SLAVONSKI BROD / POŽEGA - Posljednje srijede u mjesecu travnju obilježava se Denim Day (Dan trapera). Ove godine on 'pada' na današnji dan. Ideja Denim Dayja je borba protiv okrivljavanja osoba koje su preživjele seksualno nasilje, a simbolično je podržavamo nošenjem trapera.
Kako je započeo ovaj 'pokret', za SBplus je otkrila Lidija Al Tharwan Samahodaj, voditeljica ureda Ženske sobe.
- Pokret je započeo nakon odluke talijanskog Vrhovnog suda da poništi presudu u slučaju silovanja jer su suci prosudili da je žrtva nosila preuske traperice i da je stoga sigurno pomogla silovatelju da ih skine i time dala pristanak. Idućeg su dana talijanske parlamentarke došle na posao u trapericama u znak solidarnosti sa žrtvom te od tada svake godine obilježavamo Denim Day. - kazala nam je voditeljica ureda.
Da je društvo u tom smislu uvelike 'zaostalo', pokazuje i činjenica da mnogi i dalje smatraju kako je osoba koja doživi seksualno nasilje, sama kriva za to. Posramljivanje i okrivljavanje žrtve nešto je sa čime smo se odavno trebali 'pozdraviti'.
'U društvu još uvijek prevladava predrasuda da je osoba koja je preživjela seksualno nasilje na neki način, svojim načinom oblačenja ili načinom ponašanja „izazvala" seksualno nasilje, odnosno, da je na neki način za njega sama odgovorna.'
- U društvu još uvijek prevladava predrasuda da je osoba koja je preživjela seksualno nasilje na neki način, svojim načinom oblačenja ili načinom ponašanja „izazvala" seksualno nasilje, odnosno, da je na neki način odgovorna. Važno je da neprestano naglašavamo da je odgovornost za seksualno nasilje uvijek i isključivo na počinitelju te da osobe koje su ga preživjele nisu ni na koji način doprinijele tome da se seksualno nasilje dogodi i da nisu krive. - pojašnjava nam gospođa Lidija, koja nam je ujedno otkrila i koliko su ljudi svjesni seksualnog nasilja te raste li ono ili pada s godinama.
- S obzirom na to da su kod seksualnog nasilja prisutne velike i tamne brojke te da na jedan prijavljeni slučaj silovanja dolazi 15 do 20 neprijavljenih slučajeva. Važno je osvještavati javnost o razlozima zašto osobe koje su preživjele seksualno nasilje ne prijavljuju nasilje - neki od njih su tendencija da ne vjerujemo žrtvama, predrasude u društvu, strah od osvete, nepovjerenje u institucije, izoliranost i manjak podrške u okolini. - pojašnjava te poručuje osobama koje su preživjele seksualno nasilje da su tu za njih i da im vjeruju.
U okviru Ženske sobe djeluje jedini specijalizirani Centar za žrtve seksualnog nasilja u Hrvatskoj u kojem tim stručnjakinja i stručnjaka pruža besplatnu pomoć i podršku osobama koje su preživjele seksualno nasilje i njima bliskim osobama.
- Osobe koje su preživjele seksualno nasilje i njima bliske osobe mogu se javiti na broj telefona 01/6119-174, putem e-maila: zenska.soba@zenskasoba.hr, web: www.zenskasoba.hr te putem društvenih mreža. Pozivamo sve građanke i građane da nam se pridruže u obilježavanju Denim Day-a, koji obilježavamo drugu godinu zaredom u suradnji s magazinom Elle. Uključite se putem društvenih mreža i dolaskom u Arena centar 27. i 28. travnja, gdje će se održavati niz tematskih aktivnosti u organizaciji magazina Elle, uključujući i panel na temu Seksualno nasilje i društvena osuda na kojem će govoriti i koordinatorica Ženske sobe, dr.sc. Maja Mamula. - poziva gospođa Lidija ispred Ženske sobe, dodajući kako je bitno zapamtiti da je odgovornost za seksualno nasilje isključivo na počinitelju!
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -