2016
Prikaza
0
Komentara
STARA KAPELA - Romantično eko-etno selo Stara Kapela 40-ak kilometara udaljena od Slavonskog Broda a 15-ak od Nove Gradiške, prije petnaestak godina prozvana je perjanicom brodskoposavskog turizma. Živopisno staro selo s petnaestak tradicijskih kuća koje je do prije dva desetljeća bilo pred izumiranjem, pretvoreno je, kako i danas začetnici eko turizma poput dr. Antuna Tucića tvrde, u mjesto upoznavanja slavonskih običaja, kušanja ekološki uzgojene hrane i domaćih pića, uz mogućnost korištenja biciklističkih i planinarskih staza.
Upravo je ovaj liječnik prije 15 godina odlučio u Staroj Kapeli obnoviti obiteljsko imanje. Uz kuću za odmor uredio je i dopadljivi mali etno park. S godinama je obnovljeno još pet starih kuća, u kojima se danas gostima nudi uglavnom prenoćište, no po dogovoru i priprema hrane.
No, ako se, bez ranije najave, namjernik koji poželi obići to bajkovito mjesto, snađe u nedostatku putokaza i doveze do Stare Kapele, neće uspjeti popiti ni kavu.
Od zadnjeg obilaska ovog pitoresknog mjestašca u kojem su kuće iz prošlog stoljeća obnovljene i svježe obojane, a i novo se gradi na stari način, oživljavajući duh starih vremena, nakon desetak godina u oku nas običnih promatrača, nije se puno promijenilo. Čak nam se čini da je za nijansu lošije.
A i sam dolazak do sela bio je zbunjujući. U očekivanju kako se iz Nove Kapele ide u Staru, zbog slabo označenog skretanja prema mjestu koje bi trebalo biti perjanica turizma prošli smo pokraj table u Batrini i produžili dalje pa je tako uz povratak iz Lipovca putovanje od Broda trajalo duže. Premda su neizbježni komentari kako bi „biser“ etno turizma od Slavonskog Broda morao biti na desetak mjesta najavljivan jer bi tako i slučajni prolaznik dobio želju skrenuti da vidi to mjesto s dušom koje budi nostalgiju prema ljepoti života u sladu s prirodom, dolazak u selo je ipak unio mir i ne samo zbog toga što je i dalje bez signala za mobitel.
Naime, desetak automobila koje smo zatekli ispred kuće Tucić i Staklarević upravo su napuštali selo. Ostala je samo tišina zbog koje posjetitelji imaju potrebu razgovarati ispod glasa.
U šetnji selom koje se čini potpuno prazno srećemo dr. Tucića koji je upravo ispratio goste, mlade liječnike iz Zagreba. Reagira na našu primjedbu kako nam se čini da selo pomalo nazaduje.
„Ma kakvi. Sad imamo već pet kuća koje nude 30 kreveta za spavanje. Često smo puni. Broj noćenja gostiju kod nas je otprilike na razini Istre. Svi placevi su prodani, vidite da se gradi. Što se tiče turističkih grupa, toga je puno manje, ali ne samo u Staroj Kapeli, nego općenito, zbog korone, rata i ekonomske situacije ove godine“, kazao je. Prostor popunjavaju preko Rbnb portala. „Ne bi nas ni Bog našao da nije toga“, komentira Tucić, neizbježni booking na ovaj način. Kada se gosti najave, organiziraju im smještaj i ako žele hranu. „Prema njihovom izboru, ujutro im možemo ponuditi doručak, a onda odu negdje dalje, obilaze sadržaje koji su u blizini, kao Jankovac, Požega, Đakovo, Brod, pa i do Baranje… A dolaze iz svih dijelova svijeta, do sada ih je bilo iz 126 zemalja. Dolaze uglavnom vikendom mada i radnim danom, a ima i onih koji tu žive mjesecima. Tako su bili Talijani šest mjeseci, pa Nijemci mjesec dana“, zadovoljan je domaćin. Ako bi se netko, veli, posvetio samo tom poslu uz ponudu hrane, mogao bi lijepo od toga živjeti, pa i s trenutnom potražnjom noćenja. No, što se tiče dolaska grupa, dr. Tucić se nada boljim vremenima.
Uz prvu – «Tucinu kuću», u turističkoj je ponudi i «Tunjina kuća», obje kategorizirani objekti s tri suncokreta (ekvivalent zvjezdicama u ruralnom turizmu) i s ukupno 34 kreveta za goste. I «Tunjina kuća», je u tradicijskom je stilu adaptirana obiteljska kuća Antuna Staklarevića, u kojoj se osim 12 ležaja u šest soba nalazi i konferencijska dvorana za 120 osoba te restoran za 50 osoba i suvenirnica.
Malo dalje preko puta je i dopadljiva kuća „Stričev grunt“, Josipa Boroznog, ali zatvorena.
Gotovo iznenađeni, u šetnji selom srećemo 62-godišnjeg Francuza, Jean Louis Annaloro, koji je ,čini se, u Staroj Kapeli našao stalno mjesto za život. Prije nekoliko godina odabrao je upravo ovo mjestašce i doselio sa suprugom Mirjanom Petričević. Njezini su preci porijeklom iz toga kraja iako je ona rođena i odrasla u Njemačkoj. Upoznali su se u Parizu, a u Staroj Kapeli su, kaže novopečeni mještanin, oboje našli mir i ljepotu kakvu nisu sreli nigdje u svojim brojnim putovanjima svijetom. Mirjana čak održava svojevrsne antistres radionice za posjetiteljice koje dolaze iz Austrije, Švicarske i Njemačke, u dobi od 25 do 105 godina. Smještaj i prehranu, saznajemo od Jean Louisa, organiziraju im kod susjeda koji se bave takvom ponudom.
Što se tiče priče i najava od prije desetak godina o osnivanju sokaka starih zanata u Staroj Kapeli, čini se da nema pomaka. Uz obnovljene krečane, u mjesnom domu pripremljena je tkalačka radionica gdje povremeno majstorice tog zahtjevnog zanata podučavaju mlađe koje žele naučiti tkati, no i tu nikoga ne zatičemo. U planu je bilo otvaranje kovačke i stolarske radionice, što šetnjom kroz selo nismo uočili. Svojevremeno je direktor Županijske Turističke zajednice Pero Huljić, isticao značaj seoskog turizma te financijske učinke u starokapelačkom kraju te najavljivao dolazak kupca iz Austrije koji će donijeti potpuno novu ponudu u selo - suvremeni wellness centar, no čini se da nije zaživjelo ništa slično.
Ako je interes za noćenja u Staroj Kapeli kao što kaže začetnik turizma, dr. Antun Tucić, sve veći, namjernici iz okolnih mjesta uvjereni su kako nedostaju kontinuirano otvoreni prostori gdje bi se mogla popiti kava, pojesti domaći kolač… pa bi i priča o bajkovitosti ovog mjesta bila potpunija.