1522
Prikaza
0
Komentara
MIHALJEVCI / CERNIK - Mirko Veić (67) iz Mihaljevaca sakupljač je starih sorti voća koji se time bavi više od 30 godina, a ono što ga čini jednim od posebnih sakupljača je, pak, 400 različitih sorti jabuka koje želi sačuvati od zaborava.
- Za mene to je jedno blago i kulturna baština i bila bi prava šteta da to nestane, a da ne govorimo što to znači u smislu prehrane i medicine te raznih znanstvenih ispitivanja. Potječem iz Ruševa, a u tome kraju voćarstvo je jako razvijeno. S tom ljubavlju sam se rodio. - govori nam Mirko, dodajući kako mu je drago što postoji još zaljubljenika u stare sorte, no nažalost u Hrvatskoj ih je danas svega dva do tri posto.
Ono što dio njegova života koji se odnosi sakupljanje i čuvanje starih sorti, čini zanimljivim upravo su manifestacije poput one u Cerniku gdje smo gospodina Veića i zatekli.
Deveti po redu događaj pod sloganom „Sačuvajmo stare sorte" okuplja brojne posjetitelje, ali i izlagače koji pristižu iz različitih krajeva, a sve s ciljem da se kući vrate sa starim sortama voća i sjemenkama povrća 'iz davnina'.
- Takve manifestacije su nešto najljepše. Okupljamo se u velikom broju i tako dobijem priliku napokon vidjeti stare poznanike. Svima nam je cilj održati ovu vrstu tradicije. Ja sam došao sa starim sortama jabuka, a o njima sam napisao i knjigu jer je to ono što mene ispunjava. Možda jednoga dana ispuni još nekoga. - pojašnjava nam.
Na svom imanju Mirko ima veliki broj sorti, a svaka od njih je upisana i snimljene te stavljena u njegovu knjigu na koju je posebno ponosan jer je to odraz njegova dugogodišnjeg truda i rada. Građa, otkriva nam, još nije potpuna i postoje stvari koje još uvijek nije obradio, no uskoro zasigurno hoće.
- Osim jabuka, posjedujem i stotinjak sorti krušaka, nešto manje sorti trešanja, višanja, breskvi i marelica. Bez obzira na njihovu kvalitetu, ja sam ih odlučio sačuvati. Vrlo bitno je naglasiti kako sve ekološki uzgajam. - dodaje.
Iako posla oko toga ima, on ne odustaje jer kako sam kaže: „Što više sorti jabuka i raznog drugog voća - to bolje."