412
Prikaza
1
Komentar
POŽEGA - U suradnji s Požeško-slavonskom županijom i Gradom Požegom, Dječji kreativni centar DOKKICA organizirao je STEM FEST Slavonija - dvodnevni javni događaj čija je svrha popularizirati znanost kroz STEM pristup kod djece, mladih i opće popularizacije građana.
Događaj je to, koji se osim Požegi na Trgu Svete Terezije provodi i u Vukovaru, Virovitici te Slavonskom Brodu s ciljem okupljanja djece, mladih i građana koji imaju mogućnost sudjelovanja u edukativnim aktivnostima usmjerenima na STEM.
Dio aktivnosti obavljen je jučer, 20. travnja, a danas je uslijedio nastavak. Osim organizirane radionice učenike srednjih škola jedna od zanimljivijih aktivnosti dana je tribina za mlade po nazivom „Kako znanost mijenja svijet“ na kojoj je gostovala astrofizičarka, prof. dr. sc. Vernesa Smolčić, koja se na samom početku predstavila svim sudionicima.
- Profesionalnom astronomijom bavim se od 2003. godine i neopisivo uživam u tome. Astronomija je jedna od mojih istinskih strasti, iako sam kao manja sanjala da ću biti kaskader. Ipak, od toga nije bilo ništa, kad sam shvatila da mi matematika ide upisala sam studij fizike na PMF-u u Zagrebu i tamo stekla svoja prva znanstvena međunarodna iskustva - na Zvjezdarnici u Beču, Sveučilištu u Princetoneu i Vatikanskoj ljetnoj školi.
Doktorirala sam u Njemačkoj, na Ruperto-Carola Sveučilištu, izrađujući svoju disertaciju na Max-Planckovu institutu za astronomiju (MPIA) te sam se usavršavala kao postdoktorica na Kalifornijskome institutu za tehnologiju u SAD-u, a onda ponovno u Njemačkoj.
Nakon što sam gotovo deset godina bila izvan Hrvatske, vratila sam se u Zagreb 2013. na mjesto docentice na Fizičkom odsjeku PMF-a, gdje sam od 2019. i redovita profesorica, no to me nije spriječilo da nastavim svoje međunarodne suradnje s kolegama iz cijeloga svijeta, uz nekoliko duljih boravaka na brojnim sveučilištima i ustanovama u Australiji. - kazala je gospođa Smolčić te otkrila kako je tema tribine zapravo znanstveni put i to kako znanost mijenja svijet.
To da znanost mijenja svijet potvrdili su svi prisutni sudionici jer ono što danas svijet ima - mobitel, GPS, Internet - nekad nije postojalo. Osim što je pričala o studiranju izvan Hrvatske, kretanju svijetom, biti mobilan i kako sve to utječe na samog znanstvenika, ali i cijeli svijet - sudionike je upoznala s onime čime se ona zapravo bavi kao astrofizičarka.
- Ja proučavam galaksije. Dakle, bavim se nečime što zovemo fundamentalna znanost koja proučava kako se razvijaju galaksije. Ono što je tu posebno zanimljivo je da galaksije, kao i ljudi, imaju svoj životni vijek. Galaksije se rađaju, stare i umiru - to je ono što mi istražujemo i još uvijek nemamo odgovor na to pitanje, no pokušavamo ga naći. - kazala je znanstvenica te zaključila kako je danas sve puno lakše analizirati i pronaći određene podatke kao i zapisati ih jer se nalazimo u 'modernom svijetu'.