2386
Prikaza
0
Komentara
CERNIK - Vrlo je rijetko, nakon ratnih razaranja, danas vidjeti neke od očuvanih spomenika arhitekture. Broj, dakako, nije velik, no neki su ipak u tome uspjeli. Pravi primjer takvog jednog spomenika je objekt u Cerniku - dvorac Kulmer-Marković.
Dvorac je to koji je izgrađen na mjestu nekadašnje srednjovjekovne tvrđave iz 1372. godine koja je Osmanlijama služila kao oružarnica, žitnica, begov dvor i sjedište gradskog zapovjednika, a imala je i malu džamiju.
Tijekom jučerašnje vožnje Cernikom, imali smo priliku pobliže se 'upoznati' s vanjskim dijelom dvorca koji se, s obzirom na određenu zapuštenost, dobro 'drži - iako je 'obgrljen' raznoraznim stablima i visokom travom.
Ono čime Općina Cernik, prema Planu strateškom planu razvoja 2021.-2025. godine, 'oživljava' jedini dvorac u Brodsko-posavskoj županiji su manifestacije poput „Srednjovjekovni grad Cernik“ - koja prikazuje povijest Cernika dugu osam stoljeća - te „Sačuvajmo stare sorte“ - tradicionalna izložba starih sorti voća, povrća, začinskog i ljekovitog bilja, grožđa,… koja bude održana u atriju Kulmerova dvorca ili podrumima - ovisno o vremenskim (ne)prilikama.
Činjenica je da dvorac Kulmer zaslužuje puno veću pozornost, no hoće li to vladajući spoznati i uključiti ga u veći broj zbivanja, ostaje vidjeti. A kako, pak, danas izgleda ovaj spomenik arhitekture moguće je pogledati u PlusPortalovoj priloženoj fotogaleriji.
Kako je nastao dvorac Kulmer-Marković?
Austrijska vojska porušila je staru tvrđavu s obrazloženjem kako to čine da je Turci ne bi mogli ponovo osvojiti ako prodru u Slavoniju. Tvrđavu je potom djelomično dao obnoviti barun Maksimilijan Petraš.
Nakon što 1756. posjed kupuje plemićka obitelj Marković tvrđava poprima svoj barokni oblik, počela je barokna obnova tvrđave pri kojoj se ona pretvorila u plemićki dvorac. Na tu obnovu podsjeća grb obitelji Marković nad ulazom u dvorac.
Usprkos brojnim rekonstrukcijama i trenutačnoj zapuštenosti, dvorac je zadržao srednjovjekovno renesansni izgled, četverokutni tlocrt s unutrašnjim dvorištem i okruglim kulama na uglovima.
Izvor: TZ Brodsko-posavske županije