7890
Prikaza
53
Komentara
SLAVONSKI BROD - Tri su mi godine ostale do mirovine, a sada me tjeraju. Došao sam ovdje 1979. godine, pošteno radio i nadao se odavde i otići u mirovinu, a doživio sam da su nas šutnuli - govori Franjo Tomšić, jedan od, ukupno 180 zaposlenika Đuro Đaković Industrijskih rješenja koji su odlukom ĐĐ Grupe o prodaji društva dovedeni u poziciju da razmišljaju što i kako dalje.
Puno izbora nemaju. Potvrdio je to i jutrošnji sastanak koji su predstavnici sindikata imali s Upravom.
- Bolan proces restrukturiranja je započeo. Anketa u kojoj smo se trebali izjasniti što i kako dalje pokazala je kako je nekih 45 posto radnika bilo za otpremnine, 40 posto bi ih ostalo raditi u nekom od društava Grupe, a deset do 15 bi bilo najsretnije kada bi moglo ostati u Rješenjima. No, na jutrošnjem sastanku jasno nam je dano do znanja kako Uprava za sada može ići samo s isplatom otpremnine, dok druge opcije tek, navodno, dogovaraju - za SBplus kazao je Stjepan Mirković, sindikalni povjerenik u Industrijskim rješenjima, koja - kako je istaknuo - imaju posla za još četiri do pet mjeseci. No, to neće utjecati na sudbinu radnika i početak kraja.
Otpremnine od pet do 50.000 kuna, za sada, jedina sigurna opcija
Proces restrukturiranja, kazao je Mirković, počinje za oko mjeseca dana s tim da će prvi biti zbrinuti radnici koji su se, u provedenoj anketi, koja je najavljena tek kao okvirna, izjasnili da bi najrađe uzeli otpremnine.
Nitko od njih ne zna točan iznos otpremnine koja se, rečeno im je, računa prema jednadžbi: osnovica plaće puta koeficijent plus stalni mjesečni dodatak plus minuli rad plus uvjeti rada podijeljeno na pola puta broj godina provedenih u firmi = otpremnina. I na kraju, ovisno o primanjima i stažu, dođete do mizernog iznosa od pet do 50 tisuća kuna koliko će dobiti oni koji se odluče na tu, za sada - kako ističu u sindikatu - jedinu sigurnu opciju.
- Jako sam tužan. Ovdje sam od 1996. godine i naravno kako mi nije svejedno, kao ni većini radnika koji su ovdje. Otkako je stigla potvrda o gašenju proizvodnje stalno se pitamo što i kako dalje - kaže nam Dejan Smajić, predsjednik Radničkog vijeća iskazujući ogorčenost činjenicom da njihovi prijedlozi oko rješavanja stvaranja gubitaka u Industrijskim rješenjima Uprava Grupe nije prihvaćala.
- Razočarani smo ovakvom odlukom Uprave Grupe jer smatramo kako ovaj naš dio proizvodnje još može funkcionirati, tim više što se na svjetskom i domaćem tržištu radi jako puno remonta a to je upravo ono što mi radimo. Mišljenja smo kako ova proizvodnja može opstati i kako radnici mogu ovdje i dalje zarađivati svoje plaće, no netko drugi je ocijenio da to ipak nije tako. Sada smo tu gdje jesmo - pred krajem tvrtke koja se zatvara nakon tolike tradicije i toliko odrađenih poslova. Razočaravajuće. Nažalost, nas nitko nije ni pitao za mišljenje, niti smo ga mogli uopće izraziti - ističe Mirković i dalje, kao i većina radnika, uvjeren kako su Industrijska rješenja žrtveno janje za spas Specijalnih vozila.
U hladnoj hali vlada sumorna atmosfera. Nekada tvornica u kojoj se 'sve pušilo od rada', danas ima posla za još par mjeseci u kojima, gotovo su sigurni, Uprava neće pronaći kupca. Skloni su vjerovati kako će prostor, u kojem su još jučer zarađivali kruh, sutra biti iznajmljen, najvjerojatnije Montaži, za montažu mostova. No, ovo još kratko vrijeme to je njihov prostor i pustili su nas kako bismo ga snimili. Direktor Igor Rubil nije bio sretan takvom odlukom, no nije želio niti komentirati situaciju u kojoj su se našli radnici i društvo kojem je na čelu.
A upravo menadžment Društva i Upravu Grupe radnici vide kao glavne krivce za stanje u kojem su se našli. No, drže da veliku odgovornost snosi i Vlada RH-a, kao najveći suvlasnik. - Oni od kada su došli na vlast kao da žele uništiti hrvatsku industriju. To se vidi po tome što se gasi brodogradnja, gasi se proizvodnja u rafineriji nafte u Sisku i evo danas smo svjedoci gašenjai metalske proizvodnje u ĐĐ. Gasi se ovdje jedna velika tradicija i mislim kako je Vlada RH-a ovim potezom gašenja proizvodnje u Industrijskim rješenjima upravo ispucala metak u čelo hrvatske industrije - poručio je zamjenik sindikalnog povjerenika u Industrijskim rješenjima, Igor Safundžić.
I sve to godinu dana nakon što je država, kao najveći suvlasnik, odlukom Vlade skinula ĐĐ Grupu s liste tvrtki od posebnog državnog interesa. No, tražiti krivce za Industrijska rješenja sada, kada je odluka već donesena, nažalost, prekasno je. Ostaje tek nada da će radnici na kraju, ipak, uspjeti pronaći siguran i adekvatno plaćen posao te da će uvjeti rada biti barem malo bolji nego li su sada.
Ma koji crni tramvaj. Nitko očito ne gleda u budućnost prijevoza. Kod nekih je to i sadašnjost. Odvojite si koju minutu pa pogledajte što se radi u Bjelorusiji za cijeli svijet. Malo znanja engleskog jezika neće škoditi. https://www.youtube.com/watch?v=D1CjT7iwgGg Noviji video:... Prikaži sve https://www.youtube.com/watch?v=7FpRQnBM9a0 Prijevoz koji je jeftiniji, brži, sigurniji, ne škodi okolišu....Nudilo se u Splitu za povezivanje aerodroma s gradom. No, sastanak je trebao biti u nedjelju koja je, eto, to svi znaju, za državne tupsone neradni dan i nitko nije došao na sastanak. Nudilo se i u Zagrebu, ali zar netko sumnja da se išta postiglo. Bitna je žičara već sto godina. Štošta bi se u Đuri moglo proizvoditi, ali na koji način kad je bitno uzeti proviziju od prodaje onog što su drugi stvorili, uhljebiti nekog svog....Zar stvarno sva pamet mora otići van zemlje da bi uspjeli i radili nešto pametno?
Javite mi kad netko na ime ĐĐ uzme lovu. Častim pićem. Možda te firme u ZG imaju nekakav razvoj. U ĐĐ se sto godina kilavilo s "novim" tramvajem, u normalnoj zemlji bi se već pet modela smijenilo. Ondauzeli zagrepčanci i... Prikaži sve napravili solidan tramvaj, mada ni to nije neko ludilo.
igramala, bingoooo. Još samo napisati imena firmi koje će profitirati gašenjem proizvodnje, a tamo su već ionako oni koji su bili u Industrijskim rješenjima i onda otišli u Zagreb u te firme. Sad je baš bila jedna zgodna emisija za... Prikaži sve Stipu koji voli radnika u strahu, a ne radnika koji je pametan i zna raditi, ali isto tako želi i adekvatnu plaću.
Ljudi... DD vode ljudi iz ZG kojima se placa dnevnica i naknada za odvojeni zivot da bi radili u SB... Ukratko u Brodu nema covjek koji bi mogao vodit firmu DD.. DD IR se ne zatvara, nego samo proizvodnja. Dakle... Prikaži svekle i dalje ce se na brendu DD ugovarati i uzimati veliki drzavni poslovi, samo sto ce ih odradivati firme iz ZG, BG itd. Koje tamo i placaju prirez. Dakle na imenu Dure Dakovic i dalje ce se lova vrtit samo ne vise u Brodu.