Udruga Glas poduzetnika (UGP) pozvala je u utorak gradonačelnike i načelnike općina da omoguće rad svim poduzetnicima koji žele raditi nedjeljama, praznicima i blagdanima tako da proglase manifestacije ili sajamske dane.
SLAVONSKI BROD - U Hrvatskoj se dugi niz godina vodila rasprava o potrebi zabrane rada trgovina nedjeljom. U raspravama su jedni zagovarali zaštitu prava radnika a drugi su stali na stranu poslodavaca. Izmjenama i dopunama Zakona o trgovini, koji je stupio na snagu 1. srpnja 2023. godine, trgovine (prodajni objekti) u Hrvatskoj mogu raditi najviše 16 nedjelja u godini, a za vrijeme blagdana moraju biti zatvorene.
Trgovina je inače 1. sektor po prihodima u Hrvatskoj, 2. sektor po udjelu u BDP-u te ima oko 220.000 zaposlenih. Nakon što je krenula primjena novih zakonskih odredbi, Udruga trgovine i logistike – UTIL objavila je 25. srpnja priopćenje u kojem je navela kako je potrebno revidirati zabranu rada nedjeljom. Navedenu udrugu je 2021. osnovalo 12 članica među kojima su trgovci prehranom, neprehrambeni trgovci, trgovački centri i logističari. UTIL broji više od 30 članica koje danas zajedno imaju prihod veći od 35 milijardi kuna te zapošljavaju preko 17.000 radnika. Članice te udruge su Konzum, Emmezeta, Orbico, Tisak itd.
- Prošlo je dvadesetak dana od implementacije novog Zakona o trgovini kojim je zabranjen rad nedjeljom, a već se naziru teške posljedice i za poslodavce i za radnike u trgovini. Dio trgovaca ima velike gubitke jer se promet nije ‘prelio na druge dane’ te postoji realna opasnost od zatvaranja nekih trgovina i gubitka radnih mjesta. Čvrsto vjerujemo da to nije bila intencija ni želja zakonodavca. Udruga trgovine i logistike – UTIL naglašava da je briga o radnicima u trgovini jedan od prioriteta Udruge i podržat će svaku inicijativu ili zakonsku promjenu koja ide u tu smjeru. Tome u prilog govori i činjenica da je UTIL u potpunosti podržao posljednju promjenu Zakona o radu, s kojim je za sve radnike u Hrvatskoj uvedena minimalna satnica rada nedjeljom, blagdanima i praznicima, odnosno plaća za rad nedjeljom povećana je 50% u odnosu na satnicu za redoviti rad. - navodi se u priopćenju UTIL-a.
Udruga Glas poduzetnika (UGP) pozvala je u utorak gradonačelnike i načelnike općina da omoguće rad svim poduzetnicima koji žele raditi nedjeljama, praznicima i blagdanima tako da proglase manifestacije ili sajamske dane, piše
jutarnji.hr. UGP u svom priopćenju poziva gradonačelnike i načelnike općina u RH da za nadolazeći blagdan Velike Gospe (15.08.) proglase manifestacije ili sajamske dane u svojim gradovima i općinama kako bi poduzetnici iz sektora trgovine mogli raditi.
O ideji UGP-a i prihvaćanju nekih gradova i općina da proglase sajamske dane nedjeljom i blagdanima bilo je govora jučer i u emisiji "Gradskih 60 minuta" Radio Broda u kojoj svake srijede gostuje Mirko Duspara, gradonačelnik Slavonskog Broda. Evo što je rekao na tu temu.
Nepošteno je prema ljudima jer mi podilazimo tim trgovačkim lancima, gazdama koji predobro žive.
- Ma to su gluposti do neba. Gledajte, dajmo šansu i ljudima koji moraju radi lnas gotovana raditi da i oni imaju bar jedan slobodan dan i onda se netko dosjeti sajma. Što je sajam? Sajam nije za cijeli grad... Trgovački centar da bude u sajmu... Danas to čitam u novinama, pa ne mogu vjerovati kakvi smo mi to ljudi. Svim ovim trgovačkim lancima mi podilazimo…Svi oni u Austriji, Njemačkoj nema šanse da rade u subotu poslije jedan ili dva sata. A u Hrvatskoj je normalno da rade na Uskrs i Božić i ne znam ni ja koje sve dane. Zašto?
Znači, ako nešto trebam kupiti i nisam to kupio u nedjelju, kupit ću u ponedjeljak, kupit ću u subotu. Neću sada manje jesti zato što ne radi trgovina… Neće možda biti svježi kruh kao do sada, biti će od subote. Nekad smo to radili, uzimali one dvokilaše, bili su tvrdi kao kamen, ali jelo se i živjelo se. Ne znam o čemu pričamo... Pa mi više nemamo kilu brašna kod kuće, ne znamo ispeći nešto od tih krušnih proizvoda. Ali ovo je smiješno, izmisliti sajam za cijeli grad... Nepošteno je prema ljudima jer mi podilazimo tim trgovačkim lancima, gazdama koji predobro žive i oni su po mjesec, dva dana okolo po svjetskim destinacijama i uživaju na jahtama i ostalo, a blagajnice i trgovkinje rade za 500 eura u Hrvatskoj. O čemu pričamo? I onda im još ne damo nedjelju da imaju slobodno. Nama je izlazak postao odlazak u šoping.
I u Njemačkoj se na benzinskim postajama može kupiti tost ili slično, ali je to onda 30 ili 40 posto skuplje u odnosu na kupovinu redovnim danima u šoping centru, Ne plaćamo te ljude kako treba... Nisu ništa bolje bili plaćeni što su radili nedjeljama, subotama, blagdanima…Sad imate jedan blagdan kad se ne radi i digne se revolucija… To je katastrofa. - kazao je gradonačelnik Duspara.
Nastavno na izjavu gradonačelnika Duspare, odlučili smo provjeriti radno vrijeme nekih stranih trgovačih lanaca koji posluju u Hrvatskoj sa načinom njihovog poslovanja u matičnim zemljama. Saznali smo tako da Kaufland i Lidl (članice Schwarz grupe) u Njemačkoj rade od ponedjeljka do subote od 7-20 h (ili 22 h), a nedjelja i blagdani su im neradni. U Austriji Spaar radi od od ponedjeljka do subote od 8-20 (21 h), dok su nedjeljom i blagdanima zatvoreni. Točno radno vrijeme nekoliko trgovina u Njemačkoj i Austriji može se vidjeti i u priloženoj galeriji fotografija jer smo napravili screenshot njihovih službenih web stranica.
Od ovih velikih trgovačkih lanaca u Njemačkoj i Austriji nismo pronašli nekoga da subotom radi do 13 h ili 14 h, kao što je rekao Mirko Duspara u radijskoj emisiji, ali nam se tako radno vrijeme ne čini neobičnim. Naime, u Donjim Andrijevcima je još prije 25 godina napravljen dogovor među andrijevačkim trgovcima da tamošnje trgovine nedjeljom budu zatvorene. Taj je dogovor predložio svim trgovinama u Donjim Andrijevcima dugogodišnji mjesni župnik Nikica Mihaljević i na njegovu inicijativu su trgovci svoje radnje držali zatvorenima nedjeljom. A neke su trgovine u selu subotom radile skraćeno, točnije do 14 h.