2684
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - Poplave i suše oduvijek stvaraju probleme brojim žiteljima Slavonije pa tako i stanovnicima Požeško-slavonske županije. Poplava koja se dogodila 2014. bila je pogubna za polja i kuće velikog broja stanovnika uz Orljavu, a gradonačelnica Pleternice, Antonija Jozić, tada je izjavila kako do poplava na Pleterničkom i Požeškom kraju ne bi ni došlo da je izgrađena akumulacija Kamenska.
Ideja o izgradnji akumulacije koja bi stanovnike i njihova polja spasila od poplava i suša postoji još od 1973. godine, a nakon desetljeća čekanja projekt će napokon biti realiziran. Krajem srpnja 2019. godine je održana izvanredna sjednica Skupštine Požeško-slavonske županije na kojoj su prisutni vijećnici jednoglasno podržali izmjene Prostornog plana Požeško-slavonske županije koje su bile nužne za buduću realizaciju ovog projekta.
Prvi korak u ovom procesu bilo je početno bušenje i istraživanje na državnoj cesti koja povezuje Pakrac i Požegu koje je pokrenuto sredinom lipnja ove godine. Prema sadašnjem planu, akumulacija Kamenska imat će nešto manje od 11,5 milijuna metara kubičnih korisnog prostora, ukupni volumen prostora bit će 17,8 milijuna kubika, a brana će biti visoka 28 metara.
- Prva svrha izgradnje akumulacije je obrana od poplava nizvodnog područja, ali samo pregradno mjesto osiguralo je mogućnost izgradnje akumulacijskog prostora većeg od onog namijenjenog isključivo za obranu od poplave. Tako je to višenamjenska akumulacija koje će služiti za vodoopskrbu, navodnjavanje, za energetsko korištenje, osim toga, osigurat će biološki minimum i vodnost Orljave nizvodno od brane u sušnim mjesecima te naravno služiti za sport i rekreaciju ovog kraja. - kazao je prilikom početnog bušenja, voditelj projekta i predstavnik tvrtke Elektroprojekt, Nenad Heček.
Iako je ishođenje potrebnih dozvola još u tijeku, pripreme i ispitivanje tla su nastavljeni i vrše se čak i vikendom. Naime, jučer smo zatekli nekoliko radnika koji su nam pojasnili kako ispituju količinu podzemnih voda u tlu uz cestu između Orljavca i Kamenske, na mjestu buduće brane te će pomoću dobivenih rezultata saznati eventualne gubitke i otjecanje vode iz akumulacijskog bazena. Ova investicija Hrvatskih voda prema trenutnim procjenama koštat će 220 milijuna kuna, a osim troška izgradnje brane i akumulacijskog bazena tu je i trošak izgradnje novog dijela ceste u dužini od 7,5 kilometara što će koštati dodatnih 50 milijuna kuna.
No, osim zaštite od poplave i mogućnosti navodnjavanja prilikom sušnih razdoblja, buduća akumulacija imat će i ulogu turističkog središta. Ondje će biti dopušteno jedrenje i slični vodeni sportovi što će Kamensku učiniti novom i drugačijom turističkom destinacijom u županiji.