PAKRAC - Unatoč brojnim upozorenjima, o raznoraznim vrstama prijevara na koje je upozoravao i SBplus, već nekoliko puta, još uvijek ima onih koji se daju prevariti.
Kako izvještava Policijska uprava požeško-slavonska tijekom 2019. godine sumnjiči se da su dvojica hrvatskih državljana počinili kaznena djela „Krivotvorenje isprave" i „Računalna prijevara".
- Policijski službenici su dovršili kriminalističko istraživanje nad dvojicom hrvatskih državljana s područja Zagreba starosti 20 i 21 godinu koje se sumnjiči da su počinili kaznena djela „Krivotvorenje isprave" i „Računalna prijevara", na način da su s ciljem stjecanja protupravne imovinske koristi tijekom 2019. godine kreirali korisnički račun na društvenoj mreži te tada 51-godišnjaku s područja Pakraca ponudili realizaciju kredita pod uvjetom da proslijedi fotografiju svoje osobne iskaznice i uplati novčani iznos od 900,00 kuna za račun obrade kredita plativo u paysafecard bonovima, što je on i učinio. Nadalje je utvrđeno da su kao dokaz navodne obrade kredita poslali krivotvoreni obrazac za uplatu preko kojeg je kredit trebao biti isplaćen. Vezano za navedeno slijedi posebno izvješće nadležnom državnom odvjetništvu. - priopćili su iz PU požeško-slavonske.
Počinitelji za krivotvorenje isprava mogu biti kažnjeni kaznom zatvora do, čak, tri godine, dok onaj koji s ciljem da sebi ili drugome pribavi protupravnu imovinsku korist unese, izmijeni, izbriše, ošteti, učini neuporabljivim ili nedostupnim računalne podatke ili ometa rad računalnog sustava i na taj način prouzroči štetu drugome, može biti kažnjen kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina. Osim ako je pribavljena znatnija imovinska korist ili prouzročena veća šteta, tada je kazna zatvora od jedne do osam godina.
Napadači se koriste raznim trikovima kao i obećanjima, na koje 'padaju' većinom, starije osobe, posebno ako je riječ o davno preminulom 'rođaku'. Građanima ostaje da budu oprezni pri virtualnim 'poslovanjima', kako do ovakvih slučajeva ne bi dolazilo.
"Jučer (24.08.2021.) je u Policijskoj postaji Slavonski Brod prijavljeno kazneno djelo računalne prijevare. Policijski službenici su utvrdili da je, dana 18. kolovoza, 41-godišnjak u namjeri on-line kupovine, putem društvene mreže preko linka, koji je dobio od nepoznate osobe, unio podatke svoje bankovne kartice. Dakle, nepoznata osoba je oštećenog dovela u zabludu, domogavši se njegovih podataka, koje je iskoristila i izvršila on-line plaćanje u iznosu od više tisuća kuna. Policijski službenici nastavljaju daljnji rad i kriminalističko istraživanje u cilju pronalaska počinitelja kaznenog djela.
Na području Policijske uprave brodsko-posavske, i prethodno su evidentirane razne računalne prijevare. Podsjetimo na kazneno djelo računalne prijevare iz veljače, u kojem je evidentiran slučaj Virtualnog vojnika, kojom prilikom je 73-godišnjakinja putem društvene mreže dovedena u zabludu o zajedničkom suživotu, te je neznancu on-line uplatila nekoliko desetaka tisuća kuna.
Drugačiji slučaj je zabilježen u siječnju 2021. godine, kada je 44-godišnjakinja pomagala jednom građaninu u kućnim poslovima, domogla se njegove bankovne kartice, koju je iskoristila i podizala novac, obavljala kupovinu i sl., oštetivši ga za veći novčani iznos.
Kako ne bi postali žrtvom sličnih kaznenih djela, policija upozorava građane da budu oprezni i dobro razmisle, te ne dijele svoje osobne podatke i ne uplaćuju novčane iznose nepoznatim osobama. Također pozivamo građane da svaki sumnjivi način komunikacije prijave policiji.", piše u današnjem priopćenju PU brodsko-posavske, koje je potpisala glasnogovornica Kata Nujić.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -