DONJI ANDRIJEVCI - U Hrvatskoj postoji veliko poduzeće, strateška industrija vrijedna 213 milijuna kuna, koja u Zagrebu i Donjim Andrijevcima zapošljava 300 radnika, a koja ni u doba sveopće proliferacije kompjutora već punih 15 godina ne uspijeva s državom sravniti stanje svojih poreznih obveza piše Večernji list.
Riječ je o PAN papirnoj industriji - Tvornici papira Zagreb sa sjedištem u Đakovu. „Molbu za konačno usklađenje stanja" direktorica tvornice Danica Krenek poslala je ravnatelju Porezne uprave Zdravku Zrinušiću i ministru financija Zdravku Mariću zadnji put početkom listopada ove godine, ali odgovora opet nema.
„Računovodstveno stanje Porezna uprava nikada nije uskladila s nama od 31.12.2002. Nadzor je bio desetak puta i više puta utvrđeno stanje, ali je izostao potpis sa strane Porezne uprave", piše direktorica Krenek ministru Mariću.
„A zbog nekorektnog i nemoralnog odnosa prema nama, samo u Slavoniji direktno u PAN-u, 1400 ljudi ostalo je bez posla, a sada je u opasnosti i preostalih 300 djelatnika dijeliti istu sudbinu. U teškim uvjetima smo se bavili i bavimo se proizvodnjom, a kada nam se otmu sredstva, Vi razumijete da mi nemamo nikakvih mogućnosti ni na koji način ta sredstva nadoknaditi..."
Neki će reći da se radi o samo još jednoj tipičnoj žalopojki poduzetnika neurednih u podmirivanju poreza i doprinosa, no čini se da tome nije tako. Naime, s direktoricom Krenek složio se i Trgovački sud u Zagrebu te u rujnu 2010. naložio Republici Hrvatskoj da PAN - Tvornici papira vrati 22 milijuna kuna sa zakonskom kamatom i dodatno plati 1,15 milijuna kuna parničnog troška. Ali, Republika se žalila Visokom trgovačkom sudu, a tamo se PAN-ovo potraživanje „kiseli" već petu godinu.
Činovnike parničenje ništa ne košta, ali naciju u ovom slučaju košta strahovito puno, stotine puta više od 22 milijuna kuna koliko Državno odvjetništvo, premda čini se bezizgledno, nastoji bar još neko vrijeme zadržati u državnoj lisnici. Sa tih 22 milijuna Tvornica papira puno bi brže i lakše pogurala investiciju koja bi slavonskim poljoprivrednicima udvostručila zaradu, koja bi u Hrvatskoj mogla zahuktati i desetak tvornica s više tisuća zaposlenih, i koja bi Hrvatsku učinila svjetskom velesilom u proizvodnji celuloze i svih vrsta papira.
Spiritus movens tog plana je Marinko Mikulić, brat Danice Krenek, koji je pokrenuo i godinama vodio obiteljsku industriju papira i ambalaže PAN. „Ja sam cijeli život papiraš", kaže Mikulić, po obrazovanju pravnik. A kruna tog njegova cjeloživotnog bavljenja papirom je patent s međunarodnom oznakom WO 2015/150841 pod nazivom „Kontinuirani proces proizvodnje celulozne pulpe iz travnatih biljaka".- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
Marinko206.12.2017. u 20:20
Po ovom članku ispada da je Mikulić veliki inovator, dobrotvor i uspješni gospodarstvenik kojemu "zločesta" država brani da napreduje u poslu i donosi prosperitet svojoj sredini! Tko je tu blesav? Zaboravljate emisiju "Otvoreno" u kojoj je bio tema zajedno sa... Prikaži sve svojih 12 ili koliko već tvrtki i činjenicu da je svojevremeno (a možda je i još uvijek) bio najveći porezni dužnik u RH. A o višegodišnjim neisplaćenim plaćama radnicima te prebacivanju radnika iz jedne tvrtke u drugu da i ne govorimo, to je priča za sebe.
-