SLAVONSKI BROD / POŽEGA - Već duže od desetljeća, portal SBplus pokušava (pre)odgojiti lokalne političare, u prvom redu čelnike županija, gradova i općina, vezano za veoma osjetljivo pitanje - fotografiranje s djecom.
'Pritužbe koje primamo već godinama svjedoče o povećanoj osjetljivosti građana na svaki kontakt političara s djecom – npr. čak i aktualnih gradonačelnika, župana, načelnika općina, ministara – prilikom organiziranih događaja u školi, dječjem vrtiću te na raznim manifestacijama za djecu. U više prilika isticali smo da takvi susreti ne predstavljaju iskorištavanje djece u političke svrhe – ako nisu praćeni nametanjem stranačkih političkih poruka djeci, uključivanjem djece u stranačke aktivnosti, prisilom ili manipulacijom.'
Nažalost, uložen trud ne pada na plodno tlo pa u medijima i na službenim internetskim stranicama jedinica lokalne i područne samouprave vrlo često možemo vidjeti mališane u zagrljaju župana, gradonačelnika i načelnika. Slično je bilo prošloga tjedna kad se požeško-slavonska županica Antonija Jozić fotografirala s plesačima iz Radionice Ilijane Lončar koji su nastupili u Gradskom kazalištu Požega.
Kada je takvo što dozvoljeno, postoje li ograničenja, tko ih postavlja i kada - pitali smo pravobraniteljicu za djecu. Detaljan odgovor njezine zamjenice, mr.sc. Maje Gabelice Šupljike, u nastavku prenosimo u cijelosti, smatrajući to pitanje iznimno bitnim. Ujedno, taj će tekst pisan za SBplus ubuduće moći poslužiti kao svojevrstan vodič lokalnim liderima.
„Fotografiranje političara s djecom, ako su djeca i roditelji s time suglasni, u mnogim je situacijama legitimno, nije zabranjeno te samo po sebi ne predstavlja kršenje dječjih prava. Međutim, zbog percepcije javnosti ili pripadnika suprotnih političkih opcija te komentara koji slijede nakon objava tih fotografija, može doći do kršenja dječjih prava, djetetove privatnosti, ugrožavanja njegove sigurnosti i drugih negativnih posljedica na temelju komentara u javnosti.
Objavljivanje fotografija čelnika gradova, lokalne zajednice ili države s djecom, na službenim stranicama županija/gradova/općina, također samo po sebi nije zabranjeno. No, to objavljivanje ipak često ima značaj oglašavanja određene političke opcije, osobe ili grupe ljudi i mobiliziranja glasača u predizbornoj kampanji i doživljava ih se nerijetko kao manipulaciju djecom. To može izazvati nekada vrlo negativne, vulgarne pa i prijeteće komentare u odnosu na djecu s fotografije i njihove roditelje. Tijekom godina, Ured pravobraniteljice za djecu osuđuje svaki oblik manipulacije djecom i poziva pojedince, političke stranke, skupine, udruge i one koji nadziru političke kampanje, da ne iskorištavaju djecu u političkoj promidžbi.
U izbornim kampanjama, slika djeteta vjerojatno treba sugerirati da određene stranke u svojim političkim aktivnostima daju prednost djeci, premda znamo da to ne mora biti istina. No, djeci nije mjesto na izbornim plakatima ni na službenim stranicama političkih stranka, već ih se političari trebaju sjetiti u svojim programima, a djeca i njihove potrebe ne smiju ostati zaboravljeni u stvarnim akcijama nakon izbora.
Svaki put kad se u Republici Hrvatskoj održavaju izbori, bilo oni za Hrvatski sabor, predsjednički, lokalni ili izbori za hrvatske predstavnike u Europskom parlamentu, pravobraniteljica za djecu dobiva upite i pritužbe građana zbog aktivnosti pojedinih stranaka ili političara koji bi se mogli tumačiti kao neprimjereno iskorištavanje djece u političkoj promidžbi. Nekoliko je općih preporuka nastalih temeljem našeg višegodišnjeg praćenja postupaka u političkom marketingu koji su prepoznati kao nekorektni, nametljivi, uznemirujući ili na drugi način ugrožavajući za djecu. To nije konačan ni dovršen niz preporuka te ga valja shvatiti kao široko postavljen okvir za zaštitu prava djece, a s njima smo upoznali i Državno izborno povjerenstvo.
