3170
Prikaza
0
Komentara
"Načelnik je u općinskom listu dao podatak da je prema inspekcijskom nalazu količina otpada na deponiji za 2.000 tona veća od dozvoljene te nekoliko rečenica dalje da je prema web stranici Ministarstva zaštite okoliša još raspoloživo 49 tisuća m³. A bivši direktor Marijan Furić, koji je dopisom upozorio Vijeće krajem prošle godine, iznosi sljedeće:
- Ministarstvo zaštite okoliša i energetike na svojim web stranicama objavljuje podatak da na deponiji „Baćanska" ima raspoloživog kapacitet još 48 tisuća m³ (ne 49 tisuća) . Naime, vjetar i ptice raznose otpad okolo po obradivim površinama. m³ kako navodi načelnik), ali tvrdi da je to podatak zaključno s 2016. godinom. Mi smo sada u 2019. godini, pa je danas potrebno postaviti pitanje što je s deponiranim količinama otpada u 2017. i 2018. godini? Koliko je otpada deponirano u te dvije godine? Ima li još prostora na odlagalištu? Potpisuju li se i dalje ugovori sa tvrtkama koje dovoze otpad u Davor?
Prema građevinskoj dozvoli odnosno glavnom projektu, prostora na odlagalištu ima vjerojatno još vrlo malo
Problem je što je prema Okolišnoj dozvoli kapacitet popunjen. Potrebno je službenim putem zatražiti od Ministarstva povećanje kapaciteta u dopuni Okolišne dozvole. Okolišnom dozvolom kapacitet odlagališta je 110.000 tona, a Građevinskom dozvolom odnosno Glavnim projektom predviđena je visina samog odlagališta. Vremenskim utjecajima dolazi do slijeganja otpada i na taj način se dobiva veći kapacitet od dobivenoga u Okolišnoj dozvoli. Dalje, u Davoru se na odlagalištu pokušalo šredirati (mljeti) komunalni otpad, kako bi se smanjio volumen otpada. Pitanje je je li to učinkovito, jer je to samo dodatni trošak za najam takve opreme.
Kupljen je i neispravni kompaktor (vrijednosti 250.000,00 kn) te traktor (vrijednosti 250.000,00 kn). Strojevi su kupljeni bez javnog natječaja, a pregovore vršio načelnik općine.
Načelnik navodi da se poduzimaju sve mjere za kvalitetnu sanaciju odlagališta. Kakva sanacija? Otpad se nalazi izvan odlagališne plohe, otpad se odlaže na zelenoj površini što se mještani mogu i sami uvjeriti odlaskom do odlagališta. Ili pogledom na fotografije koje mi prilažemo uz članak.
Temeljem Rješenja o okolišnoj dozvoli, koje je izdalo ministarstvo zaštite okoliša i energetika, sve zapunjene dijelove odlagališta otpadom, potrebno je prekriti/zatvoriti završnim pokrovnim slojem u sklopu kojeg je i brtveni sloj, čija najveća vrijednost hidrauličke vodljivosti mora iznositi 10¯⁹ m/s.
Dakle, u Davoru je hitno potrebno krenuti u sanaciju, odnosno zatvaranje jednog dijela odlagališne plohe FAZA 1., to jest odlagališne plohe na istočnom dijelu. A potrebno ju je prekriti i zatvoriti iz više razloga:
Prvo, zbog sprječavanja emisije u zrak. U tu svrhu potrebno je izgraditi plinske bunare radi otpijevanja odlagališnog plina. Iznad svakog bunara potrebno je postaviti biofilterski sloj od rahlog komposta radi pročišćavanja odlagališnog plina.
Drugo, zbog sprječavanja emisije u vodu. Treba smanjiti količinu procjednih voda koje se procjeđuju kroz tijelo odlagališta do bazena za procjedne vode, te ne dozvoliti da ista voda završi u podzemlju.
Treće, zbog sprječavanje širenja neugodnih mirisa. Trenutno se u velikoj mjeri osjeti neugodan miris. Ako je dio odlagališta saniran i zatvoren manja je mogućnost širenja neugodnih mirisa.
Četvrto, zbog sprječavanja raznošenja otpada okolo po zelenoj površini. Naime, vjetar i ptice raznose otpad okolo po obradivim površinama.
I peto, zbog sprječavanja nastajanja eksplozija i požara. Kad je dio odlagališta saniran postoji manja opasnost od samozapaljenja otpada. Budući da je u zadnje vrijeme u više navrata došlo do samozapaljenja otpada, te je bilo potrebe za vatrogasnom intervencijom.
Gospodarenje otpadom provodi se na način koji ne dovodi u opasnost ljudsko zdravlje
Zakonom o održivom gospodarenju otpada (NN 94/13), gospodarenje otpadom provodi se na način koji ne dovodi u opasnost ljudsko zdravlje i koji ne dovodi do štetnih utjecaja na okoliš, rizik od onečišćenja vode, zraka, tla, pojave neugodnih mirisa, nastajanje eksplozije i požara. Ne poštivanjem zakona nastupaju prekršajne odredbe, kazna od 300.000,00 do 700.000,00 kn.
Kako općina Davor ima važeći ugovor o korištenju sredstava Fonda za neposredno sudjelovanje Fonda u sufinanciranju programa sanacije odlagališta s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, u omjeru sufinanciranja Fond 70 %, općina Davor 30 %, potrebno je od Fonda tražiti da osiguraju financijska sredstva u 2019. godini, i također je općina Davor dužna u proračun za 2019. godinu osigurati svoj dio sredstava za prekrivanje/zatvaranje odlagališne plohe FAZA1.
Ako se korisnik sredstava (općina Davor), ne bude pridržavala ugovorenih uvjeta, Fond ima pravo raskinuti Ugovor, te tražiti povrat uplaćenih sredstava s zateznom kamatom.
Bivši direktor Furić je s ovim argumentima upoznao vijećnike. Mi vijećnici nismo stručni da bismo to sve razumijeli (pa vjerojatno ni vi naši sumještani), pa smo tražili da o tome razgovaramo s načelnikom, a on oko tih argumenata nije želio s nama tadašnjim vijećnicima želio ni razgovarati.
I mi smo, nakon odbijanja svakog razgovora o temeljnim problemima Općine, trebalo slijepo glasati za sve što traži načelnik? Od trinaest vijećnika, načelnik nije za proračun ni u jednom trenutku dobio više od tri glasa! Dakle, i nas četvero (a poslije i petero) od ukupno sedmero vijećnika s bivše HDZ-ove liste nismo htjeli glasati bez rasprave s načelnikom, koju on nije prihvatio. Ukupno jedanaest od trinaest vijećnika nije stalo uz načelnika.
Zna li netko matematiku? Jel to "nekoliko vijećnika” kako vam u općinskom listu plasira načelnik? I sad trebamo vjerovati i u desetke i stotine milijuna kuna ulaganja koje kao brojke ni na jednoj sjednici vijeća nisu stavljene pred nas vijećnike."