3145
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD / GARČIN - Nakon dojave građana kako se na području grada, točnije Naselja Matije Ivanića, u kasnonoćnim šetnjama često može susresti lisicu, divlju životinju od koje obično strahujemo jer nas asocira na bjesnoću, stižu dojave i iz drugih dijelova Županije, nedaleko od Slavonskog Broda, ali i apeli za očuvanje tih, uglavnom, bezopasnih stvorenja.
Djelatnici i vlasnici poznatog Ranča u Garčinu na njih su, kažu, u ovo doba godine već naviknuli. Potpuno su bezopasne, a sa sobom u lov štakora i ostalih sitnijih životinja koje borave bliže naseljima, često vode potomstvo kako bi ih naučili prehraniti se. Ako ih se ne dira, same napuste područje i vrate se u šumu, ne napadajući ljude. U potrazi za hranom, u doba godine kada su dobili legla, češće prilaze selima i gradovima. Tako su na Ranču fotografirali mladunče koje je zakasnilo za majkom, ali je ubrzo samo pronašlo put natrag do sigurne jazbine.
Udruga za zaštitu divljih životinja (AWAP) stoga je svima, pa i Brođanima, uputila apel:
„Lisice imaju mlade i sada ćete ih češće viđati čak i u gradovima jer moraju uloviti puno glodavaca za njihovu prehranu. Nisu bijesne, samo imaju mlade pa su i izloženije. Ne proganjajte ih i ne zovite sumanuto sve moguće službe da ih, kako to neki vole reći, 'riješe'. Nakon perioda učenja i prehrane mladunčadi, lisice uglavnom više nećete vidjeti."
I sedamnaestogodišnji Goran Antunović iz gradskog Naselja Lutvinka, prošle je godine imao priliku za više bliskih susreta s lisicom koja je boravila uz potok Glogovicu. Bila je nešto hrabrija pa se usudila i prići te uzeti hranu koju joj je nudio. Ipak, treba imati na umu kako se radi o divljim životinjama kojima je mjesto u prirodi i koje će se u divljinu, naposljetku, i vratiti te stoga moraju naučiti same osigurati prehranu za sebe i mladunčad.