720
Prikaza
1
Komentar
POŽEGA - U vojarnu '123. brigade HV' u Požegi na Dragovoljno vojno osposobljavanje pristupio je ukupno 181 ročnik, od čega po redovnom programu njih 154, među kojima je 14 djevojaka, dok je po skraćenom programu pristupilo ukupno 27 kandidata, od kojih je devet djevojaka - što je najveći odaziv u 2024. godini i potvrda povećanog interesa mladih za vojni poziv. - izvijestili su iz MORH-a.
Riječ je o trećem ovogodišnjem ciklusu Dragovoljnog vojnog osposobljavanja koji po skraćenom programu za kandidate časnike, doktore medicine grana medicine i stipendiste zrakoplovne tehničare, traje od 14. do 30. kolovoza, dok osposobljavanje za ročnike po redovnom programu traje od 19. kolovoza do 11. listopada.
Dolazak polaznika osposobljavanja iz MORH-a su čak i snimili.
- Sve veći broj mladih ljudi prepoznaje mogućnosti koje vojna karijera može ponuditi te priliku da kroz vojno osposobljavanje steknu nove vještine i iskustva, a čemu je, između ostalog, zasigurno pridonijelo i povećanje materijalnih prava i uvjeta života i rada hrvatskih vojnika. Svim vojnim djelatnim osobama ove su godine u prosjeku 30 posto povećane plaće, do 30 posto povećane su i dnevnice pripadnicima Oružanih snaga u operacijama i drugim aktivnostima u inozemstvu, a naknade za Dragovoljno vojno osposobljavanje porasle su sa 700 na 900 eura mjesečno. - poručili su iz MORH-a.
Prva dva tjedna posvećena su uvođenju i prilagodbi na vojno okružje, a nakon polaganja svečane prisege, slijedi glavno obučno razdoblje. Ono obuhvaća podizanje psihofizičke spremnosti, pripremna gađanja, pojedinačne vojničke zadaće u realnim uvjetima,... Na kraju petotjednog razdoblja objedinjuju se sva znanja i vještine stečene kroz dotadašnju obuku. Kraj Dragovoljnog vojnog osposobljavanja obuhvaća završno ocjenjivanje, nakon kojega slijedi natjecanje za najboljeg ročnika i ročnicu.
Mnogi sumnjaju u izdržljivost današnjih mlađih generacija kada je u pitanju takva obuka pa će biti zanimljivo provjeriti koliko je od prijavljenih obuku privelo kraju. Motivi za prijavu su im, rekli bismo, standardni.
Ročnica Mateja Maleš kazala je kako se još prilikom studija sociologije počela zanimati za vojne teme zbog čega se odlučila prijaviti na Dragovoljno vojno osposobljavanje sa željom časnog služenja svojoj domovini, a zrakoplovni tehničar Dominik Konestabo izjavio je kako se na vojni poziv odlučio radi stjecanja novih znanja i iskustava sa željom za razvojem i nastavkom karijere u Oružanim snagama.
Liječnica, specijalistica opće kirurgije Milijana Danilović, izjavila je kako je ponosna i zainteresirana za sve ono što će naučiti te kako bi voljela stečena znanja i iskustva implementirati u dosadašnje znanje koje je stekla tijekom svog redovnog školovanja.
- Nadam se kako ću časno i dostojanstveno služiti domovini kao što su to svojevremeno učinili moj otac i stric za vrijeme Domovinskog rata kao branitelji. - poručila je.
Koji najveci odaziv rocnika? Vama je 118 rocnika najveci odaziv? Pa najveci broj se vrtio oko 800 po generaciji i to si morao traziti vezu da ides u rocni sastav. Pa nekad je u Pozegi bilo par tisuča rocnika i... Prikaži sve nitko te nista nije pitao, mobitela nije bilo, pritvor bio u vojarni, hrana bila da te Bog sacuva i svi smo prezivjeli i imamo lijepe uspomene na to vrijeme.