942
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA / TRENKOVO - „Što se bijeli u gori zelenoj? Al' su snijezi, al' su labudovi? Da su snijezi, već bi okopnuli; labudovi, već bi poletjeli..." Naša prigodna inačica poznatih stihova Hasanaginice, imala bi nešto drukčiji kraj - „nit' su snjezi, nit' su labudovi, nego - visibabe", a inspirirana je predivnim prizorom na koji smo naišli u Trenkovu.
Naime, vrijeme koje sve više podsjeća na proljeće, osim ljudi, van je izmamilo i jednu od najranijih proljetnica - visibabu. Posljednjih dana vrlo ih je lako uočiti na zelenim površinama požeških naselja i okolice.
Je li ovo doba godine, pak, prerano za njihovo cvjetanje, doznali smo u razgovoru s biologom Parka prirode Papuk, Markom Dobošem koji nam je ujedno kazao koja to vrsta obitava na slavonskom području.
- Na našem području postoji jedna vrsta „Galanthus nivalis“, a radili smo istraživanje druge vrste visibaba u Hrvatskoj - južna vrsta - koja dolazi u Dubrovnik pa je ima sve do Imotskog i zove se 'Olgina visibaba'.
Bitno je naglasiti kako ovo nije prerano doba za njihovu cvatnju. Zapravo, ovo je standardno vrijeme kada cvatu, no ne cvatu svugdje u isto vrijeme. Naime, tamo gdje im je toplije, primjerice u naselju ili s južne strane na nižim nadmorskim visinama, kreću ranije, dok na vrhu Papuka dolaze nešto kasnije jer se tek sada topi snijeg koji je tamo napadao. To znači da na visokim nadmorskim visinama tek izviruju te se vide pupovi. Za zaključiti je da sve zapravo ovisi o tome gdje se nalaze, no većina ih je sada u punom cvatu te će biti i do nekoliko tjedana. Kasnije će, pak, ostati samo plod koji ćemo moći vidjeti i do svibnja. - kazao nam je biolog.
Podsjetimo, iako su veoma primamljive za pravljenje buketića, one su zaštićena vrsta te je njihovo branje i prodavanje strogo zabranjeno. Naime, onaj tko bere i prodaje strogo zaštićene vrste može biti kažnjen novčanom kaznom u iznosu od 25 tisuća kuna do 200 tisuća kuna za pravnu osobu, od sedam tisuća kuna do 30 tisuća kuna za fizičku osobu i odgovornu osobu u pravnoj osobi te od deset tisuća do 40 tisuća kuna za fizičku osobu obrtnika.