1. Prostor odgojno-obrazovnih ustanova – škole, dječji vrtići – te svi prostori u kojima organizirano borave djeca – domovi, centri za djecu, sportski i drugi klubovi za slobodne aktivnosti djece – trebaju biti slobodni od promidžbenih aktivnosti političkih stranaka. U takvim ustanovama i objektima ne smiju se održavati stranački promidžbeni skupovi, djeci se ondje ne smije dijeliti politički promidžbeni materijal, niti se smije djecu uključivati u podjelu takvoga materijala.
2. Prilikom izrade političkih promidžbenih materijala (letaka, plakata, filmova, spotova) te objava na društvenim mrežama i u drugim medijima nije dopušteno koristiti slike djece bez izričite privole roditelja. Ni uz privolu roditelja nije dopušteno prikazivati djecu na način koji im može nanijeti štetu, niti ih uključivati u iskazivanje nesnošljivosti ili mržnje prema pojedincima ili društvenim grupama te pozivanje na nasilje.
3. Neki roditelji na stranačke skupove dovode svoju malodobnu djecu i potiču ih da se slikaju s političarima. To nije zabranjeno, ali preporučujemo političarima da ne objavljuju takve snimke s djecom na svojim i stranačkim javnim profilima na društvenim mrežama i da ih ne koriste u svrhe političke promidžbe.
4. Pojedini političari se tijekom kampanje pojavljuju sa svojom djecom i rado poziraju medijima ili objavljuju slike svoje djece na društvenim mrežama, vjerojatno smatrajući kako će na taj način izazvati pozitivni emocionalni efekt kod potencijalnih birača. S druge strane, takvo izlaganje djece političara nerijetko izaziva negativne reakcije među građanima koji ne simpatiziraju njihove stranke pa postoji mogućnost da djeca zbog toga dožive i određene neugodnosti. Stoga, iako takva praksa nije zabranjena, preporučujemo političarima da se suzdrže od nepotrebnog izlaganja svoje djece u izbornoj kampanji, kako bi zaštitili njihovu privatnost i kako ih ne bi izlagali riziku od potencijalno štetnih situacija.
U mnogim prilikama ponavljamo da se političari trebaju „baviti" djecom u svojim izbornim programima, ponuditi rješenja koja će omogućiti svakom djetetu da ostvari sva svoja prava u najvećoj mogućoj mjeri, ali da se ne trebaju koristiti djecom kao „ukrasima" u svojoj kampanji. Kada se političari fotografiraju s djecom treba uvijek voditi računa o tome da djeca često ne mogu shvatiti kontekst u koji su dovedena, procijeniti vrstu političkoga utjecaja te imati kritički odnos prema njemu, a to onda lako vodi iskorištavanju djece u političke svrhe.
Pritužbe koje primamo već godinama svjedoče o povećanoj osjetljivosti građana na svaki kontakt političara s djecom – npr. čak i aktualnih gradonačelnika, župana, načelnika općina, ministara – prilikom organiziranih događaja u školi, dječjem vrtiću te na raznim manifestacijama za djecu. U više prilika isticali smo da takvi susreti ne predstavljaju iskorištavanje djece u političke svrhe – ako nisu praćeni nametanjem stranačkih političkih poruka djeci, uključivanjem djece u stranačke aktivnosti, prisilom ili manipulacijom. Ovakvi susreti mogu biti prilika za konzultirati djecu o tome što bi željela poboljšati u svome gradu ili mjestu gdje žive i općenito o pitanjima koja se izravno tiču kvalitete njihova života i odrastanja, ali uobičajeno je da to čine službeni predstavnici jedinica lokalne samouprave, koji donose i realiziraju programe razvoja gradova, a ne predstavnici stranaka. Mišljenja smo da bi bilo korisnije i smislenije na temelju tih susreta objaviti što se konkretno planira učiniti za djecu i koliko će se investirati u njihovu dobrobit, nego objavljivati fotografije nastale tijekom susreta.
Djeci, sukladno njihovim pravima, treba omogućiti slobodno sudjelovanje u svim onim aktivnostima koje ih raduju, doprinose njihovom osobnom razvoju te koje su usmjerene razvoju njihovih najviših potencijala, a bez ikakvog utjecaja ili interesa političkih stranaka.
I valja ponoviti kako je važnije da dječji interesi budu vidljivi i ugrađeni u političke programe i njihovu realizaciju. I to, ne samo putem obećanja njihovim roditeljima, nego direktnim obraćanjem djeci, vodeći računa o onome što je njima važno, poput škole u kojoj im je dobro, a ne od koje imaju fobiju, poput životnog standarda njihove obitelji, prilika i mogućnosti za kvalitetno provođenje slobodnog vremena, poput sigurne igre, zaštite od nasilja i različitih ugrožavajućih situacija."
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -