SLAVONSKI BROD - Ljetni period donio je dobro poznate gužve na granične prijelaze Republike Hrvatske s Bosnom i Hercegovinom. No, u posljednje se vrijeme čini kako su, bez obzira na doba godine, prijelazi u Brodsko-posavskoj županiji odnosno oni na sjeveru BiH, neprestano (pre)opterećeni. Svilajski most čije se otvorenje očekuje početkom 2020. godine, dakako, preselit će dio prometa i osloboditi dijela tereta barem slavonskobrodski Granični prijelaz.
No, postoje i ulazi u BiH iz Hrvatske koji cijele godine zjape prazni. Takvi su najčešće oni na jugu, poput GP Zvirići za koji je čuo mali broj ljudi, a koji su, zapravo, beskorisni velikom broju ljudi koji rade u europskim zemljama, ali se više puta godišnje vraćaju u BiH.
Pojedine su prijelaze iz Granične policije BiH posljednjih dana preporučili kao alternativu najfrekventnijim mjestima (i) na dijelu granice koji prolazi Brodsko-posavskom županijom. Usto su vozačima uputili upozorenje kako je ponekad bolje odabrati i nešto udaljeniji granični prijelaz jer se, u usporedbi s dugim čekanjima na užarenom asfaltu, to svakako isplati.
Za Granični prijelaz Gradiška alternativa su, navode, prijelazi Jasenovac-Gradina i Hrvatska Dubica-Kozarska Dubica na kojima nema dužih čekanja.
Tako je GP Hrvatska Dubica i dalje ostao otvoren za sav promet, iako je, ulaskom Hrvatske u Europsku uniju, izgubio status međunarodnog graničnog prijelaza te je postao prijelaz samo za malogranični promet.
No u svibnju je još jednom produžena Odluka o o privremenom međunarodnom prometu, kao i ona o privremenom produženju radnog vremena stalnih graničnih prijelaza. Donijelo ju je Mješovito povjerenstvo za praćenje provedbe Ugovora između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine o graničnim prijelazima na razdoblje od tri mjeseca, odnosno do održavanja sljedeće sjednice.
Alternativa brodsko-posavskim prijelazima je, ovisno o smjeru kretanja i GP Gunja koji je, zbog nestabilnosti mosta, i dalje zatvoren za sva teretna vozila i autobuse, ali osobni automobili njime mogu slobodno prolaziti.
Slavonski Šamac-Bosanski Šamac, Županja-Orašje te Gunja-Brčko, također su prijelazi koje mogu koristiti oni koji iz tog dijela Hrvatske prelaze u Bosnu i Hercegovinu. No, čekanja su i tamo ponekad neizbježna.
Tijekom 2018. godine na Graničnom prijelazu Slavonski Brod evidentirano je 34 posto manje putnika nego 2017. godine, njih nešto više od četiri milijuna i 450 tisuća, no broj osobnih vozila smanjen je tek za tek 0,9 posto pa ih je u kolonama, nerijetko i duže od sat vremena, stajalo milijun i 699 tisuća.
Ono što zabrinjava je porast teretnih vozila kojih je bilo čak 18,8 posto više nego 2017. godine, ukupno 145 tisuća. Most u Svilaju trebao bi riješiti taj problem, a mnogi se nadaju kako će tada Granični prijelaz u Slavonskom Brodu biti zatvoren za određene, ako ne i sve, kategorije teretnih vozila.
I autobusa je prošle godine na granici bilo više, 29.743, što je povećanje od 5,3 posto.
Po svim tim brojkama, Granični prijelaz Slavonski Brod deveti je u Republici Hrvatskoj prema broju prometovanja putnika i vozila, ali prvi prema Bosni i Hercegovini jer se upravo u njega 'slijevaju' svi oni koji iz Europe putuju 'dolje'.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -