SLAVONSKI BROD / PULA - Ime češkog holdinga „CE Industries“ u hrvatskim se poslovnim krugovima sve češće spominje. U njegovu je sastavu investitor „DD Acquisition“, koji je u rujnu ove godine postao većinski vlasnik „Đuro Đaković Grupe“, a za koji dan u svoje bi ruke ovaj holding mogao preuzeti i pulsku „Uljanik Brodogradnju 1856“.
Oba hrvatska „utopljenika“, nekada proizvodne giganate i perjanice svojih sredina, na potpisivanje ugovora sa stranim vlasnikom, vodio je isti motiv - izvući tvrtku i radnike iz gliba te krenuti s uspješnim poslovanjem.
U slučaju slavonskobrodske tvrtke, radi se o oko 800 radnika, koji su u „deal“ s novim vlasnikom, zajedno sa svojim sindikatima, ušli očekujući bolje uvjete rada i rast zaposlenosti. S druge strane, „DD Acquisition“ uplatio je na „Đurin“ račun sto milijuna kuna te najavio ulaganje dodatnih 133 milijuna kuna u pravima.
Zanimalo nas je kako stvari napreduju u tom pogledu.
- Pregovori sindikata s vlasnikom još uvijek traju, sve je još na stolu. Kolektivni ugovor još nije potpisan, ali bi trebao biti uskoro - izvijestio nas je Antun Štivić, povjerenik Sindikata metalaca Hrvatske za slavonsku regiju, koji nam je otkrio i najvažnije radničke, odnosno sindikalne zahtjeve.
- Tražimo povećanje plaća i materijalnih prava, to su najvažnije stvari, a razgovarali smo i o ugovorima na neodređeno te, npr. besplatnom parkiralištu za radnike. Ono je sada u češkom vlasništvu pa se može i prodati. Ima tu još nekih stavki, a sve skupa predstavlja dopunu postojećeg Kolektivnog ugovora.
Po pitanju ishoda pregovora s novim partnerom „s druge strane stola“, spomenuti sindikalac bio je službenički formalan i suzdržan .
- Ne mogu ništa komentirati unaprijed, kako stvari funkcioniraju u praksi, vidjet ćemo sljedeće godine. Vlasnik će tek 29. prosinca formirati Nadzorni odbor, koji će birati Upravu, tako da ćemo od 1. siječnja moći pratiti kakve će poteze vući. Razgovori su bili u redu, kurtoazni, socijalni dijalog nije sporan, ali jedno je kad pregovarate „vani“, a drugo kad „uđete“. S tim smo uvijek oprezan - kazao je Antun Štivić, istaknuvši da razgovori s predstavnicima „DD Acquisitiona“ idu u pozitivnom smjeru.
Kako bilo, slavonskobrodska „priča“ doprla je i do Pule. Direktor „Uljanika“, Samir Hadžić, u njoj je vidio garanciju za novi, uspješni poslovni kurs i za svoju tvrtku. Ipak, unatoč tome i primamljivoj češkoj ponudi, koja bi iz nevolje izvukla nekoliko stotina tamošnjih neplaćenih radnika, treba istaknuti kako odluka o predaji brodogradilišta još nije donesena. S obzirom na vlasničke udjele, ključni će igrač u tome biti država. Na konačnu odluku možda će utjecati i konzultacije pulskog sindikata sa slavonskim.
- Oni su tražili naše mišljenje kao poslovnih partnera, no konačnu odluku donijet će oni, odnosno država jer je najveći vjerovnik. Sami će najbolje procijeniti što je za njih najbolje - prokomenitrao je Antun Štivić stanje u pulskoj tvrtci u stečaju.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -