3136
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Svi mi u svojim vozilima imamo brzinomjere, svi imamo pojas, znamo da se pod utjecajem alkohola ne sjeda za upravljač vozila, svi znamo kako treba voziti djecu te da ne smijemo koristiti mobitel u vožnji. Svi sve to znamo, ali prometne prekršaje i dalje činimo. - Kada sve to znate onda je jasno da je prometni prekršaj učinjen svjesno u nadi kako se ništa neće dogoditi - kazao je i policijski službenik za preventivnu cestovnog prometa Policijske uprave Brodsko-posavske Zlatko Zarožinski.
Nažalost, iako to znamo prekršaje i dalje činimo, što je vidljivo i iz današnjeg priopćenja policijske uprave Brodsko-psoavske čiji su djelatnici tijekom jučerašnjeg dana na autocesti kod Okučana zaustavili 49-godišnju državljanku Njemačke koja je vozila 244 km/h. Tri godine mlađi vozač zaustavljen je u Slavonskom Brodu također jučer jer je vozio s koncentracijom alkohola od 2,51 promil. U oba slučaja vozači su znali da krše prometne propise, ali su to činili vjerujući kako se ništa dogoditi neće. Srećom, osim što ih je zaustavila policija i naplatila im kazne ništa se drugo nije dogodilo. A moglo je. I mogli su uz njih stradati i drugi. Jer ono što stalno ponavljamo je da se prometne nesreće i tragedije ne događaju uvijek drugima.
Samo ove godine su na području djelovanja Policijske uprave brodsko-posavske poginule tri osobe više nego li ih je bilo prošle godine.
- Ove godine imamo osam poginulih u prometu dok smo prošle godine u istom ovom razdoblju imali pet poginulih. Nažalost riječ je o povećanju, no kada se uzme u obzir podatak da smo u odnosu na nekih desetak godina ranije, kada su u najgorim godinama, broj poginulih iznosio i 48, onda je godišnji prosjek od osam do deset poginulih dokaz da se stvari ipak kreću na bolje. No, kako je svaki život iznimno važan i dragocjen važno je raditi na svijesti vozača o nužnosti poštivanja prometnih propisa radi njihove ali i sigurnosti ostalih sudionika u prometu - kazao je Zarožinski.
Upravo stoga i na području Brodsko-posavske županije policija, u organizaciji Europske mreže prometne policije „TISPOL", sudjeluje u projektu EDWARD koji se obilježava diljem Europe četvrtu godinu za redom, a koji podržava svih 30 država članica Europske mreže prometne policije, kao i velik broj poznatih organizacija i inicijativa i njihovih čelnika.
- Cilj ove akcije je želja da sve sudionike u prometu eudciramo o važnosti solidarnog odnosa prema sebi i drugima kako bismo današnji dan proživjeli bez poginulih na prometnicama - dodao je Zarožinski, koji je i sam, uz dvojicu mladih kolega u slavonskobrodskoj Vukovarskoj ulici, nadzirao promet.
'Ne osjećam se sigurno na cesti'
Ako je suditi po vozačima čijem smo mi zaustavljanju nazočili, onda će akcija dati željeni rezultat. Svi su bili 'čisti' pred slovom zakona, a slažu se kako nove zakonske odredbe itekako mogu doprinijeti tome da i ostali vozači ozbiljnije shvate važnost poštivanja prometnih propisa.
- Ja se u pravilu držim propisa i nisam imao problema s policijom, no na cestama se uistinu može vidjeti svega pa osobno mislim da nove visoke kazne itekako mogu utjecati na nesavjesne vozače i da će upravo zbog toga mnogi voziti opreznije - kazao je Ivan. S njim se slaže i mlada vozačica Tomislava. - Položila sam vozački prije tri godine i uistinu sam mladi vozač koji strogo poštiva prometne propise. Ta činjenica u kombinaciji s tim da sam žena dovodi me u situacije da mi ostali vozači često znaju trubiti i čak me neoprezno obilaziti. Zapravo, zbog takvih koji ne poštivaju propise ne osjećam se baš najsigurnije na cesti, no sigurna sam da će ih nove visoke kazne smiriti - istaknula je Tomislava.
Ivan i Tomislava nisu danas trebali platiti kaznu, za razliku od jučerašnjih 'slučajeva' kada je vozačici iz Njemačke naplaćena novčana kazna te izrečena jednomjesečna zabrana upravljanja motornim vozilima "B" kategorije, a protiv vozača koji je vozio pod utjecajem alkohola podnesena prekršajna prijava.
- Paket novih zakonskih mjera, gdje se dio kazni drastično povećao te iznosi dosežu i 10 do 20 tisuća kuna, a otvorena je i mogućnost oduzimanja osobnih automobila, ukidanja vozačke dozvole, ponovno polaganje - zapravo je specijalna prevencija prema počiniteljima koji čine prometne prekršaje da se u hrvatskoj prometni prekršaji ne isplati činiti - pojasnio je Zarožinski.
Naravno, dodali bismo, sve to ako i ona druga strana priča koja odlučuje o eventualnim postupcima i žalbama kažnjenih bude dosljedna u primjenjivanju propisanih kazni i dosljedna prema svima. Naravno svega toga ne bi trebalo biti kada bi svi mi shvaćali da su prometni propisi tu radi naše sigurnosti, a ne radi toga da nas se samo zbog kažnjavanja kažnjava. Kad shvatimo da naš život, ali i život naših najmilijih, susjeda, prijatelja, sugrađana, bilo kojeg čovjeka vrijedi daleko više od 20 tisuća kuna i oduzete vozačke dozvole onda možda neće biti potrebe za takvim postupanjem.
Do tada će, ako je suditi po hrvatskim prometnicama, proći još jako puno vremena, a samim tim i preventivno represivnih akcija policije. Podsjećamo jedna je upravo u tijeku i traje danas do ponoći, pa ako već ne želite čuvati svoj život poštujte propise da ne ostanete bez novaca i vozačke. Bez obzira kojim se motivom vodili bitno je da današnji, ali kad bi moglo i svi drugi dani, prođu bez poginulih na cestama.