780
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - Ukupni prihodi i primici Požeško-slavonske županije za 2024. godinu planirani su u iznosu od 70.531.465,91 eura, što je 40 posto manje u odnosu na plan 2023. godine, odnosno 47,6 mil. eura. Najveći razlog tako značajnog smanjenja prihoda, ali isto tako i rashoda je stupanje na snagu „Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti“ kojim Opća županijska bolnica Požega i Opća županijska bolnica Pakrac i bolnica hrvatskih veterana postaju proračunski korisnici državnog proračuna od 01.01.2024. godine.
U strukturi ukupnih prihoda i primitaka najveći dio čine pomoći (65%) i prihodi od HZZO-a na temelju ugovornih obveza (17,9%), a slijede ih prihodi od poreza 6,9%), prihodi od administrativnih pristojbi i po posebnim propisima (5,1%), a ostatak čine ostali prihodi i primici.
Ukupni prihodi od poreza u Proračunu za 2024. godinu planirani su u iznosu od 4,9 mil. eura što je 28,5% više od trenutnog plana 2023 godine. Plan ukupnih poreznih prihoda određen je kretanjem prihoda od poreza na dohodak koji čini 91% ukupnih prihoda od poreza. Županijski porez na dohodak planiran je u iznosu od 3,7 mil. eura, a porez na dohodak za decentralizirane funkcije školstva, zdravstva i socijalne skrbi planiran je u iznosu od 800.000,00 eura. Porezi na imovinu, te robu i usluge zajedno predstavljaju županijske poreze koji su planirani u iznosu od 370.600,00 eura. Kretanje prihoda od županijskih poreza najviše uvjetuje porez na cestovna motorna vozila koji čini cca 96% ukupnih županijskih poreza. Porez na cestovna motorna vozila planiran je na istoj razini kao i u 2023. godini u iznosu od 352.000,00 eura. Nadalje, prihodi od pomoći u 2024. godini planirani su u iznosu od 46 mil. eura i čine 65% ukupnih prihoda i primitaka. Najveći dio pomoći odnosi se na pomoć iz Državnog proračuna proračunskim korisnicima Požeško-slavonske županije (29,5 mil eura) za plaće u školstvu i druge pomoći.
Sukladno navedenim Izmjenama Zakona o financiranju JLPRS, od Fonda fiskalnog izravnanja pomoć će iznositi 1,2 mil. eura, a od Ministarstva uprave 1,06 mil. eura za povjerene poslove Ureda državne uprave u Požegi i preuzimanje djelatnika Ureda. Od Ministarstva znanosti obrazovanja i športa za sufinanciranje prijevoza učenika srednjih škola očekuje se 920.000,00 eura, a pomoć izravnanja za decentralizirane funkcije školstva, zdravstva i socijalne skrbi iznosit će 5,2 mil. eura. Sredstva pomoći iz Državnog proračuna temeljem prijenosa EU sredstava iznosit će 4,9 mil. eura, dok su prihodi od imovine planirani u iznosu od 367.555,00 eura, a odnose se na prihode od koncesija na vodama, naknada za iskorištavanje mineralnih sirovina, prihode od zakupa poljoprivrednog zemljišta, naknada za zadržavanje bespravno izgrađene zgrada u prostoru i lovozakupnina. Prihodi od administrativnih pristojbi po posebnim propisima iznosit će 3,6 mil. eura, od čega se 2,4 mil. eura odnosi na prihode proračunskih korisnika (prihodi od participacija u zdravstvu i dopunskog zdravstvenog osiguranja). Što se tiče županijskih prihoda, očekivani prihod od županijskih upravnih pristojbi za izdavanje građevinskih dozvola iznosi oko 100.000,00 eura, a od državnih biljega 26.400,00 eura. Osim toga, prihodi od prodaje proizvoda i robe te pruženih usluga i prihodi od donacija planirani su u iznosu od 2,9 mil. eura koji se odnose na vlastite prihode i prihode od donacija proračunskih korisnika. Prihodi od HZZO-a na temelju ugovornih obveza iznosit će 12,6 mil. eura i odnose se na prihode proračunskih korisnika županije iz područja zdravstva.
Ukupni planirani rashodi i izdaci proračuna za 2024. godinu iznose 71.083.394,40 eura i manji su za 45,7 mil. eura odnosno 39 % od planiranih rashoda i izdataka iz 2023. godine. U strukturi ukupnih rashoda i izdataka najveći dio odnosi se na rashodi za zaposlene (61%), a slijede materijalni rashodi (20%), rashodi za dodatna ulaganja na nefinancijskoj imovini (5,4%) i rashodi za nabavu nefinancijske proizvedene dugotrajne imovine (4,14%), naknade građanima i kućanstvima 4,9%, a ostatak čine ostali rashodi i izdaci.
Rashodi za zaposlene planirani su u iznosu od 43,4 mil. eura, a odnose se na plaće i ostale troškove za zaposlene u Županiji i kod proračunskih korisnika Požeško-slavonske županije. Od navedenog, na plaće i ostale troškove za zaposlene u zdravstvenim ustanovama se odnosi 14,2 mil. eura, u domovima za starije i nemoćne 2,1 mil. eura, srednje škole 12,1 mil. eura te osnovne škole 13,8 mil. eura, ostale ustanove 1,3 mil. eur, te za plaće djelatnika u Županiji sa preuzetim djelatnicima Ureda državne uprave Požega predviđeno je 2 mil. eura. Materijalni rashodi uključuju naknade troškova zaposlenima, rashode za tekuće i investicijsko održavanje, uredski materijal, energiju, usluge i dr. materijalne rashode koji su drugi po veličini najznačajniji rashodi poslovanja i planirani su u iznosu od 14,6 mil. eura odnosno 20,5% ukupnih rashoda i izdataka. Financijski rashodi sastoje se od kamata za primljene zajmove, troškova bankarskih usluga i zateznih kamata u iznosu 245.112,00 eura. Subvencije u iznosu od 497.316,00 eura odnose se na subvencije poslovnim subjektima u poljoprivredi i gospodarstvu, te na subvencije kamata poslovnim subjektima po projektima Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja. Pomoći u iznosu 261.469,00 eura odnose se najvećim dijelom na pomoći proračunskim korisnicima drugih proračuna u sklopu provođenja EU projekata te pomoći gradskim i općinskim proračunima.
Nadalje, naknade građanima i kućanstvima iznose 3,5 mil. eura od čega se najveći dio odnosi na sufinanciranje javnog prijevoza na području Požeško-slavonske županije, na sufinanciranje prijevoza učenika srednjih škola i studenata (920.000,00 eura), a ostatak na stipendije i ostale naknade. Ostali rashodi su planirani su u iznosu od 852.807,00 eura, a odnose se na najvećim dijelom na tekuće donacije, te naknade šteta i ostale rashode. Neke tekuće donacije ostvaruju se na temelju Zakona (Zakon o vatrogastvu, Zakon o Crvenom križu, Zakon o športu i sl.), a druge na temelju Skupštinskih odluka i odluka Župana. Rashodi za nabavu nefinancijske imovine planirani su u iznosu od 6,8 mil. eura, a odnose se prvenstveno na kapitalna ulaganja u zdravstvu, školstvu i socijalnoj skrbi te EU projekte Požeško-slavonske županije. Najveći dio ovih rashoda odnosi se na projekt „Regionalnog centra kompetentnosti Panonika“, projekt „Razvoj zdravstvene skrbi u PSŽ“ koji se odnosi na izgradnju zgrade hitne medicine, te projekt „Inovacijski Co-working centar Panora“. Izdaci za otplatu zajmova predviđeni su u iznosu od 905.000,00 eura a odnose se na otplatu glavnice po kreditu kod Addiko banke i otplatu kredita kod zdravstvenih ustanova. Ukupne godišnje obveze po preuzetim kreditima Županije iznose 750.000,00 eura. Od ukupnog proračuna, 6 mil. eura odnosi se na sredstva za decentralizirane funkcije školstva, zdravstva i socijalne skrbi. Sukladno uputama Ministarstva financija, za sve rashode što se tiče decentralizirane funkcije školstva, zdravstva i socijalne skrbi planirano je povećanje od 5% u odnosu na 2023. godinu. Navedena su sredstva u 2024. godini usmjerena na redovno funkcioniranje proračunskih korisnika, tekuće i investicijsko održavanje i kapitalna ulaganja sukladno zahtjevima proračunskih korisnika.
Analizom strukture rashoda prema funkcijskoj klasifikaciji vidljivo je da se najviše rashoda u Proračunu planira za obrazovanje (56%) i za zdravstvo (25%). Sukladno Zakonu o proračunu, u proračun su uključeni procijenjeni manjkovi i viškovi proračunskih korisnika i županije. U okviru navedenog, u 2024. Županija planira pokriće manjka Toplica Lipik u iznosu od 710.768,64 eura. Požeško-slavonska županija zbog slabog fiskalnog kapaciteta nije u mogućnosti pokrivati manjak bolnica te se pokriće navedenog manjka planira kroz tri godine iz vlastitih prihoda, za što su od strane bolnice donijeli višegodišnji plan uravnoteženja.
Proračun za 2024. godinu usvojen je temeljem većinskih glasova. Jedini vijećnik koji je predložio amandman i postavljao većinu pitanja tijekom sjednice županijske skupštine, Antonio Šarić, izašao je iz vijećnice na nekoliko minuta – u pogrešnom trenutku, čini se prema komentarima prisutnih vijećnika. Upravo u tom trenutku prisutni su dizali ruke u svrhu usvajanja proračuna, a očito se moglo predvidjeti da bi Šarić bio protiv toga.