VELIKA KOPANICA/SIBINJ - Kao jedna od mjera zaštite građana od zaraznih bolesti tijekom godine nadležne službe provode i proljetnu deratizaciju koja je ovih dana u tijeku i na području Brodsko-posavske županije.
Tako je na stranicama Općine Velika Kopanica objavljena informacija o preventivnoj deratizaciji koju će, od 9. do 14. svibnja provoditi djelatnici slavonskobrodske tvrtke Eco Energy. Deratizacija će u mjestima Divoševci, Kupina i Beravci biti obavljena 9. svibnja, dan kasnije bit će provoedena u Velikoj Kopanici osim Ulice Ivana Filipovića. U toj će ulici kao i u Maloj Kopanici deratizacija biti provedena 13. svibnja.
U Općini Sibinj deratizacija je započela 29. travnja, a do njenog završetka ovlašteni djelatnici deratizirat će 6. svibnja u Sibinju ulice: Eugena Kvaternika, Matije Gupca, Vinogradsku, sv. Ivana Krstitelja i Sibinjskih žrtava. Dan kasnije, 7. svibnja na rasporedu su mjesta Ravan, Brčino, Grižići, Grgurevići, Čelikovići i Jakačina Mala, a 8. svibnja Gornji Andrijevci.
Ono što svakako valja napomenuti je da će deratizacija subotom biti ponavljana u onim domaćinstvima u kojima nikoga nije bilo kada su se nalazili na rapsoredu za deratizaciju.
"Deratizacija će biti provedena sredstvima koja su dozvoljena i propisno registrirana za primjenu u Republici Hrvatskoj rješenjem Ministarstva zdravlja (ratimor žitni mamac, ratimor meki mamac i ratimor parafinski blok). Tijekom sustavne deratizacije primjenjivati će standardne meke s djelatnom tvari antikoagulatom II generacije (bromadilon 0.005%) u formulacijama: rasuta meka, meki mamac, parafizirana meka ovisno o vrsti prostora u kojima se deratizacija provodi. Protuotrov je vitamin K.", navode u općinama dodajući kako će mamci biti izlagani u deratizacijskim kutijama na skrovita i nepristupačna mjesta i to na način da su nedostupni za ljude i druge ne ciljane vrste.
Stanovnike ulica i mjesta u kojima će deratizacija biti provođena upozoravaju kako ću ju provoditi osposobljeni i educirani djelatnici od kojih svaki ima plastificiranu identifikacijsku iskaznicu.
U slučaju ružnog vremena raspored deratizacije bit će izmijenjen o čemu će građani na vrijeme biti obaviješteni.
Podsjetimo, osim što su glodavci, koji su obuhvaćeni deratizacijom, uzročnici velikih ekonomskih šteta koji uništavaju imovinu i zalihe hrane oni su rezervoar ili prijenosnik čitavog niza bolesti čovjeka kao što su: kuga, virusne hemoragijske groznice, hemoragijska groznica s bubrežnim sindromom, leptospiroza, tularemija, murini tifus, toksoplazmoza, tripanosomijaza, lišmanijaza, salmoneloza, trihineloza, bolest štakorskog ugriza – Sodoku, bjesnoća itd. Cilj suzbijanja štetnih glodavaca je uklanjanje rizika od pojave i prijenosa zaraznih bolesti, uklanjanja ekonomskih i gospodarskih šteta koje nastaju uništavanjem i onečišćenjem hrane te sprečavanja kontaminacije površina, prostora i objekata. Stoga bi svi trebali omogućiti djelatnicima da mamce za uništavanje štetnih glodavaca postave na za to predviđena mjesta.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -