4414
Prikaza
0
Komentara
DONJI ANDRIJEVCI - "Budući da objavljujete priloge većinom o gradnji u Slavonskom Brodu i okolici, interesira me biste li htjeli provjeriti zašto, u Donjim Andrijevcima, općina ne želi izgraditi stazu i vodovodnu mrežu do naših kuća. Naime, imamo stalnih problema s bunarom, a platili smo sve moguće što je bilo potrebno platit - od slivnih voda i komunalnih naknada do legalizacije objekata", pita naš čitatelj, navodeći kako je u pitanju (i) obitelj Zlatka Filipovića iz Posavske ulice br. 98.
Mada bismo rado, kao i u drugim slučajevima, uputili pitanje općinskim službama s molbom neka nam odgovore na pitanje koje je, ustvari, postavio građanin, to ne činimo jer nemamo 'diplomatske odnose' s općinskim načelnikom, Tomislavom Marijanovićem (HDZ).
Podsjećamo, svojevremeno, urednika ovog portala optužio je za pokušaj reketarenja. Mada, kao svim drugim brodsko-posavskim lokalnim samoupravama tako smo i andrijevačkoj, službenim dopisom, predlagali poslovnu suradnju na način da, uz naknadu od 500 kuna mjesečno, permanentno, izvještavamo o općinskim planovima i aktivnostima. Taj naš službeni prijedlog Marijanović je okarakterizirao kako 'reket'. Nakon toga, vrlo pažljivo izvještavamo o (ne)aktivnostima andrijevačke općinske uprave, na čelu s predsjednikom općinskog vijeća, Marinom Degmečićem (HDZ), kako svoje marifetluke oni ne bi krili iz laži (i) o uredniku ovog portala.
Ne kreiraju nego parazitiraju
U slučaju našeg čitatelja, sami možemo dati mu odgovor na postavljena pitanja. Pješaku stazu dobiti neće uskoro, jer općinski načelnik, sredstvima iz skromnog općinskog proračuna, na primjer, pored dvije postojeće, financira izgradnju i treće pješačke staze svojoj obitelji i prijateljima iz Krnjaša, a sredstva fondova povlačiti ne zna - kao, na primjer, vrpoljačka općinska načelnica, Ankica Zmajić (HDZ). Posljedično, Andrijevčani hodaju po pješačkim stazama koje su mjesni politički aktivisti, kao volonteri, gradili prije pola stoljeća - ili ih uopće nemaju - što je vidljivo iz priložene galerije.
Što se pak vodovodne mreže tiče, nju andrijevčani grade puževim tempom jer, otkad je (i) u selu 'upaljeno svjetlo', novac troše na prioritetnije stvari. Na primjer, za plaće prekobrojnih općinskih činovnika i (ponekad) dva općinska načelnika u jednom mandatu i/ili na naknadu od 9.600 kuna. Mjesečno, a ne kvartalno, dakako. Neto, a ne bruto, dakako. Pritom, niti financiranje volova - s ražnja - zanemarivo nije.
Naime, ova uprava, mea culpa, na vlast nije došla s primarnim ciljem poboljšanja uvjeta rada i življenja svojih sumještana, nego s ciljem osobnog parazitiranja - financijskog i političkog. Na sreću, izbori će na proljeće pa će Andrijavčani, Topoljani i Sredančani dobiti mogućnost svesti ih na društvenu mjeru koja im pripada - sukladno njihovoj intelektualnoj i svakoj drugoj vrijednosti.