2991
Prikaza
0
Komentara
KUTJEVO - Proizvodnjom sira bavim se 15 godina, otkako sam se udala ovdje u Kutjevo. Svekrva je radila sir. Došla joj je kćer iz Sinja, koja je tamo radila sir, i donijela joj je sve potrebno za proizvodnju, odnosno kalupe. Po njenom receptu smo i radile i svima se na kraju krajeva i svidjelo. Poslije je šogorica dobila posao tako da više nije mogla time raditi, pa sam ja krenula u proizvodnju umjesto nje. Tako da eto, krenula sam i ja. - za SBplus kazala je majstorica proizvodnje sira iz Kutjeva, 42-godišnja Anita Ašenbrener.
Za proizvodnju sira ne koristi nikakve aditive, kako je naučila prije tako radi i sada uz svoje 'dodatke'. Kako i sama kaže, najtraženiji sirevi su bili slani i onaj s kajmakom za kolače, no pokušala je s novitetima koji su se svidjeli ljudima.
- Imamo četiri krave, njih muzemo ujutro i uvečer, otprilike od jedne možemo izmusti čak 15 litara, a osam do deset litara potrebno je za jedan kolut tvrdog sira. Mlijeko stavim prokuhati, kada je gotovo dodajem ocat i to izmiješam, zatim vadim tu sirutku koja nastane te solim taj 'gruš' koji na kraju stavljam u kalupe. Klasičan je slani kojega pravim otpočetka, a onda sam krenula 'eksperimentirati' što se pokazalo jako dobrom odlukom. Sada pravim sir s vlascem, tucanom paprikom koja daje ljutinu, a tu su i kopar, srimuš te bučine i chia sjemenke. Ne želim mijenjati recepturu i ubacivati različite aditive, čak i stoku hranimo našim domaćim kukuruzima, bez koncentrata. - objasnila je 42-godišnjakinja.
Za dugotrajnost sira ima i jedan trik koji ga ostavlja svježim, čak tri tjedna bez ikakvih naznaka plijesni ili kvarenja.
- Iako sir dobro procijedim on je i dalje vlažan, a od te vlažnosti brže pljesnivi. Zbog toga ga ja omotam u običnu krpu i ostavim tako jedan do dva dana, ona pokupi svu vlagu iz sira i tako može stajati u hladnjaku i do tri tjedna. Pokušavala sam ga držati u raznim posudama, poput Tupperwarea, no nije se pokazalo učinkovito ništa osim ovoga. - dodala je Anita.
Osim što proizvodi sir, Anita je sačuvala tradicionalnu isporuku mlijeka, odnosno ostavljanje kantica mlijeka na klupici kraj kuće ujutro.
Osim što je vlasnica malog OPG-a Anita ima velike planove, osim povećanja broja krava želi urediti malu siranu te kušaonicu, a kako i sama kaže nada se da će i u tome uspjeti, no vrijeme će pokazati svoje. Ona, ipak ne odustaje nastavlja s proizvodnjom i to onako kako je i naučila prije 15 godina.