3487
Prikaza
0
Komentara
BRODSKI STUPNIK - Posavska će ulica u Starom Slatiniku, Općini Brodski Stupnik, u petak, 20. srpnja u devet sati, postati posebna po tomu što će tvrtka Vindija u njoj otvoriti suvremeno opremljenu farmu za uzgoj purana. Otvaranjem tog objekta započet će investicijski ciklus tvrtke vrijedan 7,4 milijuna kuna.
Riječ je o farmi za tov purana kapaciteta 57.600 tovljenika u proizvodnom ciklusu. Na farmi će biti uzgojene purice do 9,5 kilograma te purani od čak 19,5 kilograma. Površina parcele na kojoj se nalazi farma je 57.157,20 metara kvadratnih, a ukupna površina projektiranih građevina je 12.855. Izgrađeno je osam peradarnika sa silosima, objekt za radnike, skladište za stelju s radionicom, građevina za agregat, plinska stanica te sabirne jame za otpadne vode kao i dezbarijere, vodomjerno okno te mjerno-regulacijska stanica.
Prema podacima navedenima u Studiji o utjecaju na okoliš, svaki od osam peradarnika trebao bi imati kapacitet od 7.200 tovljenika u proizvodnom ciklusu. U planu su dva turnusa tova purana godišnje pri čemu bi trajanje jednog turnusa trajalo od 20 do 22 tjedna. Stanka između turnusa iznosila bi dva do tri tjedna u sklopu kojih je predviđeno čišćenje, dezinficiranje i deratizacija objekata. Kruti stajski gnoj radnici će odmah po završetku tova utovarivati u prikladna vozila te izvoziti van farme, u bioplinsko postrojenje s kojim je tvrtka sklopila ugovor.
Kako je očekivano i ugibanje životinja, u Studiji je navedeno kako će sakupljanje i uklanjanje uginulih purana biti provođeno svakodnevno i to tako što će lešine biti odlagane u hlađeni, hermetički zatvoreni i nepropusni, spremnik s lokotom, odakle će u roku od 24 sata biti odvezene. Studija se bavila i zbrinjavanjem ostalih vrsta otpada pa bi sadržaj sabirnih jama trebalo odvoziti komunalno poduzeće Vodovod d.o.o. iz Slavonskog Broda.
Osim izraženijeg neugodnog mirisa uslijed lošijih vremenskih prilika, drugih štetnih utjecaja na zrak, tvrde investitori, ne bi trebalo biti.
„Na farmi nema ispuštanja štetnih i opasnih tvari u zrak, koje bi mogle ugroziti zdravlje ljudi ili životinja. Najbliže stambene kuće se nalaze cca 400 metara sjeverno od lokacije predmetnog zahvata. Prema ruži vjetrova, najčešći vjetrovi su iz smjerova zapad-jugozapad i istok-sjeveroistok, dok je najmanji udio južnog vjetra. Stoga se smatra kako je mogućnost pojave neugodnih mirisa u blizini najbližih kuća najveća prilikom pojave južnog vjetra koji se rijetko pojavljuje. Prema navedenim podacima, može se zaključiti da će utjecaj peradarske farme na okolno stanovništvo biti U1–vrlo slab utjecaj (zanemariv utjecaj).", stoji u Studiji kojom se navodi i to da se izgradnjom farme otvara mogućnost zapošljavanja stanovništva - izravno na farmi, ali i kod kooperanata i poslovnih partnera koji sudjeluju u različitim segmentima rada i funkcioniranja farme.