već neko vrijeme pokušavam na našim internim sastancima ukazati na potrebu jednog fer dogovora koji bi bio u interesu našeg lovačkog društva u cjelini s ciljem dodatnog razvoja lovstva na ovom području. Želja nam je privući nove članove, posebice mlade ljude, koji su kao i mi ljubitelji lova, prirode i druženja kako bi zajedno održavali i razvijali ovo lovno područje. Ne znam što će se dogoditi na Stegovnom sudu u subotu, ali znam da sam uvijek, u skladu sa svojim mogućnostima, nastojao raditi u interesu Lovne jedinice "Šljuka" Sibinj, Lovačkog društva "Petnja" Sibinj te cijelog ovoga sibinjskog kraja. - zaključio je na kraju razgovora Zlatko Barić.
U subotu 7. prosinca 2024. u Slobodnici će biti održana usmena javna rasprava Stegovnog suda koji će donijeti odluku o zahtjevu predsjednika Tomislava Navijalića o pokretanju stegovnog postupka protiv Zlatka Barića. Prema Pravilniku o stegovnom postupku i stegovnoj odgovornosti Lovačkog društva "Petnja" Sibinj, iz 2018. godine, Stegovni sud može izreći jednu od sljedećih odluka:
1. osloboditi člana odgovornosti
2. obustaviti postupak
3. izreći opomenu
4. izreći zabranu lova na određenu vrstu plemenite divljači od 6 mjeseci do 1 godine
5. izreći zabranu lova od jedne do 3 godine
6. izreći zabranu obavljanja funkcija u društvu ili lovnoj jedinici od 1 do 4 godine
7. isključenje iz društva
Kako saznajemo, predsjednik Navijalić predložio je Stegovnom sudu donošenje odluke kojom se Zlatku Bariću izriće zabrana obavljanja funkcija u društvu ili lovnoj jedinici od 1 do 4 godine zbog čak osam točaka "optužnice", što uključuje i neovlašteno i neodgovorno pokretanje vijećničkog pitanja" kao i "neovlašteno kontaktiranje ureda za poljoprivredu u Županiji Brodsko-posavskoj".
Hoće li ovo, po nama, neselektivno i prekomjerno optuživanje Zlatka Barića rezultirati izricanjem navedene mjere od strane Stegovnog suda biti će poznato u subotu navečer.