U Područnoj školi ‘Vladimir Nazor’ u Ruščici otvorena je izložba ‘Jablani šapću elegiju’, autora dr. sc. Ivana Mileca, u spomen na Vrbsko-ruščičke žrtve. Organizatori su ovom prigodom istaknuli važnost istraživanja i očuvanja sjećanja na ovaj povijesni događaj.
RUŠČICA - Povodom 90. obljetnice vrbsko-ruščičkih žrtava organizirana je izložba naziva ‘Jablani šapću elegiju’ autora dr. sc. Ivana Mileca u Područnoj školi ‘Vladimir Nazor’ u Ruščici, popraćena recitacijom i glazbenim izvedbama djece škole te njegovim predavanjem. Izložbu je organizirala Općina Klakar u suradnji s Hrvatskim institutom za povijest.
K. J. / PlusPortal
- Iskoristili smo ovu obljetnicu za izložbu koju smo organizirali u suradnji s Hrvatskim institutom za povijest i Područnom školom 'Vladimir Nazor', a koja je stručno napravljena. Autor izložbe je potomak nastradalog pradjeda koji je ubijen među ostalim seljacima. Tako da je, uz stručni pristup obradi ovog događaja, imao i osobnu, obiteljsku poveznicu. - rekao je načelnik Općine Klakar, Tomislav Pendić.
K. J. / PlusPortal
Škola raste u zajednici kojom je okružena pa se i među đacima budi svijest o prošlosti.
- S obzirom na veličinu naše škole i njezinu organizaciju, za očekivati je da se u popodnevnim satima odvijaju umjetnički programi, sportske i druge izvannastavne aktivnosti, pa tako i ovo obilježavanje i predavanje. Gospodin Milec objašnjava detalje, od kojih su nam neki poznati, a neki ne. Djeca se raduju načinima učenja koji nisu uvijek svakodnevni i uobičajeni, pa će i ova izložba živjeti neko vrijeme s učenicima tijekom cijelog nastavnog dana. Oni će imati priliku pročitati izložene materijale, komentirati ih i razmjenjivati znanja, što je jedan od različitih načina prijenosa povijesnih spoznaja na buduće naraštaje. - naglasila je važnost ovakvih događanja za učenike ravnateljica škole, Nataša Stanković.
K. J. / PlusPortal
Najviše je detalja otkrio autor izložbe.
- Prilikom studija specijalizirao sam se za međuratno razdoblje, dijelom zbog obiteljske poveznice, ali i zato što su me takve priče oduvijek zanimale. Istražujući to razdoblje, shvatio sam kako je ovaj događaj puno više od onoga što sam znao. Obično se spominje kao ubojstvo 14 ljudi, no točniji naziv bio bi 'buna seljaštva Brodskog Posavlja'. Ova buna obuhvaćala je područje od Lužana i Kobaša na zapadu do Trnjana, Garčina i Donje Bebrine na istoku te od Gornjeg Slatnika do Save. Istraživanje sam započeo 2021. godine, a izložba je bila prvi korak. Sada je to postalo puno veće – opisao sam čitav kompleks događaja, koji započinje uhićenjima u Podcrkavlju, Starom Slatniku, Oriovcu i Sibinju, nastavlja se ubojstvima u Sibinju i na Gradskom groblju te velikim okupljanjem seljaka u Podvinju. Izvori govore da je između dvije i četiri tisuće seljaka sudjelovalo u pobuni. Ovaj događaj važan je jer predstavlja jedinstven slučaj državnog nasilja u razdoblju Kraljevine Jugoslavije – u manje od 24 sata, na uskom području, ubijeno je 14 ljudi. Bilo je političkih terora i ubojstava, ali ne u tolikom broju i na tako malom prostoru. Nažalost, ovaj događaj u stručnim knjigama ostaje tek fusnota, gdje se samo spominje kako je bio potaknut izbornom kampanjom. Međutim, puno je dublji od toga – kroz njega se vidi prava narav jugoslavenskog režima. U tom razdoblju, samo četiri mjeseca ranije, ubijen je kralj Aleksandar, država je bila u stanju psihoze, režim se lagano raspadao, a raspisivanje izbora potaknulo je nade hrvatskom narodu da će, nakon kraljeve smrti, Hrvatska seljačka stranka preuzeti vlast i omogućiti autonomiju Hrvatske. - istaknuo je složenost ovog povijesnog događaja autor izložbe, Ivan Milec.
Hrvatski institut za povijest uvijek se odaziva na ovakve manifestacije i nastoji se uklopiti u tradiciju i potrebe lokalne zajednice.
- Obilježavanje ovako važnog događaja jedan je od takvih primjera. Ova izložba doprinosi lokalnoj zajednici, ali i hrvatskoj historiografiji. Tema nije potpuno nepoznata, no svakako nije ni dovoljno istražena, pa će ovakvi projekti pomoći široj zajednici da sazna više o ovom događaju i produbi svoja znanja. - naglasio je značaj ovakvih događanja pomoćnik ravnatelja Hrvatskog instituta za povijest, Gordan Ravančić.
K. J. / PlusPortal
Izložba ‘Jablani šapću elegiju’ donosi novi pogled na povijesni događaj koji je dugo ostao u sjeni, a kroz suradnju povjesničara, institucija i lokalne zajednice postaje dio kolektivne memorije budućih naraštaja.
Fotografije izložbe možete pogledati u našoj galeriji.