2857
Prikaza
6
Komentara
Jučer je, u Velikoj vijećnici gradske uprave, održan prvi sastanak čelnih ljudi ove tvrtke s predstavnicima Grada Slavonskog Broda, Brodsko-posavske županije, Luke Brod, HEP-a, Ekonerga, te načelnicima općina Klakar i Gornja Vrba.
Tema sastanka bila je studija utjecaja na okoliš, čija je izrada pri kraju.
Za područje na kojem će se termoelektrana graditi izabrana je granica općina Klakar/ Gornja Vrba/grad Slavonski Brod.
Izgradnja termoelektrane na plin, snage 560 megavata, jedna je od najvećih kapitalnih investicija u Hrvatskoj ukupne vrijednosti između 400 i 500 milijuna eura. Projektom je predviđena i izgradnja pogona za proizvodnju bioetanola kapaciteta 200 tisuća tona godišnje, od čega bi se, otprilike, 165 tisuća tona izvozilo u zemlje Europske unije.
Samo usporedbe radi, termoelektrana koju tvrtka Croodux planira graditi, po svojim se kapacitetima i složenosti, može mjeriti s NE Krško. Cijeli projekt znači i veliki zamah za regiju, jer bi, osim gospodarstva, trebao oživjeti i poljoprivredu. Naime, za proizvodnju 200 tisuća tona bioetanola godišnje potrebno je oko 640.000 tona kukuruza. Izvor: (sb)
Vezano za Croduxovih planova, tj. Čermakovu termoelektranu s tvornicom bioetanola, ponovio bih što sam prije nekih pola godine rekao o tome, da je to usko povezano s rješavanjem brodskog gorućeg ekološkog problema: a to je emisija štetnih plinova iz prekosavske... Prikaži sve rafinerije! Mi svi možemo (možda i moramo) vjerovati g. Čermaku i u istinitost njegove namjere kada „tvrdi kako njegova (više od) 400 milijuna eura vrijedna termoelektrana, u kojoj će se godišnje proizvoditi 560 megawata struje, ne predstavlja ekološku opasnost“. Ali bez da se vidi studija utjecaja na okoliš, nitko ne može biti siguran što se krije iza lijepih obećanja. Dok ovo veliko onečišćenje zraka iz prekosavske rafinerije (zrak je u Sl. Brodu 2., odnosno loše kategorije za sumporvodik, ozon i lebdeće čestice PM 2.5) faktički blokira bilo koju aktivnost iz još uvijek široj javnosti nedostupnog ugovora između Janafa s HŽ Cargom i Rafinerije! Članovi Građanske inicijative za čisti zrak nisu protiv razvoja, što više GI je za održivi razvoj u okvirima zaštite okoliša i prirode. Tako nije ni protiv često spomenutih novih gospodarstvenih objekata u Luci Brod: terminala za pretakanje naftnih derivata, Janafovog produktovoda, pa i tkz. Čermakove termoelektrane s tvornicom bioetanola ili projekta BioSava. No, svakako želi se znati, što to sutra Brođane čeka. I uz naznačenu ekonomsku korist, počevši od novih zapošljavanja, preko većeg iskorištenja poljoprivrednih zemljišta, sve do izgradnje toplovoda u Sl. Brodu. Ne smije se zaboraviti, kako je bez znanja Brođana pokrenuta priprema obnove rada, kao i rad u Rafineriji Bos. Brod. Također bez znanja Brođana je odrađena prva faze rekonstrukcije rafinerije kako bi se proizvodnja povećala za 3 milijuna tone nafte godišnji. Također bez znanja Brođana je krajem prošle godine dodijeljena ekološka dozvola Rafineriji. Također bez znanja Brođana je potpisan prošle godine sporazum o suradnji HŽ Cargoa i JANAF-a s Rafinerijom. Baš zato GI inzistira da Brođani moraju biti detaljno upoznati s kompletnom izgradnjom Terminala u Luci Brod u funkciji distribuiranja naftnih derivata iz Rafinerije, također i izgradnjom Janafovog produktovoda i bilo kojeg od ostalih sadržaja vezano za Luku Brod, da li je riječ ovom objektu, gigantu na ovim prostorima; termoelektrani s tvornicom bioetanola, ili o manjem, ranije spomenutom projektu; BioSava…
Svaka čast Generale održali ste obečanje što se tiće ove velike investicije i nadam se da ste sa ovim začepili usta svima onima koji su negativno reagirali na ovaj projekat i u Županiji i Gradu.Ovo je investicija a ne Bojanovo... Prikaži sve uvjetovanje cijene zemljišta za njegovu Biotoplanu u zoni Bjeliš,koju Periša pokušava proturiti u GV.