GORNJA VRBA - Obavijest iz Općine Gornje Vrbe, oduševila je žitelje tog brodsko-posavskog područja. Naime, za sutrašnji je dan predviđeno 'zaprašivanje' komaraca u večernjim satima - mjera koja se danas rijetko koristi za suzbijanje velikog broja tih uznemiravača ljudi, a prije nekoliko je godina bila uobičajena u ljetnim mjesecima.
- Obavještavamo mještane Općine Gornja Vrba da će se na području općine u subotu, dana 24. lipnja 2023. u večernjim satima (19-22.30) provoditi dezinsekcija komaraca. Dezinsekcija će se provoditi u područjima naselja Gornja Vrba (Klis), Donja Vrba i u Sjevernoj gospodarskoj zoni. Obavljat će je tvrtka Sanitacija Osijek d.d. i to Swing Fog aparatima, metodom tople aplikacije preparatom Cytrol (doza 50 ml/ha), nosač bijelo mineralno ulje. Molimo vozače da brzinu kretanja prilagode uvjetima na cesti. Također molimo pčelare sa područja općine da u navedenom vremenu izmjeste košnice izvan područja predviđenog za tretiranje da ne bi došlo do ugibanja pčela. U slučaju nepovoljnih vremenskih uvjeta akcija se odgađa za prvi sljedeći povoljan dan. - poručili su iz općinske Uprave.
Komentatori iz drugih općina odmah su počeli pozivati svoje čelnike neka učine isto i okane se larvicidnih tretmana koji su se (posebice ove godine) pokazali neučinkovitima. No, struka potonjima ipak daje prednost.
Krenimo od osnova. Mjere dezinsekcije za suzbijanje komaraca, dakle, mogu biti larvicidne i adulticidne. Adulticidni tretman je skup, a uništava samo odrasle komarce, tako da neće polučiti potrebne rezultate jer preživljavaju ličinke iz kojih će se razviti odrasli komarac. Jedino se preporuča u slučajevima ogromnog broja komaraca (kao što je slučaj ovoga lipnja), no i tada ima kratkotrajni učinak.
Adulticidna dezinsekcija je suzbijanje letećih oblika komaraca na otvorenom prostoru, a koristi se postupkom toplog ili hladnog ULV zamagljivanja sa zemlje te postupcima orošavanja. Dezinsekcija se izvodi postupkom zamagljivanja (hladnog ili toplog) kretanjem pješice ili iz vozila u pokretu. Često se taj postupak naziva zaprašivanje, špricanje ili prskanje komaraca.
Puno bolja metoda je, tvrdi struka, larvicidni tretman kojim se suzbijaju ličinke komaraca. U tu svrhu najčešće se koriste tabletice (prihvatljive za okoliš) u kojima se nalaze bakterije za uništavanje ličinki. Tako se danas većina brodsko-posavskih jedinica lokalne samouprave štiti od dosadnih krvopija. No, ljudi naviknuli na instant rezultate ne pružaju preveliku podršku toj metodi.
No, takozvano zaprašivanje koje im je prihvatljivije - uz to što je skupo i nedovoljno učinkovito - predstavlja opasnost za pčele (također insekte) te ribe, žabe, guštere, kornjače, zmije ili daždevnjake koje treba zaštititi, zatvoriti, zbrinuti prije početka tretmana. Preporučuje se - također - da se alergične, osjetljive ili već na dišnom sustavu oboljele osobe uklone iz područja tretiranja.
Zašto se sve manje provode Slavoncima očigledno mila 'zaprašivanja' komaraca pročitajte OVDJE.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -