1405
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - Od danas, 18. svibnja 2020. godine, uz rad kina i kazališta te održavanje koncerata i sličnih događanja, dozvoljen je i rad bazena. Kao i u svakoj fazi popuštanja mjera dosad, određene su posebne mjere kojih će se svi korisnici i djelatnici morati pridržavati.
Obavezno pridržavanje mjera
Kada se govori o boravku u bazenu i oko njega, propisane su mjere kojima je cilj spriječiti širenje koronavirusa. Prema uputama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, korisnici će se prije ulaska na čisti dio bazena morati tuširati. Uz to, morat će proći kroz „predbazen" za pranje nogu. Voda u njemu mora sadržavati dezinfekcijsko sredstvo ili biti hiperklorirana. Broj osoba koje istovremeno mogu boraviti u bazenu mora biti ograničen na način da među njima ima dovoljno prostora za održavanje fizičke distance.
Svi posjetitelji bazena na ulazu će biti evidentirani, a na distancu među njima pazit će redari. Bazeni će, kao i većina objekata kojima je dopušten rad, imati pauzu za dezinfekciju. Postoje posebna pravila i za održavanje grupnih aktivnosti i treninga vodenih sportova. Uz to što će svi sudionici treninga biti evidentirani, preporučeno je trening provoditi na način da svaki sudionik ima na raspolaganju sedam metara četvornih samo za sebe.
Upitno otvorenje Gradskih bazena i Škola plivanja
Godinama unazad, u ovo vrijeme pripremano je otvorenje požeških bazena. Već početkom lipnja, Požežani su mogli osvježenje potražiti na Gradskim bazenima, ali ovogodišnje uživanje u njima još uvijek je upitno.
- Nije odlučeno hoće li požeški Gradski bazeni ove godine biti otvoreni. Još uvijek razmatramo tu opciju. Svi će biti na vrijeme obaviješteni o tomu koja je odluka donesena. - za SBplus je izjavila savjetnica za odnose s javnošću i protokol Grada Požege, Mirna Šimunović.
Osim za osvježenje od vrućine, Gradski bazeni služili su i za održavanje Škole plivanja. Požeški športski savez godinama organizira ovu aktivnost. Svake godine treneri u periodu od 15 dana provode aktivnosti kako bi polaznike naučili pravilno plivati. Polaznici su podijeljeni u dvije kategorije. Prva se odnosi na obuku neplivača, a druga na usavršavanje plivačkih tehnika. No, upitno je hoće li ove godine na bazenima biti ikakvih aktivnosti pa tako i Škole plivanja.
- Prije cijele ove situacije odobrena su nam sredstva za održavanje Škole plivanja. Središnji državni ured odobrio nam je novčani iznos kojim bismo financirali dio troškova, no javljeno nam je kako su sredstva stornirana. Ako se sufinanciranje provede, razmotrit ćemo okolnosti u kojima bi se Škola plivanja mogla održavati. Sve ovisi o tome i mjerama koje budu na snazi. Ako bude ograničen broj polaznika, kao što je sada broj posjetitelja na bazenima, bit će teško održati Školu. - za SBplus je pojasnio glavni tajnik Požeškog športskog saveza, Željko Mitrović.
Škola plivanja okupljala je djecu stariju od četiri godine koja su prolazila obuku u trajanju od 30 sati. Nakon završetka obuke, polaznici su imali završne provjere i dodjelu diploma. Obuku je prošle godine vodilo osam profesora kineziologije.
- U Školu plivanja prošlih je godina bilo upisano od 350 do 400 djece. Mi smo spremni za njeno održavanje i ove godine, imamo to u planu, ali sve ovisi o mjerama koje će biti propisane. Upitno je otvaranje bazena pa tako i održavanje Škole. - dodao je Mitrović.
Bazene su prethodnih godina otvarali početkom lipnja. Od toga nas dijele samo dva tjedna, a ovogodišnje osvježenje na požeškim bazenima još uvijek je pod upitnikom. Mnogi ove godine neće biti u mogućnosti otići na Jadran pa s nestrpljenjem čekaju tu odluku.