REŠETARI - Nakon što sam završio stručni studij na poljoprivrednom odjelu Veleučilišta u Požegi i stekao zvanje inženjera poljoprivrede, nije bilo posla i razmišljao sam što i kako dalje. Nisam htio ići od kuće trbuhom za kruhom, obitelj je imala nešto zemlje i odlučio sam se početi baviti vinogradarstvom i vinarstvom - za Agroklub počinje svoju zanimljivu priču Ozren Kraljić, mlad i poduzetan čovjek iz Rešetara kod Nove Gradiške.
Ozren vidi veliku šansu upravo u povezivanju vinarstva i ruralnog turizma, vjeruje da u tome ima šansu za razvoj vlastitog gopspodarstva, ali i u povezivanju slavonskih vinara s turizmom na Jadranu.
Kaže kako se nije pokajao. Sretan je što radi posao koji voli i ima puno volje i energije za rad jer stižu i rezultati, a ima veliku potporu obitelji.
- Imali smo mali obiteljski vinograd,
proizvodili vino na malo za obiteljska druženja, a dosta toga se i
darovalo prijateljima i rodbini. Ništa od toga nije bilo za tržište.
Budući da su svi govorili kako moj otac Marijan
proizvodi dobro vino, bio mi je to jak poticaj da iskoristim njegovo
iskustvo i svoje stručno obrazovanje i da krenem u podizanje suvremenijih nasada.
Razmišljao sam: Ako je otac sa skromnom tehnologijom proizveo dobro
vino, idem pokušati njegovo iskustvo i svoje stručno znanje pretočiti u
jedan dobar proizvod u dobru kapljicu - priča Ozren.
Kupovao zemlju za širenje vinograda
- Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo, čiji sam vlasnik, osnovali smo 2006. godine, a godinu dana kasnije posadili prvi hektar vinograda uz pomoć državnih poticaja u sklopu Operativnog programa podizanja novih vinograda i vlastita sredstva. Godine 2008. posadili smo još 1,5 hektar, tako da sada imamo ukupno 2,5 hektara suvremenih nasada. Imamo bijele sorte pinot sivi i graševinu, a od crnih sorti cabernet sauvignon - kaže Ozren o počecima i dodaje kako ne misli stati na tome.
Planira proširiti površine pod vinogradom pa je posljednjih godina kupovao zapuštenu zemlju i šikare oko vinograda. U međuvremenu je okrupnio gospodarstvo za još oko 3 hektara. Veći dio tih površina je iskrčen, preorane su i polako ih priprema za sadnju vinove loze.
- Ne
žurimo sa sadnjom, najprije želimo pronaći svoje mjesto na tržištu sa
kvalitetnim vinima koja su iz godine u godinu sve bolja kako bi naše
gospodarstvo stvorilo zdrav temelj za veću proizvodnju. Želimo te
poorane površine što bolje pripremiti. Želio bih saditi sorte koje su
pogodnije za ekološku proizvodnju, a koje također daju grožđe za kvalitetna vina - pojašnjava svoje namjere.
Spoj struke, prakse i obiteljske tradicije
Ozren je, kaže, i sretan i vrlo ponosan što je stručnu praksu za vrijeme studija odradio u vinogradima i podrumima na vinorodnim obroncima Krndije poznatog vinara i vinogradara Ivana Enjingija čija je velika iskustva i ideje upijao kao spužva. Spoj teorijskog znanja sa studija, prakse kod vrhunskog proizvođača i male obiteljske tradicije koju, kaže, tek stvara, uz puno ulaganja, rada, odricanja i razmjene iskustava s drugim kolegama vinogradarima i vinarima daju rezultate koji Ozrena ohrabruju.
- Mislim da dosta dobro radimo, proizvodimo kvalitetna vina što, među ostalim, potvrđuje da je naš pinot sivi iz 2014. godine kategoriziran kao vrhunsko vino. Vrlo smo zadovoljni, ali i naši kupci, i kvalitetom graševine i cabernet sauvignona. Sada vidim da sam odabrao pravi put - vinogradarstvo i vinarstvo su mi ušli pod kožu, to je moje životno opredjeljenje - kaže Ozren.
Podrum, kušaonica vina i mala vinska akademija
Usporedo s razvojem vinogradarstva Ozren je dio starog gospodarskog objekta u dvorištu prenamijenio u vinski podrum koji planira proširiti, jer već ima bačvi za oko 20 tisuća litara.
Kraljići su uredili i kušaonicu vina. Za sada je to lijep i ugodan prostor za oko 25 osoba, ali planiraju i nju proširiti. S vremenom planiraju i izgraditi vidikovac, a možda i manji objekt za smještaj turista u vinogradu na lokaciji Raskršće, na brdu iznad sela Rešetari.
Zanimljivo je da je Ozren u zimskom razdoblju u kušaonici počeo organizirati druženja zaljubljenika u vino i sve one koji žele nešto više saznati o dobroj kapljici. I sve to pod nazivom 'mala vinska akademija'. Cilj je, kaže, promocija vina, kako hrvatskih tako i vina svoga kraja.
- Mi tu ne nudimo samo svoja vina nego i vina svojih kolega vinogradara iz drugih dijelova Hrvatske, jer nam je svrha promoviranje vinarstva i edukacija naših gostiju o kulturi pijenja vina. Volim pričati ljudima o vinu, o vinskoj kulturi, educirati ih. Ja nemam veliko znanje, ali imam veliku volju nekome nešto pokazati, prenijeti.
U našoj kušaonici skupimo do desetak ljudi koji vole i žele
naučiti nešto više o vinskoj kapljici, na koji način kušati i piti vina,
uživati, slušati i razmišljati vinski. Ulaz je 50 kuna ili butelja
vina hrvatskih vinara. Ako bude i dalje zainteresiranih krenut ćemo i na
viši nivo, organizirati druženja na kojima ćemo predstavljati sorte
hrvatskih vinara, govorit ćemo, primjerice, o plavcu malom, malvaziji,
graševini i drugima, zatim upoznavanje vina po regijama: Moslavina,
jastrebarsko vinogorje, Istra, Dalmacija - dodaje spremno.
Vrhunski pinot sivi
Zahvaljujući kvaliteti vina Kraljići do sada nisu imali većih problema sa prodajom svojih proizvoda. - Mi za sada vina prodajemo uglavnom na lokalnoj razini, nismo puno izlazili na tržišta izvan okvira Brodsko-posavske županije. Nismo do sada radili puno na marketingu, vina smo prodavali uglavnom na preporuku. No, kako povećavamo proizvodnju, ali i kvalitetu, moramo se ozbiljnije posvetiti širenju tržišta. Naš pinot sivi iz 2014. godine nam je kategoriziran kao vrhunsko vino. Ove godine ćemo ga uglavnom puniti u boce zapremine od 0,75 litre. Planiramo se ozbiljnije okretati zagrebačkom i tržištu na Jadranu. Za to se moramo moramo posebno marketinški pripremati - od redizajna etiketa do organiziranja promotivnih akcija i stvaranja prepoznatljivog branda.
Ozren ističe da su rad i trud njegove obitelji prepoznali mjerodavni u općini Rešetari i Brodsko-posavskoj županiji čiju imaju potporu pa im je i to svojevrstan vjetar u leđa.
Obiteljski posao - rade svi koji mogu
Vrijedno je istaknuti da u OPG-u Kraljić složno rade svi koji mogu. Ozren i njegov otac Marijan, također veliki zaljubljenik u vinogradarstvo, obavljaju teže poslove u vinogradu i podrumu, supruga Maja dosta pomaže u poslovima zakidanja zaperaka, rezidbi, ali radi i u podrumu na pripremanju i punjenju vina u boce i slično.
Majka Zdravka vodi knjigovodstvo, jer je OPG u sustavu PDV-a. Ozren u šali kaže da je i dvogodišnja kći Mija već sudjelovala na izložbama i ocjenjivanjima vina jer ih je prijavljivao i na njezino ime. A pomoć mu je potrebna, jer je 2011. godine dobio posao u Hrvatskoj pošti, pa je sada, kaže, prilično razapet između posla, vinograda i podruma. Nada se da će s vremenom moći živjeti samo od vina, pa će se svojoj ljubavi moći potpuno posvetiti.
Ozren vidi veliku šansu upravo u povezivanju vinarstva i ruralnog turizma, vjeruje da u tome ima šansu za razvoj vlastitog gopspodarstva, ali i u povezivanju slavonskih vinara s turizmom na Jadranu.
- Mi u
Slavoniji moramo početi razmišljat i turistički i komercijalno.
Slavonski seljak zna napravit dobar proizvod, ali ga ne zna prodati i,
nažalost, najčešće ga nema kome prodati. Zato, u ovaj posao ne želimo
ići stihijski, nego se probijanjem na tržištu želimo postupno
gospodarski razvijati, a kasnije možda ući i u veće turističke projekte - optimističan je ovaj mladi čovjek koji je već s 33 godine ozbiljno zakoračio u svijet vinarstva.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -