7550
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Pitanje graničnog prijelaza Slavonski Brod - Brod (BiH), zbog 'uskog' grla s bosanskohercegovačke strane aktualno je od izgradnje modernog prijelaza s više traka u Hrvatskoj. Pa iako se, kod razmatranja rješenja gužvi do kojih je dolazilo posebice u vrijeme blagdana i godišnjih odmora, razmišljalo čak i o zajedničkom korištenju carinskog prijelaza u Slavonskom Brodu po uzoru na rješenje na graničnom prijelazu Hrvatske i Mađarske do toga nije došlo. Ako je suditi po informacijama koje pristižu iz susjednog Broda, čini se da će situacija biti riješena onako kako je prvotno i planirano. Izgradnjom novog prijelaza u susjednom Brodu.
Naime, kako piše iBrod predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija izjavio je da je građanima i gospodarstvu BiH potreban granični prijelaz u Brodu.
- Smatram kako je došao trenutak da se izgradi granični prijelaz koji će biti adekvatan opsegu i putnika i robe. Mi smo spremni pristupiti izgradnji novog graničnog prijelaza - rekao je Tegeltija novinarima u Brodu, podsjetivši pri tome kako je u Brodu još prije 15 godina sve bilo spremno za izgradnju novog graničnog prijelaza. Tu su, piše iBrod, bila spremna i donatorska sredstva Europske komisije, no realizaciju projekta zakočili su neriješeni imovinsko pravni odnosi na trasi na kojoj je planirana izgradnja modernog prijelaza čija se maketa nalazila i u zgradi u Općine Brod.
U međuvremenu taj je problem riješen. - Ostalo je na nama da s nivoa zajedničkih institucija, u suradnji s međunarodnim financijskim institucijama, osiguramo sredstva za izgradnju ovog graničnog prijelaza - naveo je Tegeltija, piše iBrod, dodajući kako će prema njegovim riječima, s Upravom za indirektno oporezivanje BiH biti rješavan i problem terminala za kamione jer se sada praktično veći dio carinjenja obavlja na ulici.
Pa iako najavljuje izgradnju novog prijelaza Tegeltija nije mogao precizirati kada mi mogli početi s realizacijom toga projekta. Naime, u odnosu na postojeći projekt i protok vremena od njegove izrade do rješavanja pitanja imovinsko-pravnih odnosa došlo je do, kako je istaknuto, 'promjena u zoni graničnog prijelaza' zbog čega će ranije napravljeni projekt morati revidirati. I ono što je najvažnije - morat će osigurati sredstva za izgradnju. Ono što se sasvim sigurno zna, a što je istaknuto za ovoga posjeta, je kako se, zbog mosta, granični prijelaz neće moći pomjerati, no, sudeći prema najavama, promet će biti organiziran tako da granični prijelaz grad ne dijeli na dva dijela.
- Naši najveći problemi su blokada na granici, sam granični prijelaz, carinski terminal, odnosno ukupna infrastruktura Broda vezano za granični prijelaz, preko kojeg godišnje pređe oko dva milijuna automobila i između 80.000 i 100.000 teretnih vozila - rekao je načelnik Broda Ilija Јovičić istaknuvši kako je ovo prvi put da Brod ima podršku s državnog nivoa BiH u rješavanju problema koji godinama muče stanovnike ove općine, koja je dio tereta riješila izgradnjom zaobilaznice te s dva kružna toka čime je riješeno pitanje prometne infrastrukture. - Uz svesrdnu pomoć naših predstavnika u zajedničkim institucijama riješit ćemo i pitanje graničnog prijelaza - naglasio je ovom prilikom Јovičić, koji je, nakon održanog sastanka, s Tegeltijom posjetio granični prijelaz u Brodu.
Koliko će od ovog obilaska proći do izgradnje novog modernog prijelaza ostaje vidjeti. I nadati se kako sve neće trajati niti upola koliko je vremena proteklo od prvotne ideje do ovoga obilaska. Jer izgradnjom novog prijelaza u susjednom Brodu na dobitku bi bili i građani Slavonskog Broda. Značilo bi to, uz granične prijelaze u Svilaju (radovi su s hrvatske strane završeni) i kod Stare Gradiške (radovi na izgradnji su u tijeku) dodatno rasterećenje prometa, a zbog veće protočnosti i kraće zadržavanje vozila što će u konačnici dovesti i do manjeg zagađenja zraka. Ipak za sada je sve na obećanjima pa će trebati pričekati kako bismo vidjeli koliko će još savske vode ispod mosta proteći do realizacije najavljenog.