1114
Prikaza
0
Komentara
PODCRKAVLJE - Vodstvo Općine Podcrkavlje u svojoj viziji infrastrukturnog i gospodarskog razvoja ove jedinice, veliku pažnju pridaje najmlađim žiteljima. Iz tog je razloga objeručke prihvatilo suradnju sa sportskim klubom iz drugog sela. Riječ je o sportu na koji bi malo tko pomislio.
- Judo klub „Slavonac“ je iz Čaglina, gdje djeluje već sedam godina. Odlučili smo ga proširiti pa smo stigli u Podcrkavlje, nadajući se da će nam se ovdašnja djeca pridružiti. Prijavilo ih se dvadesetak, zbog čega smo odlučili osnovati sekciju u njihovu selu. Tako ovdje uspješno djelujemo već sedam godina, ostvarujući sjajne rezultate. Putujemo po brojnim turnirima, kako u Hrvatskoj tako i izvan nje, npr. u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Mađarskoj, Francuskoj, Rumunjskoj itd., tako da djeca, osim što se bave sportom, upoznaju nove krajeve i prijatelje. To je sve jako dobro za njihov razvoj - kazao je Robert Garc, trener spomenutog judo kluba.
Premda neobičan i mnogima nepoznat, ponudivši roditeljima i djeci iz Podcrkavlja još jedan sadržaj, ovaj se dalekoistočni sport za selo pokazao punim pogotkom.
- Okupili smo se na godišnjoj skupštini Judo kluba „Slavonac“ kako bismo, reklamirajući ga, njegovo djelovanje doveli na jedan viši nivo. Bilo je to nešto novo i zanimljivo za našu općinu, pokušaj da se malo i „odmaknemo“ od nogometa. U svakom slučaju, dali smo dodatnu mogućnost našoj djeci da se bave sportom. Drago mi je što se večerašnja svečanost održava u prostorijama našeg novog Vatrogasnog doma, koji reklamiramo i na ovaj način - kazao je načelnik Općine Podcrkavlje, Tomislav Trtanj.
Na spomen juda i srodnih vještina, mnogi će pomisliti na nasilje, šake i noge u zraku, uz karakteristične povike. Ali to je sasvim kriva predodžba.
- Judo sigurno nije nasilan sport. Sam njegov naziv na japanskom znači „lakši put“. Ovdje nema udaraca, mi se „ne tučemo“, mi se bacamo, s tim da prije toga borci trebaju naučiti padove. Judo je japanska borilačka vještina u kojoj cilj protivnika raznim tehnikama baciti na leđa - „istočnjački“ staloženo demantirao je trener Garc, nekoć i sam džudaš.
Ako već nije nasilno, bacanje na leđa djeluje kao aktivnost koja bi privukla isključivo dječake. „Slavonac“ je, međutim, i ovu predrasudu „bacio na leđa“.
- Svaki je sport namijenjen i za „cure“ i za dečke. Kao džudašica mogu biti ponosna što sam bolja od dečki - kazala je Lana Knaus, članica kluba, misleći na ostvareni uspjeh, i to s razlogom - prošle godine postala je državna prvakinja u rangu djevojčica do 14 godina, kategoriji do 57 kilograma.
Kao i u svakom sportu, uspjeh je stvar talenta i onog drugog sastojka.
- Treninzi su bili dosta teški, imali smo mnogo priprema za to državno natjecanje. Biti državni prvak nije mala stvar jer zahtijeva dosta rada i prolivenog znoja - kazala je Lana, ne zaboravivši pritom ni doprinos trenera Garca. Radi se, istaknula je, i o njegovu uspjehu.
Osim Lani, kao najuspješnijoj članici, nagrade (pehari) sinoć su uručeni i ostalim "borcima" koji su također postigli zapažene rezultate.
Trenutno nema komentara, napišite prvi komentar i pokrenite raspravu.