U slavonskom Brodu održava se1. Kongres pilanara jugoistočneEurope u Slavonskom Brodu, u kojeg će pristići više od 300 predstavnika pilanske industrije iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Grne Gore, Hrvatske i Slovenije te stručnjaci iz Europske Unije. Kongres se održava pod motom: Slaba tehnološka ulaganja i nedostatak sirovine: mogu li lokalne pilane opstati? Kongres se održava pod visokim pokroviteljstvomVlade RH I Ministarstva regionalnog razvoja, šumarstva I vodnog gospodarstva.
Organizatori kongresa, Drvni klaster i časopis Drvo & Namještaj smatraju da dobra perspektiva za pilanarstvo u zemljama Regije još uvijek postoji, unatoč svim spomenutim problemima. O tome će uz pilanare raspravljati i sveučilišni profesori, makroekonomisti, ali i lokani političari, jer upravo ovaj prvi Kongres treba utvrditi pravo stanje stvari i odrediti smjernice razvoja primarne prerade drva u zemljama Regije, a sve u skladu sa razvojem pilanarstva u EU. Biti će riječi i o primjeni EU normi te prilagodbi EU standardima zaštite okoliša. Stoga će na Kongresu izlaganje imati i Filip de Jager, tajnik europskog udruženja pilana (EOS) i Europske konfederacije drvne industrije (CEI BOIS). Suorganizator kongresa je Institut-visoka škola za preradu drva (LHK) iz Rosenheima, dok je glavni partner tvrtka EWD-iz Njemačke. Na kongresu će svoje novitete predstaviti tvrtke: Weinig, Kohlbach, Vollmer, AKE, Turboden, Holtec, Mühlböck, Hasslacher i Messe Klagenfurt, dok će austrijska kampanja ProHolz prezentirati rezultate povećane uporabe drva i aktivnosti u zemljama Regije..U ime Brodsko-posavske županije, okupljene je pozdravio župan Danijel Marušić koji je ujedno i svečano otvorio Kongres. U svom izlaganju župan Marušić je istaknuo: "Brodsko-posavska županijaima izvanredan geo-prometni položaj, jer se nalazi na križištu putova koji povezuju zapadnu Europu s Bliskim istokom, Azijom, te zemlje srednje Europe s Jadranskim morem, odnosno Mediteranom. Županijaje bogataprirodnim resursima, a jedan od najvažnijih je 60.000 hektara šuma s poznatim hrastom lužnjakom, koje su baza za razvoj djelatnosti u tradiciji prerade drveta, izvoznoj orijentiranosti, mogućnosti korištenja bio mase u proizvodnji energije,što su komparativne prednosti ove grane kao preduvjeta podizanja stupnja razvoja i konkurentnosti gospodarstva i Županije u cjelini.
To je svakako bitno za gotovo 200.000 stanovnika naše Županije, njenih gradova Slavonskog Broda i Nove Gradiške i 26 općina, jer treba napomenuti da je u 2009. godini u djelatnosti prerade drveta sudjelovalo 20 tvrtki koje zapošljavaju oko 700 radnika, ostvaren je ukupni prihod u iznosu 175 milijuna kuna, a izvezeno je robe u vrijednosti 20 milijuna USD, što je 11 % izvoza gospodarstva Brodsko-posavske županije.Kvaliteta u preradi drva u Hrvatskoj, pa tako i u Slavoniji ima tradicionalno mjesto u koncepciji i organizaciji proizvodnje. Proizvodi hrvatskih drvoprerađivača danas konkuriraju na sve zahtjevnijem europskom i svjetskom tržištu upravo zbog zadržavanja i unapređivanja standarda kvalitete.Analizirajući stanje u ovom sektoru, kao jedan od strateških ciljeva za postizanje bržeg i kvalitetnijeg razvoja drvne industrije upravo jeunapređenje poslovnih odnosa između šumarstva i drvopreađivačkih tvrtki, te postizanje bolje komunikacije između svih aktera proizvodnog procesa. Međusobna suradnja pretpostavka je i prevladavanju složenih uvjeta poslovanja i posebice očuvanja zaposlenosti i radnih mjesta u domaćoj šumarskoj i drvoprerađivačkoj industriji .Imajući to u vidu, mišljenja sam da su manifestacije poput ovog Kongresa idealno mjesto za razmjenu iskustava i idejas polja drvoprerađivačke industrije i pilinarstva, te sam siguran kako će postati tradicionalan.što su komparativne prednosti ove grane kao preduvjeta podizanja stupnja razvoja i konkurentnosti gospodarstva i Županije u cjelini.To je svakako bitno za gotovo 200.000 stanovnika naše Županije, njenih gradova Slavonskog Broda i Nove Gradiške i 26 općina, jer treba napomenuti da je u 2009. godini u djelatnosti prerade drveta sudjelovalo 20 tvrtki koje zapošljavaju oko 700 radnika, ostvaren je ukupni prihod u iznosu 175 milijuna kuna, a izvezeno je robe u vrijednosti 20 milijuna USD, što je 11 % izvoza gospodarstva Brodsko-posavske županije.Kvaliteta u preradi drva u Hrvatskoj, pa tako i u Slavoniji ima tradicionalno mjesto u koncepciji i organizaciji proizvodnje. Proizvodi hrvatskih drvoprerađivača danas konkuriraju na sve zahtjevnijem europskom i svjetskom tržištu upravo zbog zadržavanja i unapređivanja standarda kvalitete.Analizirajući stanje u ovom sektoru, kao jedan od strateških ciljeva za postizanje bržeg i kvalitetnijeg razvoja drvne industrije upravo jeunapređenje poslovnih odnosa između šumarstva i drvopreađivačkih tvrtki, te postizanje bolje komunikacije između svih aktera proizvodnog procesa. Međusobna suradnja pretpostavka je i prevladavanju složenih uvjeta poslovanja i posebice očuvanja zaposlenosti i radnih mjesta u domaćoj šumarskoj i drvoprerađivačkoj industriji .Imajući to u vidu, mišljenja sam da su manifestacije poput ovog Kongresa idealno mjesto za razmjenu iskustava i idejas polja drvoprerađivačke industrije i pilinarstva, te sam siguran kako će postati tradicionalan."
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -