POŽEGA - Nakon štraparijada održanih ove godine u Velikoj Gorici i kod Lonjskog polja te šokantnih prizora zlostavljanja konja na istima, veterinarska inspekcija odbila je prošli mjesec dati suglasnost za održavanje Štraparijade kod Požege.
Udruga Prijatelji životinja pohvalila je tada inspekciju što je poslušala struku i većinsko mišljenje javnosti, izrazivši nadu da je to kraj iskorištavanju i zlostavljanju konja u Hrvatskoj radi nakaradne zabave. No, da borbi nije kraj, pokazuje najava Štraparijade u Popovači tijekom nadolazećeg vikenda - 24. kolovoza 2024. Udruga javlja kako je morala ponovno intervenirati kod Državnog inspektorata i lokalnih vlasti u Popovači.
U prijavi DIRH-u, Prijatelji životinja zatražili su da veterinarska inspekcija ne izda suglasnost za održavanje štraparijade i da tržišna inspekcija spriječi nezakonito stjecanje profita na štetu životinja, s obzirom na najavljen nagradni fond od 5000 eura. U dopisu gradonačelniku Popovače Josipu Miškoviću i njegovim suradnicima, zatražili su da ne dopuste održavanje štraparijade i apelirali da ne troše javna sredstva prikupljena od građana kao što je napravila prošle godine, kada je vodstvo Grada Popovače izdvojilo iz gradskog proračuna sredstva za održavanje prve štraparijade.
U pismu gradonačelniku iznijeli su i svoja iskustva s drugih štraparijada.
- Posjetili smo štraparijadu u Velikoj Gorici 5. svibnja 2024. i svjedočili da su mnogi konji imali ožiljke i rane na koži od udaraca i bilo je vidljivo da se boje svojih vlasnika, od kojih su ih neki udarali bičevima prije natjecanja, a konje su udarala bičevima i starija djeca. Bičevi su se prodavali kao suveniri i igračke za djecu, što pokazuje da organizatori i sudionici ovakvih događanja smatraju bičevanje dopuštenim i prikladnim u odnosu prema konjima. Jedan konj otrgnuo se od straha i počeo bježati okolo. Konji su posrtali od napora i više puta stali, da bi se vlasnici nakon kratke pauze nastavili derati na njih, pljeskati im iza leđa i povlačiti ih za žvale tjerajući ih da vuku dalje. Natjecanja ne bi smjela uključivati agresiju i dominaciju prema natjecateljima i bilo je očito da je jako ugrožena dobrobit životinja. Tijekom ovogodišnje štraparijade u Lonjskom polju jedan posjetitelj nam je dojavio da je čuo razgovor nekolicine prisutnih da konje „drogiraju” prije štraparijade. Ne trebamo isticati da Zakon o zaštiti životinja zabranjuje i „davati stimulanse ili druge nedopuštene tvari životinjama kako bi se poboljšao njihov nastup na sportskim natjecanjima ili na predstavama”. (...) Nikome ne smeta da se ljudi okupljaju i zabavljaju, ali ne maltretiranjem konja pod krinkom ljubavi prema životinjama i tradicijskim običajima. Umjesto toga, zainteresirani pojedinci mogu organizirati izložbe konja i pokazati tako, na nenasilan način, čiji konj je ljepši i snažniji. Također, u susjednim balkanskim državama, odakle je štraparijada i došla u Hrvatsku, organizira se povlačenje trupaca na traktorijadama, gdje se vidi da i traktori jedva uspiju povući teške terete pa možemo samo zamisliti koliki napor to predstavlja konjima. Osim izložbi konja, povlačenje trupaca traktorima također je prihvatljiva alternativa nelegalnim štraparijadama. - stoji u pismu Prijatelja.
Prisila i agresija prema konjima te njihov strah od batina, glavni su i jedini motiv tim plemenitim životinjama da prolaze nevjerojatne napore. Većina zagovornika štraparijada poručuje - 'Konji su se uvijek koristili za teške fizičke poslove na poljima!'. Je li nužno da se ovakvim manifestacijama i zabavama civilizacijski vraćamo unatrag i podsjećamo na ta teška vremena?
- Znamo da konji neće vući ni pretovarena kola, već će stati. Potpuno je jasno i da sa svojih 600, 700 kilograma neće dobrovoljno vući trupce od tonu i pol do dvije tone. Vlasnici, kao dio redovite pripreme za štraparijade, konje rutinski ‘kondicijski treniraju’ udaranjem drvenim batinama u štalama, a sve s ciljem da dobiju poslušne konje s usađenim strahom, koji će već na povik i podizanje ruke automatski povlačiti teške trupce na ovim tobožnjim natjecanjima. Na štraparijadama konji su izloženi teškom fizičkom naporu, glasnim povicima gomile ljudi, buci automobila, vrućinama i nezaštićenosti od jakog sunca. Muče se kako bi povukli teške trupce, uznemireni su, povlače se, propinju na stražnje noge… Vlasnici ih s prednje strane grubo povlače za žvale, a potezanjem i dizgina i podbradnog lanca uzrokuju dodatnu oštru bol u ustima i čeljusti konja. Neki vlasnici udaraju konje bičem prije natjecanja, ili ih drogiraju. - poručili su.
Ponavljaju kako vlasnici konja ne prežu ni pred čim jer pobjeda jamči značajnu zaradu i porast vrijednosti konja, kojeg onda mogu prodati za mnogo veće iznose od onih za koje su ih kupili. Pobjedniku cijena može skočiti i na 10 tisuća eura, a zlostavljači na takva dva-tri konja godišnje, koje jeftino kupe i skupo prodaju, zarade godišnju ili dvogodišnju plaću. Zaradu donosi i ilegalno klađenje na iznose od nekoliko desetaka tisuća eura. Tim je više problematična bilo koja štraparijada.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
stjepan96521.08.2024. u 15:04
Eto gđ.Radošević, vidite kako ni u dresuri stoke danas nije dopuštena kandžija a Vi bi ste kandžijom ljude odgajali. Ili ste to upotrijebili kao metaforu? Kandžija je lovica (kazna)? Tu bih se složio samo onda treba biti doslijdan. Ni po... Prikaži sve babi ni po stričevima!! Ali to je već u našoj kulturi i mentalnom sklopu teže. Iskreno, ne biste li i Vi tražili neku "vezu" ako Vam se nedaj Bože treba oprostiti neka banalna kazna ( u prometu naprimjer)?
-